Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

375.

Interpelace

poslanců St. Nováka, Ulricha, dr Kameníčka, Mikuláše, dr Hobzy a Uhlířové

ministru zemědělství,

ministru ochrany práce a sociální péče

ve věci kritické situace zemědělských pracovních sil.

Jedním z nejtěžších problémů zemědělství v tak zv. historických zemích je nedostatek zemědělských pracovních sil. Zejména nedostatek stálých pracovních sil hrozí vystupňováním katastrofálních rozměrů. Typickým obrazem celkové situace jsou poměry v kraji jihlavském.

V důsledku odsunu Němců a stahování válečných zajatců nastala v zemědělské výrobě ve všech okresech župy jihlavské, které byly postiženy, t. j. Jihlava, Třešť, Telč, Dačice, Slavonice, Moravské Budějovice a Třebíč, kritická situace. Horské zemědělství jihlavského kraje má vesměs zemědělské závody v důsledku horší bonity půdy ve výměře kol 30 ha. Na těchto objektech zůstávají ve většině případů 2 lidé, kteří i při krajním vypětí všech fysických sil, nejsou s to zvládnout provoz podniku. Je celá řada kritických případů, kdy v hospodářství jsou lidé nemocní. Poněvadž zdravý chod zemědělského podniku je vázán na potřebný počet pracovních sil, je zde nebezpečí, že zemědělská výroba bude ochromena. V důsledku přípravy secích prací je nebezpečí, že bude váznout vnitřní provoz zemědělských podniků. Jde o bezpodmínečné denní práce v živočišné produkci. Již se dostavují důsledky: Zemědělci začínají zbavovat se dobytka za každou cenu, poněvadž při nejlepší vůli nemohou zastati potřebnou práci. Jsou postaveni před fakta: Buď se věnovati obsluze dobytka, nebo přípravě jarních prací. Obojí nelze zastati. Je zde nebezpečí, že seťové práce nebudou provedeny v takovém stavu, jak to výživa národa za daného stavu potřebuje. Poněvadž zemědělci jsou poměry nuceni nabízeti dobytek pro konsum, potřeba neodpovídá nabídce, dochází k prodeji chovného dobytka, specielně chovných krav dojnic. Toto vše v jihlavském kraji se projeví v poklesu dodávky mléka a ve výrobě tuku. Je ohrožena produkce vepřového dobytka pro výkrm.

Živočišná výroba je základem zemědělského podnikání. Zemědělci vděčně kvitují pomoc ostatního obyvatelstva při zemědělské výrobě, ale zůstává holou pravdou a skutečností, že bez stálých pracovních sil specielně v živočišné výrobě se neobejdou. Zde je potřebí okamžitého řešení. Každé provisorium je hazardem, neboť živočišná produkce je zvláště citlivým organismem, kde způsobené škody mají dlouholetou odezvu v celém zemědělském podniku. Situace je katastrofální. Je bezpodmínečně nutné okamžité řešení. Zemědělec je si vědom svých povinností k národu a ke státu, odhodlán věrně je plnit. Je však jasné, že bez pomocné síly, sám při nejlepší vůli nestačí. Bez okamžité pomoci a zajištění stálých pracovních sil je ohrožena plynulá výrobní cesta našeho zemědělství. Zemědělec potřebuje jistotu a podmínky k úspěšnému hospodaření. Je krajně nutný okamžitý zásah.

Zástupci zemědělců v Prozatímním Národním shromáždění již od zahájení parlamentních prací soustavně upozorňují p. ministra zemědělství a p. ministra ochrany práce a sociální péče, že zajištění stálých zemědělských pracovních sil pro střední i menší zemědělské usedlosti je velmi naléhavé, neboť je vážné nebezpečí, že bude ohrožena výživa lidu. Připravovaný vládní zákon o zabezpečení nutných zemědělských prací v r. 1946 není dostatečným prostředkem k zabezpečení stálých zemědělských pracovních sil.

Podepsaní se proto zdvořile táží:

1. Uvědomil si pan ministr zemědělství i pan ministr ochrany práce a sociální péče závažnost otázky nedostatku stálého zemědělského dělnictva?

2. Co učinil pan ministr zemědělství i pan ministr ochrany práce a sociální péče k vyřešení nedostatku zemědělských pracovních sil?

3. Má pan ministr zemědělství i pan ministr ochrany práce a sociální péče plán k řešení nedostatku zemědělského dělnictva v nejbližší době?

4. Kdy hodlá pan ministr zemědělství i pan ministr ochrany práce a sociální péče přikročit k účinným opatřením k zajištění dostatečného počtu zemědělského dělnictva a tím i zajištění jedné ze základních podmínek výživy lidu?

V Praze dne 10. dubna 1946.

St. Novák, Ulrich, inž. dr Kameníček, Mikuláš, dr Hobza, Uhlířová,

Zeminová, dr Kácl, inž. dr Ješ, dr Loubal, dr Krajina, dr Burian, Caňkář, Urbánek, Kout, Křepela, Tichý, Langr, Kobylka, Děd, Jedlička, dr Neuman, Zeman, dr Šíp, Vandrovec, Tichota.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP