133.

Zpráva

výborů zahraničního, obchodu, průmyslu a rozpočtového

o vládním návrhu (tisk 122),

kterým se předkládá Prozatímnímu Národnímu shromáždění ke

schválení návrh Dohody o reparacích Německa, o založení

Mezispojenecké reparační komise a o restituci měnového zlata,

spolu s připojenými resolucemi, sjednaný na reparační konferenci v

Paříži dne 21. XII. 1945.

I.

Zahraniční výbor projednal vládní návrh Dohody o reparacích Německa, o založení Mezispojenecké reparační komise a o restituci měnového zlata ve své schůzi dne 24. ledna 1945. Jde o závěrečný akt dohody, jak byla ujednána na poradách konaných v Paříži mezi 9. listopadem až 21. prasincem 1945. Na této konferenci byla určena kvota reparací 18 státům, mezi nimi také Československé republice. Přes to, že nelze stan ovit již dnes přesnou číslici těchto náhrad, možno říci, že pro Československo vyplývá z dohody řada hospodářských výhod, zejména pokud jde o náš podíl na strojním a průmyslovém zařízení, a jiná vybavení podstaty podniků, odvezených z Německa a rozdělení loďstva vnitrozemské plavby. Rovněž hospodářsky pro nás výhodné je ustanovení, které má ostatně i značný politický dosah, že totiž československá vláda bude oprávněna použít pohledávek na žirových účtech Národní banky československé u Říšské banky na krytí výloh, spojených s odsunem bývalých československých příslušníků německé národnosti do Německa, jakož i další ustanovení, že majetek transferovaných Němců, který v republice zanechají, se nezapočítává do reparačních pohledávek.

V celku lze označit výsledek pařížské konference o reparacích za nesporný politický i hospodářský úspěch Československé republiky.

Zahraniční výbor se proto usnesl doporučiti Prozatímnímu Národnímu shromáždění, aby schválilo vládní návrh o návrhu Dohody o reparacích Německa, o založení Mezispojenecké reparační komise a o restituci měnového zlata podle ujednání reparační konference v Paříži dne 21. XII. 1945 připojeným schvalovacím usnesením:

Prozatímní Národní shromáždění republiky československé schvaluje návrh Dohody o reparacích Německa, o založení Mezispojenecké reparační komise a o restituci měnového zlata, spolu s připojenými resolucemi, sjednaný na reparační konferenci v Paříži dne 21. XII. 1945 a uděluje souhlas k podepsání dohody.

V Praze dne 24. ledna 1946.

Dr. Uhlíř v. r.,
Wünsch Otakar v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.

Výbor obchodu projednal vládní návrh (tisk 122) Dohody o reparacích Německa, o založení Mezispojenecké reparační komise a o restituci měnového zlata, spolu s připojenými resolucemi, sjednané na reparační konferenci v Paříži dne 21. XII. 1945.

Výbor obchodu usnesl se doporučiti Prozatímnímu Národnímu shromáždění, aby osnovu přijalo tak, jak byla vládou předložena v připojeném znění.

V Praze dne 30. ledna 1946.

O. Fusek v. r.,
V. Pavlík v. r.,
předseda.
zpravodaj.

III.

Výbor průmyslu projednal ve své schůzi dne 30. ledna 1946 vládní návrh, kterým se předkládá Prozatímnímu Národnímu shromáždění ke schválení návrh Dohody o reparacích Německa, o založení Mezispojenecké reparační komise a o restituci měnového zlata, spolu s připojenými resolucemi, sjednaný na reparační konferenci v Paříži dne 21. XII. 1945. Uznává, že je to důležitý příspěvek k mírovému uspořádání světa, rozvráceného dlouhotrvající válkou a vyslovuje názor, že se podařilo úspěšným způsobem touto Dohodou vyřešiti jeden z nejobtížnějších problémů mezi spojenci a položiti základ k řešení dalších poválečných poměrů, které nás očekávají.

Výbor se usnesl poděkovati zástupcům ministerstva zahraničních věcí, kteří nás na konferenci v Paříži zastupovali, že tak úspěšně hájili naše zájmy. Za vynaložené úsilí vyslovuje jim své díky a uznání.

Výbor se usnesl, aby Prozatímní Národní shromáždění udělilo vládě souhlas k podepsání této dohody.

V Praze dne 30. ledna 1946.

J. Firt v. r.,
J. Děd v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.

IV.

Pařížská konference reparační, která zasedala od 9. listopadu do 21. prosince 1945 a jíž se účastnili kromě zástupců vlády Československé zástupci vlád Albanie, Spojených států severoamerických, Australie, Belgie, Kanady, Dánska, Egypta, Francie, Spojeného království Velké Britanie a Severního Irska, Řecka, Indie, Lucemburska, Norska, Nového Zélandu, Nizozemska, Československa, Jihoafrické Unie a Jugoslavie doporučila vládám v ní zastoupeným, aby podepsaly v Paříži ve lhůtě co možná nejkratší Dohodu o reparacích ze strany Německa, o založení Mezispojenecké reparační komise a o restituci měnového zlata.

Konference v Paříži nestanovila ani kvantitu ani kvalitu reparační náplně. Následkem toho není možné vypočísti ani jenom přibližně v penězích výšku hodnot, které jednotlivým státům podle jim přiznaných reparačních kvot připadnou.

Přidělování a rozdělování reparační massy bude provádět Mezispojenecké reparační zastupitelstvo v Bruselu.

Dohodou přejímá náš stát dvě břemena a to:

a) finanční účast na vydržování ruselské mezinárodní agentury; b) nepřímé zatížení, které spočívá v závazku, že signatární státy poskytnou příslušníkům spojeneckých národů pro případ reciprocity náhradu za škody, utrpěné válkou a to ve výši, v jaké ji poskytnou svým vlastním občanům.

Rozpočtový výbor projednal obsah návrhu dohody, sjednané na Pařížské reparační konferenci, jakož i připojených, resolucí a usnesl se jednomyslně doporučiti sněmovnímu plénu, aby návrh Dohody o reparacích Německa, o založení Mezispojenecké reparační komise o restituci měnového zlata, spolu s připojenými resolucemi, sjednaný na reparační konferenci v Paříži dne 21. XII. 1945, schválilo a udělilo souhlas k podepsání dohody.

V Praze dne 30. ledna 1946.

Dr. V. Brežný v. r.,
Dr. A. Neuman v. r.,
předseda.
zpravoďaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP