Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

149.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ................................ 1946

o hospodaření minerálními oleji a pohonnými látkami.

Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Aby bylo na celém území republiky Československé po dobu mimořádných hospodářských poměrů jednotně řízeno hospodaření minerálními oleji a pohonnými látkami, na tomto území vytěženými nebo vyrobenými nebo sem dovezenými, zřizuje se ústřední rozdělovna minerálních olejů a pohonných látek (v dalším Rozdělovna) se sídlem v Praze.

(2) Minerálními oleji a pohonnými látkami se rozumějí výrobky ze zemního oleje a látky příbuzné, jakož i všechny ostatní pohonné látky pevné, tekuté a plynné, které určí Rozdělovna vyhláškou v úředním listě republiky Československé.

() Rozdělovně přísluší zejména, aby zjistila každoroční tuzemskou potřebu minerálních olejů a pohonných látek a aby v rámci směrnic, vydaných podle § 3, zajistila k zabezpečení krytí této potřeby veškeré látky, uvedené v odstavci 2, a to suroviny, polotovary i hotové výrobky, aby v dohadě s příslušnými ministerstvy (§ 3) stanovila rozdělení měsíční potřeby minerálních olejů a pohonných látek na jednotlivá spotřební odvětví, aby spolupůsobila při řízení výroby minerálních olejů a pohonných látek a jejich dovozu z ciziny a aby disponovala prostředky a zařízeními, která slouží k uskladnění, dopravě a distribuci těchto látek.

§ 2.

(1) Rozdělovna je právnickou osobou veřejného práva. Podléhá přímo předsednictvu vlády.

(2) V čele Rozdělovny je přednosta, který ji zastupuje před soudem i mimo soud. Přednostu Rozdělovny a jeho náměstka jmenuje vláda.

(3) Přednosta spravuje běžná záležitosti Rozdělovny a ustanovuje její zaměstnance. Služební poměry zaměstnanců Rozdělovny se upravují soukromoprávními smlouvami.

(4) Rozdělovna podléhá kontrole nejvyššího účetního kontrolního úřadu podle ustanovení zákona ze dne 20. března 1919, č. 175 Sb., o zřízení a působnosti nejvyššího účetního kontrolního úřadu.

§ 3.

(1) Při předsednictvu vlády se zřizuje komise, složená ze zástupců generálního sekretariátu Hospodářské rady a ministerstev průmyslu, vnitřního obchodu, zahraničního obchodu, národní obrany, dopravy, zemědělství, financí, výživy a zdravotnictví, která stanoví zásadní směrnice pro hospodaření minerálními oleji a pohonnými látkami. Jednání komise se zúčastňuje přednosta Rozdělovny nebo jeho náměstek s hlasem poradním.

(2) Generální sekretariát Hospodářské rady a každé z ministerstev uvedených v odstavci 1, jmenují do komise po jednom členu a po jednom náhradníku.

(3) Komise se usnese na jednacím řádě, který podléhá schválení předsednictva vlády.

§ 4.

Rozdělovna vydává se schválením předsednictva vlády v rámci směrnic, stanovených komisí podle § 3, předpisy o úpravě hospodaření minerálními oleji a pohonnými látkami a o dozoru na ně. Tyto předpisy, pokud jsou všeobecné povahy, se uveřejňují v úředním listě republiky Československé.

§ 5.

Úřady, jiné veřejné orgány a zájmové organisace hospodářské jsou povinny, žádá-li o to Rozdělovna, spolupůsobiti při provádění tohoto zákona.

§ 6.

Rozdělovna jest oprávněna ke splnění úkolů podle tohoto zákona požadovati od zúčastněných osob potřebné písemné nebo ústní zprávy. Dále může požadovati, aby jí bylo zasláno nebo předloženo zboží a jiné předměty, zejména vzorky a zkoušky zboží, jakož i příslušné doklady. Jest oprávněna v rozsahu nezbytně nutném dáti provésti kontrolu u osob, které jsou povinny podati zprávy, a to zejména nahlížením do příslušných obchodních knih, zápisů a korespondence a zjišťováním jejich výrobních, obchodních a dopravních poměrů. Při tom je třeba dbáti ustanovení §§ 8 až 10 ústavního zákona ze dne 9. dubna 1920, č. 93 Sb., o ochraně svobody osobní, domovní a tajemství listovního, po případě §§ 6 až 9 zákona ze dne 11. května 1944, č. 50 Sl. z., o ochraně osobní svobody, domovního klidu, jich dočasném omezení, jakož i omezení jiných práv a svobod. Výsledku šetření nesmí býti použito pro jiné účely než pro účely tohoto zákona.

§ 7.

(1) Všechny orgány pověřené prováděním úkolů podle tohoto zákona nebo na nich zúčastněné, zejména také dozorčí orgány, znalci a všechny pomocné síly, jsou povinni zachovávati mlčenlivost o všech skutečnostech, o kterých se dověděli při své činnosti, zejména o obchodním a výrobním tajemství.

(2) Povinnost mlčenlivosti nezaniká skončením činnosti nebo služebního poměru.

§ 8.

(1) Rozdělovna sestaví do 1. prosince každého roku rozpočet pro následující kalendářní rok a předloží jej předsednictvu vlády ke schválení.

(2) Do 1. března každého roku sestaví Rozdělovna účetní závěrku za uplynulý rozpočtový rok a předloží ji ke schválení předsednictvu vlády, které ji projedná v dohodě s nejvyšším účetním kontrolním úřadem.

§ 9.

(1) Náklad na vydržování Rozdělovny se opatří příspěvky.

(2) Příspěvky jsou povinni odváděti:

a) za minerální oleje a pohonné látky v tuzemsku vyráběné výrobci;

b) za minerální oleje a pohonné látky dovezené dovozci;

c) za odběrní poukazy na minerální oleje a pohonné látky jejich spotřebitelé.

(3) Výši příspěvků a podrobnosti o jejich ukládání a vybírání stanoví a vyhlásí v úředním listě republiky Československé ministr financí po slyšení předsedy nejvyššího úřadu cenového. Z příspěvků včas nezaplacených jest platiti 4% úrok z prodlení.

(4) Platební rozkazy na příspěvky, vydané Rozdělovnou, jsou exekučním titulem; jejich splnění se vymáhá politickou exekucí.

(5) Případné přebytky hospodaření Rozdělovny jest odvésti každoročně státní pokladně.

§ 10.

Všechna právní jednání, podání, listiny a všechny úkony, jimiž se plní úkoly tímto zákonem Rozdělovně uložené, jsou prosty poplatků, kolků a dávek.

§ 11.

Jednání a opomenutí, příčící se předpisům tohoto zákona, nebo předpisům a pokynům, které vydá Rozdělovna v rámci svého oboru působnosti, trestá na návrh Rozdělovny, pokud nejde o čin trestný soudem, okresní národní výbor pokutou do 1,000.000 Kčs nebo vězením do 6 měsíců nebo oběma těmito tresty. Byla-li uložena pokuta, budiž pro případ nedobytnosti vyměřen zároveň náhradní trest vězení, a to podle míry zavinění do 6 měsíců.

§ 12.

Použivatelnost předpisů z doby nesvobody, kterými bylo dosud upraveno hospodaření minerálními oleji a pohonnými látkami, se zrušuje.

§ 13.

Tento zákon nabývá účinnosti 15. dnem po vyhlášení; provede jej předseda vlády v dohodě se zúčastněnými členy vlády.

Důvodová zpráva.

Všeobecná.

Hospodaření minerálními oleji a vůbec pohonnými látkami se děje dosud podle administrativních opatření z doby nesvobody, určených pouze pro území bývalého t. zv. protektorátu. Fakticky obhospodařuje se však podle nich spotřeba minerálních olejů a pohonných látek i v pohraničí a většinou i na Slovensku. Mazací a jiné oleje jsou však na Slovensku "volné". Již z těchto důvodů je třeba zákonné úpravy, aby na celém území státu bylo hospodaření zmíněnými látkami jednotné.

Obhospodařování zmíněných látek se děje rovněž institucemi z doby nesvobody a je roztříštěno do více míst. Tak minerální oleje obhospodařuje t. zv. úřad pro hospodaření minerálními oleji, jak se fakticky přejmenoval bývalý úřad pověřence pro minerální oleje. Do působnosti ministerstva zemědělství spadá dosud výroba palivového dříví pro účely generátorového pohonu a zřizování výroben tankového dříví (špalíčků), obhospodařování samo přísluší však komisi pro pevné pohonné látky v rámci působnosti ministerstva průmyslu. Pohonné látky plynné obhospodařuje ministerstvo dopravy. Touto věcnou roztříštěností trpí distribuce a je to proto další důvod pro vydání zákona, podle něhož by hospodaření minerálními oleji a pohonnými látkami bylo řízeno z jediného místa.

Účelem navrženého zákona je odstraniti dosavadní, dále neúnosný stav a zabezpečiti jednotné hospodaření minerálními oleji a pohonnými látkami v celém státě.

Zvláštní.

K § 1.

Je zcela nezbytné, aby na dobu mimořádných hospodářských poměrů byla vytvořena ústřední instituce, která by měla přesnou evidenci spotřeby pohonných hmot v celém státě a byla vybavena takovou pravomocí, aby mohla činiti všechna opatření; která jsou nutná pro krytí této spotřeby. Kompetence Ústřední rozdělovny minerálních olejů a pohonných látek, tak jak je vymezena blíže v odstavci 3, odpovídá tomuto účelu. Spotřebními odvětvími podle tohoto odstavce se rozumějí: vojenská správa, průmyslová výroba, doprava a zemědělství.

K § 2.

Jde o instituci přechodného rázu na dobu mimořádných hospodářských poměrů. Proto se nevytváří úřad, nýbrž jenom právnická osoba veřejného práva. Aby bylo možno sjednati kompetenci, podřizuje se Rozdělovna přímo předsednictvu vlády, jako se stalo obdobně v § 3 dekretu presidenta republiky ze dne 27. října 1945, č. 115 Sb., o hospodaření uhlím a palivovým dřívím, s Ústřední rozdělovnou uhlí.

K § 3.

Zásadní směrnice pro hospodaření minerálními oleji a pohonnými látkami musejí býti stanoveny v dohodě se všemi zúčastněnými resorty. Pro urychlení jednání zřizuje se při předsednictvu vlády ze zástupců zúčastněných ministerstev a generálního sekretariátu Hospodářské rady zvláštní komise. Důvodem pro účast v komisi může býti ovšem jenom kompetence k hospodaření zmíněnými látkami, nikoliv však okolnost, že instituce v určitém resortu jsou větším spotřebitelem pohonných látek než v resortech jiných, po případě že jsou spotřebitelem přednostním. Dělnosti komise by byl příliš velký počet členů na závadu. Zájmy resortů v komisi nezastoupených bude hájiti zástupce generálního sekretariátu Hospodářské rady.

K § 4.

Předpisy o tom, jak má býti především prováděna distribuce pohonných látek, vydá v rámci směrnic, stanovených komisí, Rozdělovna se schválením předsednictva vlády vyhláškami v Úředním listě.

K § 5.

Aby mohla Rozdělovna plniti řádně své úkoly, bude nutná její úzká spolupráce se zájmovými hospodářskými skupinami, t. j. především s příslušnými svazy t. zv. živnostenského hospodářství. Ustanovení § 5 má umožniti tuto spolupráci.

K §§ 6 a 7.

Jde o nezbytná oprávnění, která v podstatě odpovídají ustanovením §§ 6 a 7 vládního nařízení ze dne 26. června 1943, č. 175 Sb., o oběhu zboží, po případě ustanovením §§ 6 a 7 dekretu presidenta republiky ze dne 27. října 1945, č. 109 Sb., o řízení výroby.

K § 8.

Vzorem záruky řádného hospodaření bylo ustanovení § 9 dekretu presidenta republiky č. 115/1945 Sb.

K § 9.

Účelem ustanovení je zabezpečiti, aby Rozdělovna kryla sama své výdaje a nezatěžovala státní pokladnu, na druhé straně pak, aby hospodaření bylo co nejúspornější a aby eventuelní přebytky plynuly do státní pokladny.

K § 10.

Osvobození od poplatků, kolků a dávek jest odůvodněno veřejnými úkoly, které Rozdělovna plní.

K § 11.

Sazba trestů se stanoví úměrně významu, který má hospodaření látkami tak důležitými také pro obranu státu.

K § 12.

Jde vesměs o předpisy, vydané okupantskými orgány, z nichž převážná část nebyla ani uveřejněna. Nebylo proto možno je v zákoně vyjmenovati.

K § 13.

Počátek účinnosti zákona se stanoví na 15. den po vyhlášení, aby bylo možno připraviti předem jeho provádění.

V Praze dne 1. února 1946.

Předseda vlády:

Zdeněk Fierlinger v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP