104.

Zpráva

výboru sociálně-politického a branného

o vládním návrhu zákona (tisk 49)

o pracovních poměrech osob nastoupivších presenční službu.

I.

Vládní návrh zákona (tisk 49) o pracovních poměrech osob nastoupivších vojenskou presenční službu byl projednán sociálně-politickým výborem ve schůzi dne 19. prosince 1945 u vědomí, že navržená osnova je právním předpisem, který prozatímně upravuje pracovní poměry osob nastoupivších presenční službu (vojenský výcvik) do té doby, než bude projednána připravovaná všeobecná osnova o pracovních poměrech osob po dobu vojenské služby, o započítání vojenské služby a o úpravě nároků ze sociálního pojištění osob, konajících vojenskou službu.

Sociálně-politický výbor se usnesl doporučiti Prozatímním Národnímu shromáždění, aby osnovu přijalo v připojeném znění.

Současně doporučuje ke schválení 2, resoluce, přijaté, sociálně-politickým výborem.

V Praze dne 19. prosince 1945.

Alois Petr v. r.,
Ota Hora v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.

Zákon

ze dne...........1946,

o pracovních poměrech osob nastoupivších presenční službu.

Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Pracovní poměry zaměstnanců nastoupivších presenční službu nebo vojenský výcvik příslušníků náhradní zálohy zůstávají zachovány a platí o nich obdobně ustanovení zákona ze dne 31. března 1925, č. 61 Sb., o zachování pracovních (služebních) poměrů po dobu cvičení ve zbrani (cvičení služebních), s výjimkou ustanovení § 2, odst. 1, § 4 odst. 2 a § 5, věty třetí a čtvrté.

§ 2.

(1) Zaměstnanci nemají v době, kdy vykonávají presenční službu (vojenský výcvik) nároku na dovolenou; doba presenční služby (vojenského výcviku) se však započítává do doby rozhodné pro vznik nároku na dovolenou a její výměru.

(2) Nastoupením presenční služby (vojenského výcviku) není dotčen nárok na dovolenou za rok 1945; pokud této dovolené nemohlo býti plně využito do nastoupení presenční služby (vojenského výcviku), přísluší za ni, po případě za její část, náhrada v penězích.

§ 3.

Zaměstnancům uvedeným v § 1 přísluší při nastoupení presenční služby (vojenského výcviku) vedle mzdy (platu), na kterou mají nárok podle platných předpisů nebo ujednání, ještě mzda (plat) po dobu jednoho týdne.

§ 4.

Předpisy a ujednání pro zaměstnance příznivější zůstávají nedotčeny.

§ 5.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. října 1945; provede jej ministr ochrany práce a sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.

Resoluce výboru sociálně-politického.

1. Sociálně-politický výbor vybízí vládu, aby nejpozději do šesti měsíců předložila novou osnovu zákona, všeobecně i v jednotlivostech upravující: pracovní (služební) poměry osob po dobu vojenské služby, započítání vojenské služby, úpravu nároků ze sociálního pojištění osob konajících vojenskou službu, úhradu nákladů, vzniklých poskytováním nemocenských dávek rodinným příslušníkům osob, vykonávajících vojenskou presenční službu (vojenský výcvik), léčení osob, vrátivších se z výkonu vojenské presenční služby, (vojenského výcviku).

2. Ministerstvu financí se současně ukládá, aby na základě předložených výplatních listin uvolnilo zaměstnavatelům z vázaných vkladů částku potřebnou k úhradě nákladů podle, tohoto zákona, a to jen pro rok 1945, pokud k úhradě těchto nákladů nemají prostředků v hotovosti nebo jiné možnosti úvěru.

II.

Branný výbor projednával vládní návrh zákona - o pracovních poměrech osob nastoupivších presenční službu - ve své schůzi dne 10. ledna 1946.

Výbor přišel k názoru, že celá řada naléhavých a oprávněných požadavků branců, kteří byli při hromadných odvodech v r. 1945, podmíněných mimořádnými poměry v době nesvobody, a nastupujících od 1. října 1945 postupně presenční službu vojenskou, nebo k výcviku v náhradní záloze, není osnovou detailně řešena. V zásadě však a na dobu přechodnou, než bude předložen velký zákon, jímž budou všechny tyto otázky trvale vyřešeny, splňuje tento návrh zákona aspoň ty nejnalehavější věci, které nesnesou dalšího odkladu. Již tím samým jeví se projednávaný vládní návrh, jako opatření velmi významné, odstraňující značné překážky v řádném budování naší demokratické armády a svými opatřeními pro sjednání zabezpečení branců po stránce jejich existence po návratu z vojenské služby, úpravy nároku na dovolenou a honorování těchto nároků a některých jiných otázek - podporujících a upevňujících smysl pro brannost, který je důležitým činitelem při výstavbě naší armády.

Z těchto důvodů usnesl se branný výbor přijati vládní návrh zákona - o pracovních poměrech osob nastoupivších presenční službu - ve znění navrhovaném vládou a schváleném již výborem sociálně-politickým. Výjimku tvoří pouze § 1, kde v druhém řádku se škrtají slova "v r. 1945". Tato úprava byla nutná. Branný výbor, přišel totiž k názoru, že příprava zákona, unifikujícího a doplňujícího všechna zákonná opatření o poměrech branců, nepokročila ještě tak daleko, aby byla hotova do nástupního termínu dalších branců letos na jaře a že je nutno zajistiti dobrodiní, plynoucí z tohoto zákona i těm, kteří nastoupí vojenskou službu k jarnímu termínu 1946.

Výbor branný, doporučuje Prozatímnímu Národnímu shromáždění, aby přijal tento vládní návrh se změnou, učiněnou v § 1.

Stejně doporučuje branný výbor k přijetí připojenou resoluci.

V Praze dne 10. ledna 1946.

Dr Erban v. r.,
Jas. Vičánek v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Resoluce výboru branného.

Vláda se vyzývá, aby v nejbližší době předložila osnovu zákona, který provede souhrnně a s trvalou platností všeobecnou úpravu pracovních poměrů osob nastoupivších vojenskou službu, ať službu presenční, výcvik v náhradní záloze, nebo cvičení ve zbrani. Budiž v ní pamatováno i na ochranu pracovního poměru branců ode dne odvodu až do nastoupení presenční služby, dále na plné započtení presenční služby zaměstnanců ve veřejných i soukromých službách do služebního a platového postupu, do pense a do veřejno-právního sociálního pojištění.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP