Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

325.

Vládní návrh.

Ústavní zákon

ze dne ....................................... 1946

o udělení státního občanství krajanům vracejícím se do vlasti.

Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto ústavním zákoně:

§ 1.

(1) Čechům a Slovákům, kteří jsou občany cizího státu nebo bezdomovci a kteří se přistěhovali nebo přistěhují na území Československé republiky na podkladě československé úřední přesidlovací akce, udělí se československé státní občanství, požádají-li o ně do dvou let ode dne počátku účinnosti tohoto zákona a nebudou-li tomu brániti důvody veřejného zájmu zvláštního zřetele hodné. O žádosti rozhodne ministerstvo vnitra. Až do vyřízení takové žádosti považuje se žadatel za československého státního občana, vydalo-li mu ministerstvo vnitra osvědčení o správně podané žádosti.

(2) Nerozvedené manželky a nezletilé děti nabývají státního občanství spolu s manželem, otcem, nemanželskou nebo ovdovělou matkou, jsou-li do žádosti jejich pojaty a ministerstvo vnitra je z nabytí nevyloučí z důvodů uvedeného v odstavci 1. Ustanovení odstavce l poslední věty se vztahuje i na ně.

(3) O výkonu slibu věrnosti Československé republice platí všeobecné předpisy.

(4) Nabyla-li některá osoba podle tohoto zákona československého státního občanství, aniž nabyla i domovského práva v některé obci Československé republiky, nabude domovského práva v obci, v níž se po příchodu na území Československé republiky jako v řádném bydlišti usadí.

(5) Ministerstvo vnitra může vyhláškou v úředním listě přenésti svou působnost podle tohoto zákona na jiné orgány veřejné správy.

§ 2.

(1) Čechům, Slovákům a příslušníkům jiných slovanských národů, kteří jsou občany cizího státu nebo bezdomovci, kteří se přistěhovali nebo přistěhují na území Československé republiky po osvobození tohoto území od nepřátelské okupace a u nichž jsou jinak splněny předpoklady § 1, může býti uděleno československé státní občanství, požádají-li o ně do dvou let ode dne počátku účinnosti tohoto zákona a osvědčí-li, že nebyli nikdy trestáni pro těžký delikt, spáchaný z pohnutek nízkých nebo nečestných, neprohřešili se proti zájmům republiky Československé a jejím vůdčím zásadám a nepřipadnou na obtíž veřejné dobročinnosti. O žádosti rozhodne ministerstvo vnitra podle volné úvahy. Až do vyřízení takové žádosti považuje se žadatel za československého státního občana, vydalo-li mu ministerstvo vnitra osvědčení o správně podané žádosti.

(2) Ustanovení § 1, odst. 2 až 5 platí obdobně i tu.

§ 3.

Písemnosti a úřední vyhotovení k provedení tohoto zákona jsou osvobozeny od poplatků a dávek za úřední úkony ve věcech správních.

§ 4.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr vnitra v dohodě se zúčastněnými ministry.

Důvodová zpráva.

Osnova má umožniti rychlou kolonisaci pohraničí, kde bude nutno usídliti Čechy a Slováky jakož i jiné příslušníky slovanských národů, žijících t. č. v zahraničí, resp. kteří ze zahraničí k nám již přišli. Návrat zahraničních Čechů a Slováků do vlasti znamená rychlé a podstatné populační posílení státu. Přesidlovací akce bude se zejména týkati volyňských Čechů, Čechů z Rakouska, Slováků z Maďarska atd.

K § 1.

Toto ustanovení dává osobám, které se přistěhovaly nebo přistěhují na podkladě československé úřední přesidlovací akce, jistotu, že se stanou plnoprávními státními občany. Bude věcí příslušných komisí a misí, provádějících úřední přesidlovací akce, aby účastníky této akce řádně prověřily. Jestliže však Čech nebo Slovák se za úřední pomoci přestěhuje do ČSR, má mu býti udělení československého státního občanství zabezpečeno a umožněno, aby již před jeho udělením požíval všech práv státního občana, tedy na př. i práva volebního, odpovídá-li jeho žádost při předběžném zkoumání stanoveným podmínkám. Naturalisační řízení se značně zjednodušuje a nevyžaduje se ani příslibu domovského práva, dokladů a možností obživy a pod.

K § 2.

Také Češi nebo Slováci, kteří se vrátí do vlasti ne sice na základě úřední přesidlovací akce, ale o své vůli, mají míti zjednodušenou možnost, aby nabyli československého státního občanství. Nelze jim však dáti nárok na udělení tohoto státního občanství. Také jim jest dána možnost, aby již před udělením státního občanství požívali všech práv státního občana. Poněvadž však nebyli úředně prověřeni před přesídlením, budou jejich žádosti a doklady přezkoumány před udělením státního občanství, aby se k nám nevetřely živly nežádoucí.

K § 3.

Osvobození od dávky z úkonů správních a kolků má umožniti krajanům vracejícím se do vlasti, v převážné většině případů sociálně slabým, nabytí státního občanství bez finančních nákladů. Podle dosavadních zkušeností zatěžuje předepisování a kontrolování zaplacení dávky za úřední úkony značně řízení a jelikož lze očekávati, že bude projednán značný počet žádostí, umožní se osvobozením od dávky a poplatků také rychlejší vyřízení spisů. Osvobozují se jen písemnosti podle tohoto zákona, podá-li přistěhovalec po udělení státního občanství žádosti další, na př. o osvědčení o státním občanství podle vyhlášky č. 225/1926 Sb., musí je kolkovati jako každý jiný občan.

V Praze dne 19. března 1946.

Předseda vlády:

Zd. Fierlinger v. r.

Ministr vnitra:

Václav Nosek v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP