Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

174.

Odpověď

ministra vnitra a ministra financí

na interpelaci poslanců M. Sedláka, dr. Jos. Veverky, dr. Maiwalda a E. Erbana

o používání ustanovení platového zákona čís. 103/1926 Sb. pro zaměstnance přijaté v mimořádných poměrech při přejímání pohra ničí do státní suverenity československé (tisk 1).

Podle výsledku šetření provedeného o obsahu interpelace činí počet nově přijatých zaměstnanců v zemi české, jimž byly vyplaceny okresními správními komisemi, po případě okresními národními výbory zálohové platy 3073. Zálohy byly vypláceny zásadně tak, aby nepřesahovaly předpokládané platy, které by příslušely dotčeným zaměstnancům podle platných předpisů. Proto vznikly přeplatky jen v ojedinělých případech, jako na př. u zaměstnanců okresní správní komise v Liberci, kde činí asi 80.000 Kčs. Přeplatky nebyly dosud předepsány k náhradě.

Pro zařadění do řádných služebních platů nestanovil zemský národní výbor žádné zásady, nýbrž úprav těch platů provádí podle předpisů platných pro stanovení služebních platů veřejných zaměstnanců, t. j. podle dohody platů zaměstnanců v regulovaném služebním poměru, tedy i podle zásad platového zákona čís. 103/ 1926 Sb., citovaného v interpelaci. Kdyby těmto nově přijatým zaměstnancům byly přiznány platy vyšší, vznikla by značná nesrovnalost při srovnání se zaměstnanci, kteří byli již přijati před 5. květnem 1945 a kteří dobrovolně odešli do služeb v pohraničí nebo tam byli vysláni za stejných podmínek jako nově přijatí zaměstnanci.

Na náhradu výloh, které zaměstnancům vznikly stěhováním do pohraničí a odloučením od rodin, bez rozdílu, zda jde o zaměstnance smluvní či definitivní, je pamatováno v platných předpisech a tyto náhrady jsou podle sdělení zemského národního výboru přiznány a vypláceny urychleně ihned potom, jakmile tito o ně požádají.

Kromě zmíněných náhrad byl přiznán veřejným zaměstnancům v pohraničí v území, na němž jim služební platy byly vypláceny v říšských markách, zvláštní přechodný přídavek odstupňovaný podle rodinného stavu zaměstnance ve výši 8 až 14 říšských marek denně, a to do 31. července 1945, kterýmžto dnem byla výplata v markách zastavena.

Aby však bylo pamatováno na náhradu vyšších výdajů způsobených vyššími cenami v pohraničí, připravilo ministerstvo financí návrh vládního usnesení, podle něhož se má vypláceti veřejným zaměstnancům v pohraničí zvláštní přechodný přídavek až do konce roku 1945. Pro poskytování tohoto přídavku i po této lhůtě by nebylo podkladu, ježto po stránce cenové bylo v prosinci provedeno sjednocení cenového práva oblastí vnitrozemských a pohraničních. V tomto ohledu jsou tedy nyní životní podmínky ve všech částech českých zemí v celku stejné.

Z celkového počtu nově přijatých zaměstnanců v zemi České za dobu od 5. května do 31. října 1945 v počtu 3.073 odešlo 594 kvalifikovaných sil do soukromých nebo jiných služeb, a to z toho důvodu, že jim v těchto službách byly nabídnuty vyšší platy, než by jim bylo možné přiznati podle platných předpisů ve veřejné službě. Tento zjev, že nově přijatí zaměstnanci opouštějí veřejnou službu a odcházejí do služeb soukromých, nevyskytuje se jen v pohraničí a lze mu stěží brániti, ježto soukromý zaměstnavatel má vždy možnost nabídnouti veřejnému zaměstnanci, kterého pro nedostatek vhodných kvalifikovaných sil chce získati, výhodnější platové podmínky, než jsou podle platných předpisů ve veřejné službě.

Se zřetelem k vylíčenému stavu věcí mohu na vznesené dotazy odpověděti takto:

1. Při úpravě platů pro nově přijaté zaměstnance v pohraničí jednal zemský národní výbor ve shodě s platnými předpisy a nelze než vysloviti souhlas s jeho postupem. Zamýšleným přiznáním zvláštního přechodného přídavku všem veřejným zaměstnancům v pohraničí odpadne v převážné části důvod k nespokojenosti s dosavadními platy.

2. a) Není námitek proti tomu; aby přeplatky, které vzniknou zálohovou výplatou platů nově přijatých zaměstnanců v pohraničí, pokud nepůjde o zálohy naprosto neúměrné příslušejícím platům, byly na žádost dotčených zaměstnanců odepsány.

b) Zvláštního opatření za tím účelem, aby všem s tamním zaměstnancům, zejména též smluvním, byly hrazeny veškeré náklady spojené s přestěhováním a odloučením od rodin, není třeba, ježto tyto náklady jsou všem zaměstnancům, kteří se o to přihlásí, hrazeny se vším urychlením.

c) Přípravné práce k vypracování nového platového zákona jsou již v plném proudu. Byla jimi pověřena pro ten to účel zřízená odbornická komise ze zástupců zúčastněných ministerstev. Bude přihlédnuto k tomu, aby práce této komise byly prováděny se vším urychlením tak, aby osnov a nového platového zákona mohla býti předložena zákonodárnému sboru v brzké době.

V Praze dne 5. února 1946.

Ministr vnitra:
Ministr financí:
Václ. Nosek v. r.
Dr Vavro Šrobár v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP