132.

Interpelace

poslanců Jaroslava Pavlána a Fr. Kaplana

ministru ochrany práce a sociální péče

ve věcech sociálně politických na Těšínsku.

Okupace na Těšínsku vnesla úplný rozvrat do celé otázky sociálních důchodů, což se projevilo nejtíživěji v důchodech úrazových. Politika sociální, kterou prováděli němečtí okupanti, může býti směle označena za anarchii.

Dnem 1. ledna 1340 zavedli na území Těšínska ustanovení říšská a podrobili úrazové pojištění v dolech a důlních podnicích "Knappschafts Berufgenossenschaft Gleiwitz, Dienststelle Ktinigshütte."

Tímto datem odňali všem důchodcům, jejichž invalidita, nedosahovala 20% - rozumí se invalidita z úrazu - doposud i polskými okupanty vyplácené důchody a to bez odbytného.

Proti stavu na ostatním území Čech a Moravy vznikla tu značná nesrovnalost. Zde totiž mohly a doposud mohou důchody, odpovídající invaliditě nejvýše 10%, býti odňaty a vyplacen jako odbytné jednoroční důchod najednou. Teprve pro úrazy vzniklé v r. 1944 a později, je požadavkem invalidita alespoň 20%, aby mohl býti důchod vyplácen. Takto poškození důchodci domáhají se právem nyní na nositelích úrazového pojištění alespoň jednorázového odbytného, případně pokračování ve výplatě důchodů.

Úrazové pojišťovny opírají se však o ustanovení výnosu MOPSP A/-IV-1000 z 15. května 1945 a pozdějších jeho doplňků, podle kterého mají pokračovati ve výplatě důchodu důchodcům české (později všech slovanských) národností za říšskoněmecké pojišťovny. V těchto případech, kdy důchody byly okupantskými nařízeními na Těšínsku zastaveny, nevyplácejí je s poukazem na to, že nemohou pokračovati ve výplatě důchodu, protože tento nebyl německou pojišťovnou vyplácen, resp. byl zastaven.

Osoby, které nezažádaly o německé občanství, t. zv. Volkslistu, byly zejména Poláci, případně i Češi za Poláky výrokem německých okupantů prohlášení, vyloučeni z veškeré důchodové nebo nemocenské péče veřejné. Vůči těmto osobám vládla naprostá libovůle a stav nezákonnosti. Z bohaté a velmi různorodé praxe vyjímáme:

Osoby, které nebyly v katastru německé národnosti, tedy nevzaly Volkslistu, byly odškodňovány, teprve, dosáhla-li invalidita 33 1/3 % i 50 %. Tu pak nedostávali invalidní, příp. úrazovou rentu, nýbrž chudinskou podporu ve výši RM 15.- měsíčně. Revírní bratrská pojišťovna převzala pro svůj obor důchodce z Těšínska jako plnoprávné a vyplácí jim plný příslušný důchod. Úrazová pojišťovna pro zemi Moravsko-slezskou však zdráhá se vypláceti důchody vůbec, neřku-li důchody, odpovídající invaliditě pojištěnce.

Osobám, které nevzaly Volkslistu, byl důchod zastavován v případě, že nastoupily práci v úkolu, tedy bez ohledu na invaliditu. I zde odmítá Úraz. pojišťovna pro zemi Moravsko-slezskou platiti důchody s poukazem na to, že říšský nositel úrazového pojištění důchod nevyplácel. Úrazová poj, pro zemi Moravsko-slezskou přejímá tedy praxi říšskoněmeckých pojišťoven a trestá osoby, věrné státu, resp. antifašisty, ještě devět měsíců po osvobození.

Podepsaní dotazují se p. ministra ochrany práce a sociální péče:

1. Zda je mu znám postup Úrazové pojišťovny pru zemi Moravsko-slezskou ve věci výplat důchodu osobám, jimž okupantsky režim z důvodů politických důchod odňal?

2. Co hodlá p. ministr v této věci podniknouti, aby zjednal nápravu?

Praha, dne 24. ledna 1946.

Pavlán, Kaplan,

Černo, Smejkal, Bělíková, Vaverka, dr Kratochvíl, dr John, Konopa, Maleček, Kubát, Straňák, dr Hájek, Trubecký, dr Peška, Pravoslav Nosek, Jodas, Sajal, Hatina, Cipřo, Vaněk,

Holub, Machát.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP