113.

Zpráva

výboru ústavně-právního

o vládním návrhu zákona (tisk 68)

o dočasné příslušnosti ve věcech náležej cích soudům porotním a

kmetským.

Původní vládní návrh zákona (tisk 68) o dočasné příslušnosti ve věcech náležejících soudům porotním a kmetským upravil prozatímně tuto příslušnost tak, že do konce roku 1946 nastupují na místo soudů porotních a kmetských sbory soudců z povolání bez účasti živlu laického. Tato osnova byla ústavně-právním výborem schválena beze změny a vysloven požadavek, aby co nejdříve byly soudy porotní a kmetské obnoveny. Vláda však dodatečně rozhodnutím z 11. I. 1946 při své 22. schůzi pozměnila původní návrh v tom smyslu, aby doba suspense porot a kmetských soudů byla zkrácena do 30. června 1946, na místo původního znění návrhu do koňce roku 1946. Proto ústavně-právní výbor musel osnovu zákona projednati znovu a navrženou změnu, ježto odpovídá požadavku co nejkratšího údobí provisoria, schválil a usnesl se doporučiti Prozatímnímu Národnímu shromáždění, aby osnovu v připojeném znění schválilo.

Současně doporučuje ke schválení připojenou resoluci.

V Praze dne 16. ledna 1946.

Dr Řehulka v. r.,
Dr Bunža v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.

Zákon

ze dne.................

o dočasné příslušnosti ve věcech náležejících soudům porotním a

kmetským.

Prozatímní Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

§ 1.

(1) Do 30. června 1946 přísluší konati hlavní přelíčení o zločinech a přečinech, přikázaných podle platného práva soudům porotním, sborovému soudu první stolice.

(2) Hlavní přeličení budiž konáno před sborem čtyř soudců, z nichž jeden předsedá.

§ 2.

(1) O hlavním přelíčení a opravných prostředcích proti rozsudkům v něm vyneseným platí ustanovení hlavy XVIII trestního řádu ze dne 23. května 1873, č. 119 ř. z., a zákonné předpisy je doplňující, jakož i ustanovení § 338, odst. 2 a 3 a § 339 trestního řádu.

(2) Neužije-li obžalovaný práva, aby si zřídil obhájce, budiž mu zřízen pod neplatností (§ 281, č. 3 trestního řádu) pro hlavní přelíčení obhájce z moci úřední.

Čl. II.

Do 30. června 1946 přísluší konati hlavní přelíčení pro zločiny a přečiny, uvedené v § 1 zákona ze dne 30. května 1924, č. 124 Sb., o změně příslušnosti trestních soudů a odpovědnosti za obsah tiskopisů ve věcech křivého obvinění, utrhání a urážek na cti ve znění § 39 zákona ze dne 28. června 1933, č. 108 Sb., o ochraně cti, sboru tří soudců bez účasti kmetů.

Čl. III.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1946 a platí v zemích České a Moravskoslezské; provede jej ministr spravedlnosti.

Resoluce.

Vláda se vyzývá, aby v nejkratší době připravila zákonné předpoklady k tomu, aby po uplynutí provisoria (po 30. červnu 1946) mohla býti obnovena činnost soudů porotních a kmetských na území celé československé republiky a byl zapojen tak do výkonu spravedlnosti také lid.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP