Prozatímní Národní shromáždění Československé 1946.

253.

Interpelace

poslance Plojhara

ministru financí

ve věci uvolnění vkladů z vázaných účtů.

Je pravděpodobné, že vklady do 5000 Kčs nebudou postiženy a neb velmi málo postiženy, pokud jde o zdanění v souvislosti nápravy čs. měny. Nezpůsobilo by tedy žádných vážných poruch proti úmyslu dekr. pres. rep. ě. 91 Sb. z 19. října 1945, kdyby v případech sociálně odůvodněných, zejména v případech vícečlenných rodin, bylo postupováno blahovolně. Zjistili jsme, že zvláště v době mrtvé sezóny pro některá zaměstnání má část občanstva příjmy 1000, 1500 Kčs pro čtyř až šesti (i více) člennou rodinu. Na venkově pohybují se tyto cifry ještě pod uvedenou hranici; je však nutno vzíti v úvahu, že je tam opět nižší standart, takže tu dojde k přibližnému vyrovnání. Za dnešních zvýšených cen nemohou tyto vrstvy nakupovati oděvy, obuv neb textilie, na které mají poukazy, ježto se jim nedostává peněžních prostředků. Je i dosti případů, že ve vícečlenných rodinách nemůže matka nakoupiti ani zvýšený příděl potravin pro děti a musí je nechati propadnouti (máslo, maso atd.). Bylo by v' zájmu uklidnění, aby v podobných případech byly nutně potřebné částky uvolněny, ježto dochází k zneužívání těchto okolností, že se šíří (někdy i oprávněná) nespokojenost prohlašováním, že nemohou tito lidé takto žíti. Je sice pravda, že jsou zde příspěvky na děti, ale ty jsou mnohdy vypláceny opožděně a i tak nedostačují ku krytí mimořádných výloh jako je ošacení a pod. Zjistili jsme i ve školách, že zvláště obutí a zimní ošacení dětí sociálně slabých je opravdu ve stavu, který si zasluhuje pozornosti. Právě tak je tomu u repatriantů, kteří se vrátili z Německa ve stavu velmi bídném, mnohdy přišli nálety o všechny své svršky a nyní, kdy mají v rukou poukazy, nemohou si nutně potřebné věci zakoupiti pro nedostatek peněz. Půjčka nepřijde v těchto případech v úvahu, ježto možno získati zápůjčku na vázaný vklad jen do výše 1/4 téhož, a to by nestačilo, nehledě k nemožnosti splatiti vypůjčené peníze do 3 měsíců.

Domníváme se, že když je nemajetným novomanželům poskytována uvolnění až do výše 18.000 Kčs k nákupu bytového zařízení, mohlo by býti analogickým postupem umožněno shora uvedeným žadatelům zakoupiti nejnutnější oblečení. Doporučujeme, aby odůvodněnost případu byla řádně prokázána, aby případné zneužití bylo pokud možno vyloučeno.

Bylo by proto vhodné, aby vkladatelům, kteří vlastní celkem nejvýše 10.000 Kčs vázaných vkladů, uložených před r. 1945, byly uvolňovány Národní bankou čs. částky až do výše 5000 Kčs v případech sociálně odůvodněných a to tehdy, kdy dotyčný má nedostatečný příjem (výdělek) neb vícečlennou rodinu.

Táží se proto podepsaní pana ministra financí, zda jest ochoten zaříditi, aby v případech sociální potřeby a zvláště pak rodinám s více dětmi byly vklady, pokud úhrnem nepřevyšují částku 10.000 Kčs, uvolněny s jejich vázaných vkladů potřebné částky na výživu a životní potřeby až do výše 5000 Kčs?

V Praze dne. 28. února 1946.

Plojhar,

Nermuť, Brukner, Polomský, inž. Kopecký, Váňa, Šmehlík, Petr, V. Pavlík, dr Kellner, Limpouch; Charvát, Kostelka, K. Procházka, Fr. Novotný, Vojanec, Štambachr, Víšek, Vičánek, Trojanová, dr Chytil, dr Novák, Klimek, Konvalina, Desenský, Chomutovský.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP