Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

349.

Odpověď

ministra školství a osvěty

na interpelaci posl. Weilanda

ve věci platů reaktivovaných a nově ustanovených učitelů (tisk 83).

Ministerstvo školství a osvěty k jednotlivým bodům interpelace dává tato vysvětlení a odpověď:

1. Výnosem ministerstva školství a osvěty ze dne 20. prosince 1945, č. A 175.366/45-II/2, zemským školním radám v Praze a v Brně i exposituře zemské školní rady v Moravské Ostravě bylo uloženo, aby všem zmocněncům ministerstva školství a osvěty pro národní školy a případně také ještě těm okresním školním inspektorům, v jejichž obvodech jsou zřizovány národní školy v pohraničním území, poukázaly potřebnou částku, nejvýše 50.000 Kčs, s přihlédnutím k počtu národních škol v tom kterém dohlédacím obvodě.

Z této částky vyplatí ihned zmocněnci zálohy na služební příjmy těm učitelům národních škol ve svém obvodě, kteří je dosud neobdrželi.

V odboru A IV ministerstva školství a osvěty byla všem reaktivovaným a nově přijatým zaměstnancům vyplacena přiměřená záloha. Jmenovací dekrety se již vydaly nebo vydávají.

2. O závadách ve včasné výplatě služebních příjmů reaktivovaným i nově ustanoveným učitelům jednaly zemské školní rady, které učitelské platy vyměřují a poukazují. Výplata jejich závisí na včasném hlášení nástupu do školní služby a je často opožděna tím, že nově nastupující učitelé nemají hned po ruce doklady, jichž je k hlášení třeba. Aby tyto závady, jež jsou příčinou oprávněných stesků, byly odstraněny, vydala zemská školní rada v Brně oběžník ze dne 13. prosince 1945, č. 65.703/45-II/3, v němž vytýká dosavadní závady a žádá všecky okresní (městské) školní výbory i všecky zmocněnce ministerstva školství a osvěty pro národní školy, aby zprávy a ustanoveních v počáteční službě byly podávány ihned po nástupu do školní služby. V závěru připomíná, že v budoucnosti nebudou již opožděná hlášení tohoto druhu trpěna a osoba, která opoždění zavinila, bude volána k zodpovědnosti.

K tomu poznamenávám, že o věci bylo jednáno též na 3. společné schůzi rady zemského národního výboru v Brně ve dnech 20. a 21. prosince 1945. Ze zápisu o této schůzi je zjevno, že uvedené závady vznikly tak, jak je vpředu vylíčeno, a že průtahy ve výplatách nejsou zaviněny zemskou školní radou.

Konečně vydala zemská školní rada v Brně oběžník číslo 72.186/45-II/3 ze dne 15. ledna 1946, jímž uložila správám škol, aby nastoupení nově ustanovených sil hlásily ihned (týž den, kdy učitel nastoupí službu) dopisnicí zemské školní radě přímo. Ta ihned poukáže zálohu na služební požitky.

Zemská školní rada v Praze považovala za nejdůležitější především otázku platů všeho učitelstva, zejména pensistů, propuštěných a vdaných sil, povolaných do služby, i nově nastupujících kandidátů, jimž byly s urychlením poukazovány platy - alespoň záloha na doplňkové odměny - a kde to nebylo z admin. důvodů možné.

Novými měnovým i opatřeními a velkým přetížením účtáren při zemském národním výboru, které likvidují učitelské platy, nepodléhají však přímo jí, se ke konci listopadu m. r. stalo, že v některých případech nebyla příslušná finanční opatření provedena a podřízené školní úřady neměly dostatečnou zásobu nových peněz, aby mohly samy v oněch případech vypomoci.

V prosinci m. r. provedla zemská školní rada v Praze tato opatření:

1. Poukázala zmocněncům ministerstva školství a osvěty a okresním školním inspektorům zálohy, o nichž mluví odpověď k bodu 1.

2. Všem ředitelům středních škol byly poukázány příslušné dílčí režijní zálohy ve zvýšené míře k témuž účelu a ředitelé byli na kurse pořádaném počátkem ledna 1946 v Liblíně výslovně na tuto okolnost upozorněni.

Tím je dána všem profesorům a učitelům možnost, aby nezůstali žádný měsíc bez hmotných prostředků. Zemská školní rada v Praze rovněž nepřetržitě usilovala a usiluje, aby reaktivování a opětné povolání do služby učitelských a profesorských sil bylo prováděno co nejrychleji. Podařilo se jí již ze 4/5 provésti dekrety presidenta republiky čís. 68 a 74 Sb. o reaktivaci a o opětném ustanovení provdaných žen ve veřejné službě, u učitelstva národních škol a téměř úplně u profesorů středních škol, pokud ovšem přihlášení vyhovovali všem podmínkám zmíněných dekretů a pokud jejich služeb byla nezbytně třeba.

V četných případech musily býti ovšem přihlášky o reaktivaci vráceny k doplnění nezbytnými doklady - nebo došly velmi opožděně.

3. Všichni vysokoškolští učitelé, kteří ohlásili nástup služby a jejichž příslušná podání byla, ministerstvu školství a osvěty příslušným děkanstvím s příznivým vyjádřením závodní rady předložena, byli reaktivováni a byl jim ode dne nástupu služby poukázán příslušný aktivní plat.

Kromě převodů podle § 9, odst. 2 vlád. nař. č. 420/42 Sb., které jsou dosud projednávány, nebyli dosud reaktivováni a nedostávají příslušný plat pouze ti vysokoškolští učitelé, jejichž podání nebyla ministerstvu školství a osvěty dosud příslušnou vysokou školou předložena.

V Praze dne 4. dubna 1946.

Ministr:

Dr Zdeněk Nejedlý v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP