Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

195.

Zpráva

výboru ústavně-právního a zemědělského

o návrhu'poslanců V. Mikuláše, St. Nováka, dr L. Kameníčka, J. Ulricha, F. Zeminové a druhů (tisk 121)

na vydání zákona, kterým se doplňuje dekret presidenta republiky

ze dne 27. října 1945, č. 124 Sb., o některých opatřeních ve věcech knihovních.

I.

Dekret presidenta republiky ze dne 27. října 1945, č. 124 Sb. postaral se o očištění veřejných knih od některých knihovních zápisů z doby nesvobody, zejména též o výmaz poznámky zavedení vnucené správy podle vlád. nař. ze dne 21. března 1939, č. 87 Sb., o správě hospodářských podniků a o dozoru nad nimi. Dodatečně se však zjistilo, že němečtí okupanti šli v praksi dále, než jim dovoloval zákon, a že vedle poznámky zavedení vnucené správy vkládali i zákaz zcizení, zatížení a propachtování bez souhlasu úřadu, ač o takovémto vkladu nemá vlád. nař. č. 87,/1939 Sb. vůbec žádného předpisu. Tím se stalo, že tyto bezprávné zápisy okupantů unikly pozornosti našich odborníků při vydávání citovaného dekretu presidenta republiky, a jest tudíž naším samozřejmým příkazem uvedenou mezeru vyplniti a očistu veřejných knih i v tomto směru provésti. Ústavněprávní výbor upravil pouze poněkud text navrhovaného doplňku a zařadil ho přímo do souvislého znění odst. č. 2, § 2.

Navrhovatelé snaží se však docíliti ještě další novoty oproti znění citovaného dekretu presidenta republiky, a to v tom směru, aby soud byl povinen provésti všechny výmazy okupantských zápisů podle § 2 citovaného dekretu na základě pouhého upozornění vlastníka nebo osoby jinak knihovně oprávněné. Podle citovaného dekretu lze těchto výmazů docíliti bud' na návrh (knihovní žádost) vlastníka nebo osoby jinak knihovně oprávněné, nebo z úřední moci soudem při běžném vyřizování knihovních věcí týkajících se příslušné vložky. Navrhovatelé se nespokojují s těmito dvěma možnostmi způsobu výmazů a prosazují ještě třetí způsob, při němž by stačilo pouhé upozornění knihovně oprávněné osoby a soud by musel z úřední moci provésti výmazy ihned, a nesměl by čekati na okamžik, až by se s příslušnou knihovní vložkou běžně zabýval. Po podrobném a přesvědčivém výkladu zástupce ministerstva spravedlnosti o kritickém stavu našeho soudnictví po stránce personálního vybavení uznal ústavně-právní výbor jednomyslně, že tento návrh je v dnešní době pro naše soudy neúnosný, poněvadž jeho uskutečnění by soudní agendu natolik zatížilo, že to není ani žádoucí, ani účelné. Vždyť nutno uvážiti, že podle § 4 citovaného dekretu jsou všechna podání a zápisy prosta poplatků, takže každý, kdo nechce na výmaz okupantských zápisů čekati až se bude soud s příslušnou vložkou jinak běžně zabývati, může podati soudu jednoduchý nekolkovaný návrh, čímž se soudu přece jen práce velmi usnadní.

Pokud se týká účinnosti tohoto zákona, hájí ústavně-právní výbor i v tomto případě zásadu, že zákony nemají platiti nazpět. Proto nebyl přijat návrh na zpětnou účinnost tohoto zákona od 15. listopadu 1945, ježto to není nezbytně nutné. Jestliže snad některé soudy provedly s výmazem poznámky zavedení vnucené správy už i výmaz vkladů zákazu zcizení, zatížení a propachtování, staly se takové výmazy stejně už právoplatnými, a není tudíž z toho důvodu nutné uchylovati, se od zásady a vyhlašovati zpětnou účinnost zákona.

Konečně se ústavně-právní výbor usnesl obdobně jako už ve všech analogických případech předcházejících zařaditi do čela tohoto zákona ratihabiční ustanovení, a jako předposlední článek ustanovení, že ministru vnitra se ukládá, aby jako přílohu tohoto zákona uveřejnil úplné znění citovaného dekretu v úpravě tohoto zákona.

V Praze dne 6. února 1946.

Dr Jaroslav Řehulka v. r.,
Dr Ladislav Hobza v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.

II.

Zemědělský výbor projednal ve své schůzi, konané dne 21. února 1946 návrh zákona (tisk 121) a usnesl se doporučiti Prozatímnímu Národnímu shromáždění ke schválení osnovu zákona v pozměněném znění, jak ji přijal výbor ústavně-právní.

V Praze dne 21. února 1946.

Ing. J. Kafka v. r.,
V. Mikuláš v. r.,
předseda.
zpravodaj.

Zákon

ze dne..............................................1946,

jímž se schvalují, mění a doplňují předpisy o některých opatřeních ve věcech knihovních.

Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Prozatímní Národní shromáždění schvaluje a znovu usnáší jako zákon dekret presidenta republiky ze dne 27. října 1945, čís. 124 Sb., o některých opatřeních ve věcech knihovních se změnami a doplňky v tomto zákoně uvedenými.

Článek II.

Ustanovení § 2, čís. 2 bude zníti:

"2. poznámky zavedení vnucené správy podle vládního nařízení ze dne 21. března 1939, č. 87 Sb., o správě hospodářských podniků a o dozoru nad nimi, jakož i zápisy zákazu zcizení, zatížení a propachtování, provedené v době nesvobody k návrhu ministerstva zemědělství (býv. ministerstva zemědělství a lesnictví) nebo pozemkového úřadu pro Čechy a Moravu;"

Článek III.

Ministru vnitra se ukládá, aby jako přílohu tohoto zákona uveřejnil úplné znění citovaného dekretu v úpravě tohoto zákona.

Článek IV.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr spravedlnosti v dohodě se zúčastněnými ministry.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP