Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

361.

Zpráva

výboru technicko-dopravního

k vládnímu návrhu zákona (tisk 235),

kterým se mění zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 304 Sb., o zabírání budov neb jejich částí pro účely veřejné.

Poněvadž vláda potřebuje k opatřování místností pro veřejné účely širokého zmocnění, připouštěl vládní návrh zabírání místností všeho druhu, avšak s podmínkou, že zemský národní výbor rozhodne se souhlasem ministerstva dopravy a ministerstva, do jehož oboru působnosti zabíraný druh místností náleží, na př. ministerstva vnitřního obchodu nebo průmyslu, jde-li o provozovny obchodní, průmyslové nebo živnostenské, ministerstva zdravotnictví nebo ochrany práce a sociální péče, jde-li o ústavy léčebné nebo lidumilné a pod.

Rozhodnutí zabíracího úřadu mělo býti podle vládního návrhu konečné.

Technicko-dopravní výbor navrhuje tyto dvě změny:

1. Zabírání provádí pouze zemský národní výbor; na Slovensku orgán určený Sborem pověřenců. Proti rozhodnutí zemského národního výboru se ponechává odvolání k ministerstvu dopravy, na Slovensku k pověřenectvu dopravy a veřejných prací, pokud ovšem toto pověřenectvo není zabíracím úřadem samo.

Přiznání odvolacího práva považuje technicko-právní výbor za odůvodněné proto, že jde tu o velmi závažný zásah i do soukromých práv vlastníků a uživatelů zabíraných budov a místností.

2. Další změna záleží v tom, že mají býti zákonem stanoveny určité objekty, které jsou ze zabírání vyloučeny: Jsou to malobytové nájemní domy, dále jediný trvalý byt vlastníka v rozměru přípustném podle zákona a konečně budovy a místnosti sloužící takovým zařízením, která z důvodů mimořádné léčebné péče nebo ze zvláštních důvodů hospodářských nelze přesídliti.

Tyto posléze uvedené změny doporučuje technicko-dopravní výbor z toho důvodu, že považuje za spravedlivé, aby byli chráněni uživatelé malých bytů, dále vlastníci, pokud jde o jejich vlastní byt, a konečně jistá zařízení povahy charitativní. Aby ministerstvo dopravy mohlo u těchto charitativních zařízení bezpečně posouditi, zda jde o důvody mimořádné léčebné péče nebo zvláštní důvody hospodářské, bude přirozeně postupovati v dohodě s příslušným ministerstvem zdravotnictví nebo ochrany práce a sociální péče. Totéž platí obdobně na Slovensku u pověřenectva dopravy a veřejných prací, které se buď jako zabírací úřad nebo jako odvolací instance dohodne s příslušným pověřenectvem.

Technicko-dopravní výbor doporučuje Prozatímnímu Národnímu shromáždění, aby takto upravený vládní návrh schválilo.

V Praze dne 10. dubna 1946.

Ing. Styk v. r.,
Frant. Víšek v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne ...................... 1946,

kterým se mění zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 304 Sb., o zabírání budov neb jejich částí pro účely veřejné.

Prozatímní Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Zákon č. 04/1921 Sb. se mění takto:

1. § 1, odst. 1 zní:

(1) Zemský národní výbor, na Slovensku orgán určený Sborem povereníků (v dalším zabírací úřad), může, pokud není vhodných místností, zabrati k užívání budovy nebo místnosti pro účely veřejné a, pokud to žádá veřejný zájem, i pro účely obytné, a dále pro přesídlení uživatelů budov nebo místností zabraných pro takové účely.

2. § 1, odst. 3 zní:

(3) Ze zabírání jsou vyloučeny:

1. malobytové nájemní domy,

2. jediný trvalý byt vlastníka v rozměru přípustném podle zákona,

3. budovy a místnosti sloužící takovým zařízením, která z důvodů mimořádné léčebné péče nebo ze zvláštních důvodů hospodářských nelze přesídliti.

3. V § 2, odst. 3 se vypouštějí slova v závorce "(§ 1, odst. 3, bod 1.)".

4. V § 3, odst. 7 se nahrazují slova "k ministerstvu veřejných prací" slovy "k ministerstvu dopravy, - na Slovensku k povereníctvu dopravy a verejných prác, pokud toto povereníctvo není samo zabíracím úřadem, -" v § 4, odst. 1 slova "ministerstva veřejných prací" slovy "ministerstva dopravy, na Slovensku povereníctva dopravy a verejných prác" a v § 12 slova "ministr veřejných prací" slovy "ministr dopravy".

5. V § 4, odst. 9 se nahrazují slova "vrchní zemský soud (súdna tabule)" slovy "zemský soud (hlavný súd)".

6. V § 4, odst. 11 se vypouštějí slova "a v Podkarpatské Rusi".

7. V § 11 se slova "politickým úřadem I. stolice (administrativní policejní vrchností) a tam, kde je státní policejní úřad, tímto úřadem" nahrazují slovy "okresním národním výborem".

Čl. II.

Ministr dopravy se zmocňuje, aby upravil a ve Sbírce zákonů a nařízení uveřejnil úplné znění zákona č. 304/1921 Sb., jak vyplývá ze změn, provedených tímto zákonem.

Čl. III.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1946; provede jej ministr dopravy.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP