Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

337.

Odpověď

ministra vnitra a ministra informací

na interpelaci poslanců Uhlířové, dr Hobzy, Žáčkové-Batkové, dr Loubala a Urbánka

ve věci zákazu promítání filmu o T. G. Masarykovi ve Znojmě (tisk 80).

Tělocvičná jednota Sokol ve Znojmě oznámila podáním ze dne 6. prosince 1945 ředitelství národní bezpečnosti ve Znojmě, že uspořádá dne 12. prosince 1945 t. zv. Večer úzkých filmů, na němž budou promítnuty kulturní snímky o presidentu Osvoboditeli T. G. Masarykovi. Z letáčku vydaného Tělocvičnou jednotou Sokol ještě před rozhodnutím o tomto oznámení jest zřejmo, že kromě snímků o presidentu Osvoboditeli měly býti předvedeny ještě barevné dodatky a několik grotesek pro mládež a že Tělocvičná jednota Sokol zamýšlela pořádati pravidelná, veřejnosti přístupná filmová představení.

Pokud jde o obor ministerstva vnitra, podotýká se, že ředitelství národní bezpečnosti ve Znojmě sdělilo výměrem ze dne 12. prosince 1945, č. 8547/45 Tělocvičné jednotě Sokol, že není příslušno k vyřízení oznámení, jelikož běží o veřejné předvádění kinematografické a že nemohlo žádosti vyhověti, protože proti udělení povolení protestoval orgán ministerstva informací a sice v zastoupení zplnomocněnce pro správu státních kin v zemi České a Moravskoslezské v Brně, okresní pověřenec pro správu státních kin ve Znojmě, podle jehož sdělení nedal zmíněný zplnomocněnec souhlas k tomuto filmovému představení.

S hlediska ministerstva informací se uvádí, že tento zákrok byl odůvodněn tím, že Tělocvičná jednota Sokol ve Znojmě není oprávněna k veřejnému promítání filmů a v jejím postupu bylo nutno spatřovati snahu obcházeti ustanovení dekretu presidenta republiky ze dne 11. srpna 1945, č. 50 Sb., o opatřeních v oblasti filmu, dle něhož k veřejnému promítání filmů jest oprávněn výhradně stát.

Zpráva vydaná o případu Sokolem ve Znojmě, jejíž znění jest uvedeno v interpelaci, neodpovídá tedy skutečnosti, pokud se v ní tvrdí, že záminkou zákazu byl text letáčku, vydaného Tělocvičnou jednotou před zamýšleným filmovým představením. Pobouření obyvatelstva ve Znojmě, o němž jest zmínka v interpelaci, by se bylo předešlo, kdyby bylo o případu věcně a objektivně informováno. Nešlo totiž vůbec o zákaz promítání filmu o T. G. Masarykovi, jak se v interpelaci tvrdí, nýbrž o zákaz veřejného filmového představení, plně odůvodněný jasným zněním dekretu presidenta republiky.

Vzhledem k tomu co uvedeno není důvodu činiti z podnětu interpelace další opatření.

V Praze dne 25. března 1946.

Ministr vnitra:
Ministr informací:
Václav Nosek v. r.
Václav Kopecký v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP