Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

400.

Odpověď

vlády na interpelaci

poslance Strechaje, Šolce, Lietavce, dr Pavlíka a Pich-Tůmy

o nápravu křivd československých partyzánů (tisk 130).

Vláda odpovídajíc na interpelaci poslance Strechaje o nápravu křivd československých partyzánů sděluje toto:

Sociální péče o partyzány přísluší jednak ministerstvu ochrany práce a sociální péče (pokud jde o partyzány-invalidy propuštěné z vojenského svazku a o pozůstalé po osobách z počtu mužstva), jednak ministerstvu národní obrany, pokud jde o ostatní partyzány, resp. pozůstalé po důstojnících a voj. gážistech.

V kompetenci MOP a SP jsou vyřizovány přihlášky o zaopatření oněch invalidů a pozůstalých, kteří nemají žádné nebo jen nepatrné požitky z prostředků veřejných, přednostně. Pokud ovšem došly přihlášky tak neúplné, že z nich nebyly zřejmy ani podstatné náležitosti, musili býti žadatelé vyzváni k doplnění, avšak toto doplňování přihlášek se provádí se strany úřadů bez průtahu.

Zatímní zaopatřovací požitky jsou invalidům a pozůstalým vyměřovány a poukazovány s největším urychlením, a to s platností od 1. května 1945, po př. od 1. června 1945, došlo-li k události, zakládající nárok na zaopatření, v měsíci květnu 1945.

Na Slovensku Štátny úrad pre vojenských poškodencov v Bratislavě přiznává podle směrnic o zálohách na důchody válečným poškozencům, jež schválil Sbor povereníků dne 23. července 1945, zálohy na budoucí důchody obětem druhé světové války, čítajíc v to i partyzány a oběti osvobozeneckých bojů. Pokud se žadatelé u uvedeného úřadu přihlásili a předložili žádost řádně doloženou, vydá úřad okamžitě výměr o přiznání zálohy na budoucí důchod. Vyskytují se však případy, že se žadatelé z neinformovanosti u uvedeného úřadu nepřihlásí buď vůbec, nebo předloží žádost bez předepsaných dokladů. Tyto žádosti musí býti zasílány příslušným místním národním výborům k doplnění, což si vyžádá určitého času. Úřad vede však tyto žádosti ve zvláštní evidenci.

Zaopatřovací úřady v Brně, v Praze a v Bratislavě učinily již opatření, aby ihned, jakmile od kmenové invalidovny vojenské dostanou list o odchodu z činné služby, vyplácely válečným poškozencům zálohy na budoucí renty.

Ministerstvo národní obrany projednává žádosti pozůstalých po partyzánech o jednorázovou podporu týmž způsobem jako žádosti pozůstalých po voj. osobách. V naléhavých případech jsou poskytovány aspoň zálohy na podporu. Větší počet poděkování pozůstalých, v nichž se zdůrazňuje i rychlost, s jakou byly podpory poskytnuty, nasvědčuje tomu, že normálně jsou žádosti o podpory vyřizovány dosti rychle, i když snahou MNO je pracovati ještě rychleji.

Často je totiž vinou pozůstalých samých, že o podporu buď zažádali pozdě, nebo dosud snad vůbec ne. Žádosti pak podávali prostřednictvím různých nepříslušných úřadů, místo, aby tak učinili přímo u MNO. Upozornění na možnost podati si žádost o podporu k MNO byla uveřejňována každý měsíc. V měsíci říjnu byla stanovena lhůta do konce listopadu 1945 a vzhledem k tomu, že žádosti o podporu byly dále předkládány, byla stanovena konečná pevná lhůta do 10. března 1946. Praxe potvrdila, že je nutno prověřovati často dodatečně některé údaje, protože jinak by podpory mohly býti projednávány v jednom případě úmrtí několikrát a mohly by býti poskytnuty i pozůstalým po osobách, které s odbojem neměly naprosto nic společného. To platí zejména pokud jde o partyzány-nevojáky.

Kromě jednorázové podpory mají ovšem pozůstali po důstojnících-partyzánech, jimž byla důstojnická hodnost přiznána, nárok na zaopatřovací platy podle voj. zaopatřovacího zákona čís. 76/22 jako pozůstalí po důstojnících z povolání.

K tomuto bodu interpelace jest ještě připojiti, že se právě projednává ve vládě osnova zákona o péči o vojenské a válečné poškozence, oběti války a fašistické persekuce.

Invalidé partyzáni jsou přijímáni do zat. voj. invalidoven, kde jsou také přeškolováni. Invalidovny, resp. invalidní oddělení MNO starají se též o umístění invalidů, a to jak ve veřejných tak soukromých službách. Vojenská správa je toho názoru, že se invalidé uplatní velmi výhodně též při lehčích rukodělných pracích v závodech průmyslových a vyjednává s některými závody, jež přislibují v tom směru pomoc i při vyškolení. Zmiňujeme se zde zejména o výhodném umístění invalidů v průmyslu porcelánovém, kde by se mohli velmi dobře uplatniti ve větším počtu. Ani tato místa nebudou pro Slováky uzavřena, nenajdou-li dostatek vhodného zaměstnání na Slovensku. Jde však zejména o ta vyvrátiti invalidům odpor k práci rukodělné, již považují za nedůstojnou pro sebe. Zde je třeba velmi přesvědčivého poučování. MNO pořádá exkurse invalidů do vhodných závodů, aby se invalidé přesvědčili sami o tom, že práci určitého druhu budou moci konati, že budou placeni jako by byli zdrávi a hlavně, že tyto práce nejsou "nižší a špatně placené".

Na Slovensku jsou invalidovny zřizovány postupně, neboť poměry na Slovensku jsou jiné než v Čechách a na Moravě, kde válka nezpůsobila tolik škod. Původní invalidovna v Čeklísu nevyhovovala svému účelu a byla proto v prosinci 1945 přestěhována do Bratislavy (do budovy býv. četnické školy), která plně vyhovuje. Tato invalidovna je pro 500 mužů. Invalidovna v Čeklísu bude po adaptaci opět dána do provozu. Kromě toho zřizuje se nová invalidovna v Senici. Tím bude odstraněna okolnost, že invalidé nemohli být na Slovensku přijati do invalidoven pro nedostatek místa a musili býti umístěni částečně v českých zemích.

Pokud jde o žádosti, resp. návrhy na přiznávání partyzánských hodností, jsou řešeny jedině jmenováním nebo povýšením do navrhované hodnosti. Návrhy projednává komise k tomu účelu zvláště pověřená. MNO přistupuje velmi vážně k této otázce, nesmí ji však vyřizovati ve chvatu, aby jmenování důstojníků a povyšování nebylo přiznáno i těm, kteří se jen za partyzánský štít schovávají.

Pro nižší důstojníky, kteří mají býti aktivováni, byla zřízena aplikační škola. Do 1 běhu byli přijati jen záložní důstojníci z řad zahraničního vojska a partyzáni. Z celkového počtu je partyzánů 30%. Do vojenské akademie při povolání ke zkouškám byla dána přednost příslušníkům zahraničního vojska a partyzánům. Přijetí záviselo na všeobecné zkoušce a testové zkoušce inteligence. U českých uchazečů z řad partyzánů a členů domácího odboje bylo přijato 78%, kdežto ze středoškoláků bylo přijato jen 18%. U slovenských uchazečů z řad partyzánů byli přijati všichni.

Ministerstvo vnitřního obchodu bere ve svých směrnicích, týkajících se distribuce předmětů denní potřeby zvláštní zřetel na partyzány. Neuzavírá se též snahám partyzánů pro zřizování svépomocných družstevních organisací. V konkrétních případech družstva Partkol ve Zlíně a v Ružomberku došlo však do ministerstva vnitřního obchodu pouze podání v záležitosti neobhospodařovaného textilního zboží a odpověď byla družstvu již zaslána prostřednictvím ONV ve Zlíně; jiné žádosti zmíněného družstva nebyly u ministerstva podány. Ministrem průmyslu byla zástupcům Partkolu slíbena všemožná podpora a tento slib byl také dodržen. Zástupcům družstva Partkol bylo vydáno úřední osvědčení, ve kterém bylo žádáno, aby toto družstvo bylo ve své činnosti co nejvíce podporováno a aby veškerá jeho podání byla projednávána s největším urychlením. V ministerstvu samém byl zaslán presidiem všem odborům oběžník, ve kterém bylo upozorněno na význam a činnost družstva Partkol a bylo výslovně přikázáno, aby veškeré žádosti partyzánů vyřizovány byly bez zbytečných formalit, zejména osobním, případně telefonickým projednáním celé záležitosti a aby se družstvu Partkol vycházelo všemožně vstříc. Žádost družstva Partkol o vydání živnostenského listu, která byla ministerstvu průmyslu zaslána okresním národním výborem ve Zlíně, byla neprodleně vyřízena a byl dán souhlas k vydání živnostenského listu, znějícího na výrobu předmětů lidové a umělecké výroby.

Ministerstvo spravedlnosti vypracovalo a 16. ledna předložilo vládě návrh zákona o beztrestnosti jednání, souvisejících s bojem o znovunabytí svobody Čechů a Slováků. Ustanovení o beztrestnosti by se vztahovalo i na jednání partyzánů, k nimž došlo z důvodu osvobozovacího boje. Zároveň učinilo ministerstvo spravedlnosti opatření, aby nebylo pokračováno v řízení pro trestné činy spáchané v revolučním období a s revolucí související a aby osoby, na které pro takové činy byla uvalena vyšetřovací vazba, byly z vazby propuštěny. Osnova byla usnesením vlády z 5. února 1946 předložena Prozatímnímu Národnímu shromáždění k ústavnímu projednání.

V Praze dne 12. dubna 1946.

Předseda vlády:

Zd. Fierlinger v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP