Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

163.

Interpelace

poslanců Blahy a Šlinga

ministru zemědělství

o repatriaci přestěhovalců z obvodu vojenské střelnice a vojenského výcvikového tábora u Vyškova na Moravě.

V letech 1940 až 1943 byla Němci nuceně vystěhována řada obcí na Drahanské vysočině, a to ze soudních okresů: vyškovského, plumlovského, blanenského a boskovického. Bylo vystěhováno na 20.000 obyvatel, ponejvíce zemědělců, dřevařských dělníků a domáckých krejčí. Vystěhování bylo provedeno v několika etapách. Vystěhovalci dostali za svoje nemovitosti výkupní cenu, která nijak neodpovídala skutečné jejich hodnotě. Nebylo postaráno ani v nejmenší míře o usídlení vystěhovalců a každý vystěhovalec musil si byt nalézti sám. Vystěhovalcům v posledních etapách v r. 1943 nebyl ponechán živý inventář hospodářský a byly jim za směšnou cenu i hospodářské stroje odebrány. Z bývalých samostatných rolníků, domkářů a živnostníků stali se po většině nájemci a námezdní dělníci. Mnozí vystěhovalci žalem a trampotami brzy po vystěhování zemřeli. Mnozí prožili a procestovali - hledajíce byt - velké částky z vyplacené ceny nemovitostí a stali se úplnými žebráky. Někteří si najmuli rolnické usedlosti na Hané. Byli z nich však brzy vytlačeni Němci, kteří usedlosti ty obsadili.

Opuštěné vesnice v počtu kolem 40 rychle chátraly. Domy byly ničeny střelami, zde ze střelnice dopadajícími, a řáděním německého vojska. Mnoho domů bylo úmyslně rozkopáno a cenná zařízení z nich byla odvezena. Pozemky v katastrech vystěhovaných obcí ležely z velké části ladem. Zarůstaly bodlákem, pýrem a lebedou i ostružím. Byly také ničeny těžkými vojenskými nákladními auty, která jezdila křížem krážem i přes luka a bažiny. Meliorační stavby na pozemcích, odvodňovací i závlahová zařízení, byla ničena. Transporty vojska a koní se nerušeně všude na polích a lukách pohybovaly a tábořily zde. Lesy byly nebývalým způsobem ve velké míře vykáceny, takže v tomto nešťastném kraji na místě překrásných lesních porostů jehličnatých a listnatých i smíšených jsou nyní pusté anebo trním a ostružím zarostlé paseky. Ovocné stromoví ve všech obcích i v polních stromořadích bylo zcela zničeno. Po krásných zahradách nezůstalo ani památky.

A přece ihned po válce vraceli se obyvatelé těchto obcí domů. Bezradni stáli u zbořenisk svých obydlí. Nebylo stavebního dříví, kamene, cihel, cementu, vápna, písku ani krytiny. Nebylo skla na obnovu oken, nebylo kování na dveře a okna. Hledali tedy v ssutinách a třídili materiál a pečlivě ukládali, čeho bylo možno použíti k opravě obydlí, stájí a stodol. Některým občanům se jakž takž podařilo svá stavení opraviti, ovšem velmi nedostatečně. Velmi mnoho obyvatel uposlechlo úředních výzev, aby hledali nová sídliště v pohraničí, obzvláště na severní Moravě.

V pohraničí byly těmto repatriantům dány do národní správy selské usedlosti, domky a živnostenské provozovny. S chutí se dali do práce a očekávali, že jim budou dány zemědělské a živnostenské podniky do vlastnictví a že tedy budou moci se svými rodinami zde zakotvit. Avšak ve velmi mnohých případech se tak nestalo. Proto se vracejí na Drahansko, aby přece jen ze zbořenisk a zničených svých bývalých majetků upravili si alespoň střechu nad hlavou, aby alespoň poněkud, třebaže zcela nedostatečně, umístili svůj zbylý dobytek, pro nějž nemají píce. Do jejich usedlostí padá déšť a sníh a obyvatelé mrznou. Osudem těchto repatriantů je hlad a bída.

Je nutno pro záchranu tisíců těchto repatriantů organisovati rychlou pomoc. Dosud po ní marně volají.

Obce, z kterých bylo obyvatelstvo vystěhováno, jsou tyto:

Soudní okres Vyškov:

Rychtářov, Lhota, Hamiltony, Zelená Hora, Raclavice, Opatovice, Pařezovice, Studnice-Odrůvky, Nové Sady-Březina, Krásensko, Pojdomí a Podivice.

Soudní okres Plumlov:

Drahany, Bousín, Hartmanice, Otinoves, Rozstání-Baldovec, Hamry.

Soudní okres Boskovice:

Repechy.

Soudní okres Blansko:

Molenburk, Housko, Lípovec, Mariánín, Kulířov, Senetářov, Kotvrdovice a Rogendorf.

K vystěhování dalších obcí, na př. Ruprechtova, se již Němci nedostali.

Tážeme se proto pana ministra:

1. Jsou panu ministrovi tyto neutěšené poměry známy?

2. Co hodlá pan ministr učiniti, aby zmíněným repatriantům bylo pomoženo?

V Praze dne 11. února 1946.

Blaha, Šling,

Štětka, Václavů, Paleček, Ledl, Pešák, Kaleta, Harus, dr Bureš, Švermová-Švábová, Mráček, Zmrhal, Tesla, Vodička, Holuša, Svoboda, Machačová-Dostálová, Čihák, Štekl, Kubíček, dr Dolanský.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP