Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

156.

Zpráva

výborů branného a rozpočtového

k vládnímu návrhu zákona (tisk 118),

kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 31. května 1932, č. 83 Sb., o úpravě náležitostí vojenských osob z počtu mužstva v činné službě a některých jiných osob jim co do náležitostí na roveň postavených, jakož i o zaopatření déle sloužících, a kterým se stanoví zvláštní přídavek déle sloužícím.

I.

Branný výbor pojednal ve své schůzi dne 30. ledna 1946 o vládním návrhu zákona; kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 31. května 1932, č. 83 Sb., o úpravě náležitostí vojenských osob z počtu mužstva v činné službě a některých jiných osob jim co do náležitostí na roveň postavených, jakož i o zaopatření déle sloužících, a kterým se stanoví zvláštní přídavek déle sloužícím.

Vzhledem k tomu, že do návrhu zákona byla pojata i změna § 2, odst. 4 vládního nařízení ze dne 15. června 1934, č. 111 Sb., týkající se žoldu frekventantů vojenských učilišť pro výchovu důstojníků, bylo usneseno branným výborem pozměniti název zákona tak, aby bylo zřejmo, že zákon postihuje zároveň též vládní nařízení ze dne 15. června 1934, č. 111 Sb., o náležitostech vojenských osob z počtu mužstva v činné službě a některých jiných osob jim co do náležitostí na roveň postavených.

Dále usnesl se branný výbor na těchto změnách:

K čl. I, § 2, odst. 2: Sazby nemocničního žoldu byly stanoveny výše, než jak navrhovala vládní osnova. Je to odůvodněno širším hlediskem na potřeby vojáka, jimž má žold sloužiti. Proto tedy návrh zákona stanoví nemocniční žold v zásadě poloviční (u vojína 5 Kčs, u svobodníka a desátníka 6 Kčs, u četaře a rotného 8 Kčs), při čemž pro zjednodušení zůstávají navrhované jednotné sazby pro svobodníka a desátníka, četaře a rotného. Voják nemá býti trestán za nezaviněné onemocnění nebo zranění přílišně nízkým žoldem a je třeba mu ponechati žold nynějším jeho účelům přiměřený.

Těm vojenským osobám z počtu mužstva, které utrpěly zranění nebo si přivodily nemoc při výkonu vojenské služby, ponechává návrh zákona právem plný žold, neboť nemohou býti postiženy snížením žoldu pro újmu na zdraví, již utrpěly výkonem vojenské služby; tento denní žold obdrží i v případech, kdy se výkonem vojenské služby projeví nemoc, nebo důsledky zranění již z doby před nástupem do vojenské služby nebo kdy se obnoví onemocnění či zranění v přímé souvislosti s vojenskou službou.

Naproti tomu přiznává návrh zákona těm vojenským osobám, které si onemocnění či zranění způsobily svévolně nebo hrubou nedbalostí, pouze vězeňský denní žold, neboť zde je třeba tyto osoby snažící se takovýmto způsobem, t. j. poškozováním vlastního zdraví, mařiti výkon vojenské služby, postihnouti bez újmy trestního stíhání již za doby nutného léčení, žoldem, který jim bude příslušeti po dobu odpykávání trestu za sebepoškození.

§ 2 byl doplněn novým odstavcem 6, jenž stanoví výši žoldu frekventantů vojenských učilišť pro výchovu důstojníků. Žold frekventantů vojenských učilišť byl stanoven § 2, odst. 4 vládního nařízení č. 111/1934 Sb. na základě zmocnění daného § 2, odst. 6 zákona č. 83/1932 Sb. Ježto je nutno stanovit nově i výměru žoldu pro tyto vojenské osoby, činí tak návrh zákona tím způsobem, že novelisuje ustanovení § 2, odst. 6 zákona č. 83/1932 Sb. Stanovení vyšší sazby žoldu frekventantů (částkou 20 Kčs) oproti dřívějšímu poměru, kdy se rovnal žoldu rotného, je odůvodněno vyššími potřebami těchto vojenských osob, zejména nutností pořizovati nebo si doplňovati různé učební pomůcky a pod., což vyžaduje v určité míře každé učiliště a tudíž i vojenské. Vojenská správa hodlá sice novelisovat vládní nařízení č. 111/1934 Sb., zejména pokud jde o vedlejší náležitosti vojenských osob z počtu mužstva, poněvadž však si přípravné práce vyžádají ještě delší dobu, bylo rozhodnuto vsunouti žold frekventantů do tohoto návrhu zákona, kam vlastně patří, a jehož stanovení zároveň se žoldem ostatních vojenských osob z počtu mužstva se jeví velmi nutným.

K § 4, odst. 1: Vstupní jednorázovou prémii je třeba poskytnouti všem déle sloužícím, tedy i těm, kteří se zavázali k dobrovolné další činné službě před účinností tohoto zákona. Jinak by vznikla ničím neodůvodněná nesrovnalost mezi těmi, kdož se zavázali před účinností zákona, t. j. před 1. lednem 1946, a těmi, kteří se zaváží za účinnosti tohoto zákona. V důsledku toho byl tento odstavec odpovídajícím způsobem pozměněn.

Nadpis § 5 byl změněn takto: "Měsíční prémie, příspěvky na děti a byt."

V nadpisu čl. II. byla škrtnuta slova "a poživatelům zaopatřovacích náležitostí déle sloužících a jejich pozůstalých". Je to v důsledku vypuštění navrhovaného ustanovení o zvláštním přídavku poživatelům zaopatřovacích náležitostí déle sloužících a jejich pozůstalých, neboť jim přísluší zvláštní přídavek již podle § 2 zák. ze dne 13. prosince 1945, č. 159 Sb., o zvláštním přídavku státním a jiným některým veřejným zaměstnancům, jakož i poživatelům státních odpočivných (zaopatřovacích) platů.

Jako čl. III bylo místo dosavadního ustanovení vloženo ustanovení nové, jímž se ve spojitosti s nově do návrhu zákona pojatým odstavcem 6 v § 2, čl. I. zrušuje ustanovení § 2, odst. 4 vládního nařízení ze dne 15. června 1934, č. 111 Sb.

Dosavadní článek III. byl přečíslován na článek IV.

Branný výbor doporučuje, aby Prozatímní Národní shromáždění schválilo návrh zákona se změnami, které v něm byly provedeny.

V Praze dne 30. ledna 1946.

Dr Vojtěch Erban v. r.,
Leopold Vaverka v. r.,
předseda.
zpravodaj.


II.

Rozpočtový výbor projednal výše zmíněný vládní návrh zákona ve schůzi dne 6. února 1946. Vládní návrh jest vlastně novelou zákona z 31. května 1932, což samo už je dostatečným důvodem k tomu, aby náležitosti mužstva a postavení déle sloužících poddůstojníků bylo přiměřeným způsobem upraveno, zejména s ohledem na dnešní cenovou úroveň. Pokud jde a žold sám vzal rozpočtový výbor na vědomí, že t. zv. žold nemá v naší nově budované armádě sloužiti pouze k opatření propriet, nýbrž že je nutno upraviti jeho výši tak, aby vojáci měli možnost v rámci riového žoldu bráti účast také na kulturním životě. Proto rozpočtový výbor neměl námitek proti značnému zvýšení žoldu vojáků v činné službě. Pozastavil se však u otázky žoldu, náležejícího vojenským osobám po dobu jejich nemoci. Výbor poukázal na okolnost, že při rigorosním výkladu a provádění ustanovení čl. I, čís. 1., odst. 2., § 2, že žold o plné výměře podrží vojenské osoby po dobu léčení zranění nebo onemocnění přivoděného při výkonu služby, docházelo by k příkrostem a nesrovnalostem v náležitostech vojáků. Proto se rozpočtový výbor usnesl, aby toto ustanovení, zejména pojem "pro zranění nebo onemocnění přivoděném při výkonu služby" bylo prováděno blahovolně, aby nedošlo k tvrdostem, a aby tento plný žold byl zachován všude tam, kde výkon vojenské služby měl, nebo mohl míti vliv na onemocnění. Stejně vyslovil rozpočtový výbor souhlas s úpravou žoldu frekventantům vojenských učilišť (škol, kolejí) pro výchovu důstojníků z povolání, vycházeje z názoru, že náležitosti těchto frekventantů, jak byly dány vládním nařízením ze dne 15. června 1934, čís. 111 Sb., dnešním poměrům naprosto nevyhovují. Výbor se dále zabýval otázkou honorování déle sloužících, kterých vojenská správa potřebuje nezbytně nejen v dnešní době budování armády, když je naprostý nedostatek poddůstojníků z řad činně sloužícího mužstva, nýbrž i v pozdějších letech, jak ukazuje zkušenost z první republiky, kdy déle sloužící stali se kádrem instruktorů při výcviku armády k požadovaným úkolům. Získání co největšího počtu déle sloužících jest eminentním zájmem vojenské správy a podaří se to jen tehdy, když déle sloužící budou řádně honorováni a když se umožní vojenské správě, aby tyto déle sloužící po skončení nejméně tříletého služebního závazku vhodně umístila do veřejných služeb. V tomto směru přijal rozpočtový výbor příslušnou resoluci, jež je otištěna ve výborové zprávě. V celku schválil rozpočtový výbor vládní návrh zákona tisk čís. 118 ve znění přijatém ve výboru branném a doporučuje Prozatímnímu Národnímu shromáždění, aby tuto osnovu v navrženém znění schválilo.

Praha, 6. února 1946.

Dr Brežný v. r.,
Josef Vičánek v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne .............................. 1946,

kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 31. května 1932, č. 83 Sb., o úpravě náležitostí vojenských osob z počtu mužstva v činné službě a některých jiných osob jim co do náležitostí na roveň postavených, jakož i o zaopatření déle sloužících, a kterým se stanoví zvláštní přídavek déle sloužícím, a kterým se zároveň mění vládní nařízení ze dne 15. června 1934, č. 111 Sb., o náležitostech vojenských osob z počtu mužstva v činné službě a některých jiných osob jim co do náležitostí na roveň postavených.

Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Zákon ze dne 31. května 1932, č. 83 Sb., se mění a doplňuje takto:

1. § 2, odst. 1, 2, 3 a 6 zní:

Denní žold.

(1) Vojenským osobám z počtu mužstva v činné službě (§ 1, odst. 1, písm. a) náleží tento denní žold:


vojínu10 Kčs,
svobodníku11 Kčs,
desátníku12 Kčs,
četaři14 Kčs,
rotnému16 Kčs.


(2) Po dobu ošetřování ve vojenském nebo občanském léčebném ústavě (nemocnici) náleží jim denní žold takto snížený:


vojínu5 Kčs,
svobodníku a desátníku 6 Kčs,
četaři a rotnému8 Kčs.


Podrží však denní žold v plné výměře podle odst. 1 po dobu, kterou ztráví v léčebném ústavě (nemocnici) pro zranění nebo onemocnění přivoděném při výkonu služby. Po dobu léčení zranění nebo onemocnění způsobeného svévolně nebo hrubou nedbalostí náleží jim pouze vězeňský denní žold (odst. 3).

(3) Odpykávají-li kázeňský trest na svobodě a neúčastní-li se proto po dobu jeho trvání vojenského výcviku, náleží jim místo denního žoldu stanoveného v odstavci 1 vězeňský denní žold 1 Kčs. Odpykávají-li soudní trest na svobodě, nenáleží jim žádný žold, ani když jej odpykávají částečně nebo úplně ve vězeňské nebo jiné nemocnici; to platí i o době ztrávené v soudní vyšetřovací vazbě. Jestliže však trestní řízení vedené proti nim bylo zastaveno nebo skončilo osvobozujícím rozsudkem, vyplatí se jim dodatečně denní žold, na který by měli nárok, kdyby na ně nebyla uvalena soudní vyšetřovací vazba.

(4) Frekventantům vojenských učilišť (škol, kolejí) pro výchovu důstojníků z povolání přísluší bez rozdílu hodnosti místo denního žoldu, uvedeného v odstavci 1, denní žold 20 Kčs. Vládní nařízení stanoví, zda a do jaké míry náleží těmto osobám jejich denní žold po dobu prázdnin, dovolené, nemoci, trestního vyšetřování, kázeňského nebo soudního trestu, při nenáležitém chování a nedostačujícím prospěchu; to platí také o frekventantech, kteří nejsou příslušníky mužstva. Vládní nařízení určí, na která vojenská učiliště (školy, koleje) se vztahují ustanovení tohoto odstavce.

2. § 4, odst. 1 zní:

Vstupní prémie.

(1) Vojenské osoby z počtu mužstva; které se reversem, počínaje rokem 1945 zavázaly nebo zaváží, že setrvají v dobrovolné další činné službě jako déle sloužící po dobu nejméně tří let, dostanou jednorázovou vstupní prémii 20 00 Kčs.

3. § 5, odst. 1, 2, 3, 4 a 5 zní:

Měsíční prémie, příspěvky na děti a byt.

(1) Déle sloužícím náleží za každý úplný kalendářní měsíc dobrovolné další činné služby měsíční prémie:

a) déle sloužícím až do hodnosti četaře v prvém až třetím roce dobrovolné další činné služby 1050 Kčs,
b) ostatním déle sloužícím 1200 Kčs.


(2) Déle sloužícím náleží za podmínek stanovených pro vojenské gážisty z povolání měsíční příspěvek na každé nezaopatřené dítě v částce 150 Kčs.

(3) Ženatým (ovdovělým, rozloučeným, rozvedeným) déle sloužícím náleží, svobodným pak může býti povolen, za podmínek, za jakých mají vojenští gážisté z povolání nárok na činovné v plné výměře, místo bezplatného ubytování podle § 6, písm. a) tento měsíční příspěvek na byt:


ve skupině míst A400 Kčs,
ve skupině míst B344 Kčs,
ve skupině míst C288 Kčs,
ve skupině míst D232 Kčs.


(4) Déle sloužící mají nárok na měsíční prémii, příspěvek na děti a příspěvek na byt v plné výměře i v případech uvedených v § 2, odst. 2 a 3.

Měsíční prémie, příspěvek na děti a příspěvek na byt jsou splatné pozadu. Vznikne-li (zanikne-li) nárok na náležitosti podle odstavců 1, 2 a 3 jiného než prvního (posledního) dne v měsíci, náleží jejich poměrný díl vypočtený tak, že se za každý den počítá jedna třicetina stanovené částky. Výpočet se zaokrouhlí na nejbližší vyšší částku vyjádřenou v celých Kčs.

4. § 8, odst. 5 zní:

(5) Déle sloužícím přísluší k zaopatření příspěvek na děti ve výměře a potud, pokud by jim příslušel za činné služby podle § 5, odst. 2.

5. § 9, odst. 4 zní:

(4) Oprávněným vdovám a úplným sirotkům po déle sloužících přísluší příspěvek na děti ve výměře a potud, pokud by příslušel manželovi nebo otci za činné služby podle § 5, odst. 2.

6. § 18, odst. 2, písm. d) zní:

d) Příspěvek na byt podle § 5, odst. 3 může býti postižen exekucí nebo zajišťovacím úkonem nebo zastaven anebo postoupen jen k zajištění nebo k úhradě nájemného, pohřebné (úmrtné) jen k zajištění nebo k úhradě nákladů pohřbu.

Čl. II.

Zvláštní přídavek déle sloužícím.

§ 1.

(1) Déle sloužícím přísluší počínaje od 1. prosince 1945 za každý úplný kalendářní měsíc dobrovolné další činné služby zvláštní měsíční přídavek ve výši


a) svobodným350 Kčs,
b) ženatým600 Kčs,
c) na každé dítě, na něž přísluší příspěvek na dítě 150 Kčs.


(2) Ustanovení § 5, odst. 5 zákona č. 83/1932 Sb. o poměrném dílu platí obdobně.

§ 2.

Déle sloužící, jehož manželka je výdělečně činná nebo požívá odpočivného (zaopatřovacího) platu nebo důchodu z veřejnoprávního sociálního pojištění, posuzuje se pokud jde o zvláštní přídavek podle § 1 jako svobodný.

§ 3.

Zvláštní přídavek není součástí pensijní základny a je splatný zároveň s měsíční prémií.

Čl. III.

Ustanovení § 2, odst. 4 vládního nařízení ze dne 15. června 1934, č. 111 Sb., se zrušuje.

Čl. IV.

Tento zákon nabývá účinnosti, pokud se v něm nestanoví jinak, dnem 1. ledna 1946; provede jej ministr národní obrany v dohodě se zúčastněnými ministry.

Resoluce.

Rozpočtový výbor vyzývá ministerstvo národní obrany, aby co nejdříve vypracovalo a předložilo vládní návrh zákona o definitivní úpravě náležitostí vojenských osob z počtu mužstva v činné službě a déle sloužících ve shodě s připravovanou úpravou platů veřejných zaměstnanců včetně vojenských gážistů a upravilo nově poměr déle sloužících, který by umožňoval jejich převod do veřejných služeb.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP