Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

196.

Návrh

poslanců Krosnáře, Lédla, Holuši a soudruhů

na vydání zákona o daňových úlevách a osvobození od daně domovní na opravy domů prováděné z důvodů poškození válečnými událostmi.

Podepsaní navrhují: Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé rač se usnésti:

Zákon

ze dne................................1946

o daňových úlevách a osvobození od daně domovní

na opravy domů prováděné z důvodů poškození válečnými událostmi.

§ 1.

(1) Vlastníci budov mají z důvodů oprav prováděných k nápravě škod způsobených leteckým neb pozemním bojem v době od 30. září 1938 do 10. května 1945, nárok na daňovou úlevu, činí-li náklad na opravy u jednotlivé budovy, alespoň 1.500 Kčs.

(2) Převyšuje-li však náklad na opravy více než 10 násobek základu daně činžovní nebo 100 násobek domovní daně třídní, povolí se dočasné osvobození od této daně s přirážkami.

§ 2.

(1) Daňová úleva podle § 1, odst. 1 záleží u daně činžovní v tom, že se odečte od vyměřovacího základu této daně ve dvou berních letech následujících po roce, v němž opravy byly skutečně provedeny, po 50% nákladu učiněného na opravy.

(2) Daňová úleva podle § 1, odst. 1 záleží u domovní daně třídní v tom, že se ve dvou berních letech následujících po roce, v němž opravy byly skutečně provedeny, sníží daň s přirážkami o 50%.

§ 3.

Dočasné osvobození od daně domovní s přirážkami podle § 1, odst. 2 povolí se

1. činí-li náklad na opravy více než 20 násobek základu daně činžovní nebo 200 násobek domovní daně třídní na dobu 10 let,

2. činí-li náklad na opravy více než 15 násobek základu daně činžovní nebo 150 násobek domovní daně třídní na dobu 7 let,

3. činí-li náklad na opravy více než 10 násobek základu daně činžovní neb 100 násobek domovní daně třídní: na dobu 5 let.

§ 4.

Byla-li způsobem uvedeným v § 1, odst. 1 poškozena budova, pro níž bylo povoleno dočasné osvobození od daně činžovní podle §§ 134 -1 36 zákona o přímých daních neb podle jiných zákonů, staví se běh lhůty takovéhoto osvobození od 1. ledna 1946 až do dne 31. prosince toho roku, v němž budova byla opravena; zbývá-li při dočasném osvobození doba kratší než uvedeno v § 3, prodlužuje se již povolené osvobození na dobu uvedenou v § 3.

§ 5.

(1) Za opravu domu (budovy) podle § 1 jest považovati opravu na domě nebo uvnitř domu.

(2) Daňová úleva se poskytuje na opravy, s nimiž bylo začato po 1. červnu 1945 a jež budou ukončeny do 31. prosince 1948.

(3) Daňová úleva nebude poskytnuta na opravy domů (budov), jichž udržování není z veřejného zájmu žádoucí.

§ 6.

(1) Domáhá-li se vlastník budovy daňové úlevy, musí předložiti berní správě zároveň s přiznáním k činžovní dani anebo před vyměřením domovní daně třídní na berní rok následující po opravě kolku prosté osvědčení, obsahující údaje o způsobu oprav, o době, kdy s nimi bylo započato a kdy byly dokončeny, o výši a přiměřenosti jejich nákladu a o tom, že proti poskytnutí daňové úlevy není důvodů podle § 5, odst. 3.

(2) Berní správy mohou, mají-li pochybnosti, samy přezkoumati nebo dáti přezkoumati okolnosti podle odstavce 1, zejména šetřením u oprávněných živnostníků, kteří opravy prováděli nebo na ně dodávali materiál.

§ 7.

(1) Za dočasné osvobození od daně domovní, podle § 3 je třeba žádati.

(2) Dočasné osvobození se povoluje ode dne dokončení opravy do příštího kalendářního čtvrtletí a odtud na dobu uvedenou v § 3.

(3) O žádosti řádně nedoložené platí ustanovení § 131, odst. 4 zák. o př. d.

Nesprávné údaje o okolnostech, podmiňujících daňovou úlevu, trestají se podle hlavy VIII zákona o přímých daních.

§ 9.

Tento zákon nabývá účinnosti vyhlášením; provede jej ministr financí.

Důvodová zpráva.

Válečnými událostmi byly způsobeny na území republiky četné destrukce domovního majetku.

Náprava těchto škod si vyžádá značného nákladu od postižených osob, jež nezaviněně utrpěly újmy na majetku.

Opravy, které stavebníci musí prováděti, budou často takové povahy, že se na ně nemůže vztahovati žádná z norem poskytující úlevy nebo osvobození od daně domovní. Proto je nutno zaručiti formou zákona, že tyto osoby, pokud náklady na opravy přesahovaly určitou výši, dosáhnou úlev. a osvobození od daně domovní, které mají podle platných předpisů jiní stavebníci.

Navrhovaný zákon poskytuje stavebníkům

a) jednak daňové úlevy, záležející ve snížení základu resp. daně domovní,

b) jednak osvobození od daně domovní odstupňované podle výšky stavebního nákladu.

Za úlevy a osvobození jest nutno žádati. Opožděné podání žádosti za osvobození nemá škodlivých účinků.

V Praze dne 15. února. 1946.

Krosnář, Lédl, Holuša,

Kubín, Pešák, dr Bureš, Zimáková-Zemanová, Blaha, Čivrný, Kazimour, Václavů, Štekl, Paleček, Štětka, Harus, Janouš, Šling, Mráz, Kubíček, Kliment, Pavlásek, Halas.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP