Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1945.

88.

Interpelace

poslance P. Sajala

ministru vnitra a ministru dopravy

o opatření náhradní budovy pro Ústřední svaz čs. řemesla v souvislosti s přesídlením Prozatímního Národního shromáždění republiky Československé.

Vláda republiky Československé ještě před ustavením Prozatímního Národního shromáždění se usnesla věnovati budovu Rudolfina Státní konservatoři hudby. Pro prozatímní umístění Národního shromáždění byla vyhlédnuta budova Peněžní bursy s přilehlou budovou Pražské městské pojišťovny v Praze XII., Hooverově tř. č. 2 (budova kavárny Elektra).

V této přilehlé budově má své úřední místnosti Ústřední svaz čs. řemesla, který ve snaze, aby zavčas získal náhradní budovu a tím umožnil brzké adaptování svých dosavadních místností pro potřebu Národního shromáždění, požádal již v červnu 1945 ministerstvo průmyslu jako své resortní ministerstvo a ministerstvo vnitra jako věcně příslušné ministerstvo o přidělení budovy v Praze II., čp. 592, Ve Smečkách č. 22. Jedná se o dům, vybudovaný a používaný německým řemeslnictvem v Praze, jehož vlastnictví bylo r. 1942 přeneseno na německou hospodářskou skupinu pro Čechy a Moravu v Praze.

Obě ministerstva uznala oprávněnost požadavků Ústředního svazu čs. řemesla, a výměrem ministerstva vnitra č. B.-5935-28/6-45-P/2 ze dne 18. července 1945 byla budova Ve.Sečkách přidělena Ústřednímu svazu čs. řemesla pro jeho potřebu.

Toto opatření bohužel zůstalo však jen na papíře, a Ústřední svaz čs. řemesla nezískal dosud žádné budovy a nemůže tedy ani uvolniti své místnosti Prozatímníma Národnímu shromáždění.

Budovu Ve Smečkách obsadil totiž krátce po revoluci Český Národní Aeroklub, který na ni též získal od zemského národního výboru v Praze dne 23. května 1945 prozatímní národní správu. Tuto prozatímní národní správu sice zemský národní výbor dne 21. srpna 1945 zrušil a přikázal Českému Národnímu Aeroklubu, aby budovu ihned předal do rukou předsedy Ústředního svazu čs. řemesla, avšak přes souhlasné rozhodnutí zemského národního výboru a ministerstva vnitra zabránil Český Národní Aeroklub představitelům Ústředního svazu čs. řemesla pomocí vojenské stráže v přístupu do budovy. Dne 3. září 1945 navrhlo ministerstvo vnitra úřadu předsednictva vlády, aby budova Ve Smečkách byla přidělena Ústřednímu svazu čs. řemesla, pro který by toto umístění znamenalo definitivu. Oproti tomu umístění Českého Národního Aeroklubu Ve Smečkách by bylo provisoriem a proto navrhlo ministerstvo vnitra, aby Československému Národnímu Aeroklubu byla přidělena buď část budovy Na Kampě v Praze III., (býv. "hnědý dům"), nebo část Kadetní školy v Praze IV., nebo Štefánikův dům v Praze II., Sokolská č. 29.

Od této doby se bohužel opět nic nestalo. Od původního rozhodnutí ministerstva vnitra z 18. července 1945 do dnešního dne, t. j. tedy za dobu 5 měsíců, nemá Ústřední svaz čs. řemesla přes kladné rozhodnutí úřadů třetí instance žádné budovy náhradní a nemůže tedy uvolniti své dosavadní místnosti pro potřebu Národního shromáždění.

Je nutno též uvážiti, že působnost Ústředního svazu čs. řemesla se vztahuje na cca 200 tisíc řemeslných podniků, rovněž obstarává příděly surovin, jejich rozdělení. Jeho poslání je výhradně pracovní a nikoliv representativní. Naproti tomu pro Český Národní Aeroklub, jenž má býti vzhledem k svému významu a mezinárodním stykům umístěn v budově representační s příslušnými místnostmi a patřičným zařízením, jest, jak již uvedeno, umístění Ve Smečkách provisorní.

V zájmu urychleného umístění Prozatímního Národního shromáždění, a aby nedošlo k vážným poruchám v chodu řemeslných závodů jako podstatné složky republiky Československé, kdyby Ústřední svaz čs. řemesla nebyl náležitě umístěn, vznáší podepsaní tento dotaz:

1. a) Jest p. ministrovi vnitra známo, že rozhodnutí jeho úřadu zůstalo po dobu 5 měsíců bez účinku?

b) Vydalo ministerstvo vnitra v uvedené žádosti nějaké jiné rozhodnutí, které způsobilo, že dosud nedošlo k přestěhování Ústředního svazu čs. řemesla?

2. Jest pan ministr vnitra a pan ministr dopravy ochoten vydati takové nařízení, aby budova, o kteroužto se jedná, byla v době nejkratší vydána k účelům Ústředního svazu čs. řemesla?

V Praze dne 11. prosince 1945.

Sajal,

Zeman, Břicháček, Děd, Fusek, Váňa, St. Novák, Mikuláš, Sedláček, Pešák, Ledl, Jungwirthová, Bělíková, Straňák, Görner, Ant. Gottvald, Skaunic, Jodas, Přibylová, inž. Kafka, Sedlák, Hladký, Vaněk, dr Peška, Hatina, Vašek, Mráček.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP