108.

Interpelace

poslanců Weilanda, Caňkáře a Litery

ministru financí

o příčinách immobility bývalých německých peněžních ústavů v

pohraničí.

Téměř všechny německé peněžní ústavy v pohraničí žádaly ministerstvo financí o příročí. Příročí jim bylo také povoleno. Ministerstvo financí jmenovalo do těchto ústavů národní správce, aby provedli likvidaci. Tito jsou většinou, z Prahy. Na svoje působiště přijíždějí v pondělí nebo v úterý a v pátek jedou zase ke svým rodinám do Prahy. Nepracují tedy po celý týden ve spravovaném podniku. Jejich činnost nikdo nekontroluje. Jimi spravované peněžní ústavy mají značné peněžní pohledávky ze své úvěrové činnosti (jimi poskytnuté úvěry). Jmenovaní národní správcové se však namnoze nestarali o inkaso těchto pohledávek, které byly většinou u občanů německé národnosti. Nejen, že tyto neupomínali a nevymáhali, ale často odepřeli, přijetí splátky, anebo zaplacení pohledávky znemožnili tím, že dlužníkovi nevyčíslili jeho dluh.

Za tohoto stavu byli Němči odsunuti nebo odešli dobrovolně za hranice státu a dluhy u peněžních ústavů zůstaly. Tím mobilní prostředky banky nejen že nebyly zvýšeny, ale naopak dietami národních správců a režií ještě podstatně sníženy, často tak, že tyto peněžní úpravy nebudou s to splniti své závazky vůči svým vkladatelům. A je pravděpodobné, že vkladatelé, často i čeští, přijdou buď zcela nebo zčásti o své vklady. Tyto naše poznatky týkají se sice jen určité oblasti, ale jest pravděpodobné, že poměry v jiných oblastech pohraničí nebudou lepší.

K tomu dlužno podotknouti, že podle dekretu p. presidenta republiky ze dne 19. října 1945, č. 91, o obnovení československé měny, uveřejněném ve Sbírce zák. a nař. ze dne 20. října 1945, § 16, odst. 3, nemůže se domáhati věřitel placení pohledávky před 1. lednem 1947, jestliže do 20. prosince 1945 opomenul sděliti dlužníkovi výši pohledávky.

Poukazujíce na tyto zjevy při kterých jde o miliardové hodnoty), táží se podepsaní:

1. Jest pan ministr financí ochoten jmenovati komisi odborníků, která by přezkoušela dosavadní činnost národních správců, dosazených do peněžních ústavů v pohraničí analogicky, jako je tomu v průmyslu a živnostech?

2. Jest pan ministr financí ochoten učiniti tak ihned, aby blížícím se dalším odsunem Němců nevznikly nové další škody?

V Praze dne 15. ledna 1946.

Weiland, Caňkář, Litera,

Zentinová, Adam, Langr, Vála, Zeman, Děd, Jedlička, Křepela, Bartoš, dr Hobza, dr inž. Ješ, Němec, Deči, Urbánek, Hřebík, Uhlířová, Tichota, Ulrich, dr. Uhlíř, dr Šíp, Kout, Kobylka.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP