Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

352.

Odpověď

ministra informací a ministra vnitra

na interpelaci poslanců Zeminové a dr Krajiny

o výsledku vyšetřování o příčinách požáru ve filmových atelierech v Hostivaři (tisk 89).

Okolnosti související s požárem filmových atelierů v Hostivaři dne 5. prosince 1945 byly předmětem vyšetřování bezpečnostních orgánů, které po skončení šetření odevzdaly spisy za účelem zavedení trestního řízení státnímu zastupitelství v Praze. Trestní řízení není dosud skončeno.

Veřejnost byla dne 11. ledna 1946 prostřednictvím Československé tiskové kanceláře informována zprávou v denním tisku, která v podstatě je odpovědí téměř na všechny body interpelace a možno tudíž na tuto zprávu v plném rozsahu odkázati.

Ve slovním doprovodu záznamu týdeníku "Týden ve filmu" o hostivařském požáru nebylo shledáno nic, co by odporovalo úřednímu šetření. Další promítání týdeníku nebylo proto zakázáno. Způsob, jak byl snímek uveden, neodporoval svou povšechností zákazu vydávati zprávy, tedy neporušil výzvy bezpečnostních orgánů, a ani nebyl toho druhu, že by mohl pobuřovati veřejnost.

Velvyslanci Svazu sovětských socialistických republik nebylo podáno žádné vysvětlení o příčinách požáru. Příslušníci Sovětského Svazu jako filmoví pracovníci byli sami svědky požáru a jeho vyšetřování. Velvyslanec SSSR přesvědčil se a přesvědčuje se o nejsrdečnějším přátelství a opravdovém bratrství československého lidu s lidem ruským a Svazem sovětských socialistických republik při četných příležitostech a nebylo by vhodné to zdůrazňovati v souvislosti a za okolností vyvolaných hostivařským požárem.

V Praze dne 2. dubna 1946.

Ministr informací:
Ministr vnitra:
Václav Kopecký v. r.
Václav Nosek v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP