Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

433.

Interpelace

poslanců Čiháka, dr Dolanského a Nepomuckého

ministrům vnitra, spravedlnosti a zemědělství

ve věci konfiskace zemědělského majetku rodiny bývalého barona ing. Ervína Nádherného.

Vyšetřující komise okresního národního výboru v Táboře snesla proti ing. Ervínu Nádhernému, bývalému majiteli zámku a velkostatku v Chotovinách u Tábora, tolik usvědčujícího materiálu o jeho spolupráci s okupanty, že návrh okresního národního výboru na konfiskaci zemědělského majetku byl plně odůvodněn a zemský národní výbor v Praze mu vyhověl. Ing. Nádherný podal odvolání proti konfiskačnímu dekretu k ministerstvu zemědělství, které toto odvolání zamítlo a konfiskační dekret schválilo. Půda pana Nádherného byla podle směrnic místních rolnických komisí přidělena rolníkům. Ještě před provedením parcelace byl zemědělský majetek Ing. Nádherného dán pod národní správu.

Nyní si pan Nádherný podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu proti rozhodnutí ministerstva zemědělství. Je zde nebezpečí závadného ovlivňování Nejvyššího správního soudu v této věci, o čem svědčí materiál, který níže uvádíme.

Přípis ing. agr. dr. tech. Viktora Schneidera, Praha VII., Belcrediho 22, ze dne 3. 11. 1945, paní Nádherné:

"Nejmilostivější paní baronko! Dnes mi telefonoval Dr. Kostiuk ze zemského národního výboru a dotazoval se jednak na poměr paní baronky k panu baronovi a jednak na pana barona samotného. Poněvadž jsem se pana barona podle svého nejlepšího svědomí zastával, namítal mi Dr. K., že paní baronka Žofie sama prý při výsleších potvrdila pravdivost toho, co je panu baronovi vytýkáno a co on popírá. Úředními protokoly je prý konstatováno, že nosil hákový kříž, platil na německý červený kříž, že se oženil s Němkou za Heydrichiády atd. Snažil jsem se podle svých vědomostí dokázat, že se tu děje křivda a že je na místě, aby zemský národní výbor byl velice opatrný a sám si vše přezkoušel. Dokazoval jsem, že celá rodina chotovinská je česká, paní baronku Žofii že jsem sám znal a slyšel mluvit o nacistech tak, že kdyby tak smýšlela každá Češka, bylo by to dobré. Dr. K. mi na moje tvrzení o českosti baronů Nádherných namítal, že ani paní baronka Sidi nemluví česky a bylo znát, že nyní má v tom směru novou nedůvěru. Ujistil jsem ho opětovně výchovou anglickou, životem v anglickém a nikoli německém prostředí. Když jsem se od Dr. K. dověděl, že o panu baronovi bylo již v ZNV rozhodnuto a to nepříznivě, že mu bude velkostatek vzat a rozparcelován, prosil jsem Dra K., aby mi umožnil rozmluvu s ním v bytě, načež jsme se dohodli, že ho zítra, v neděli, v kanceláři vyhledám. Dr. K. tvrdí, že se již nedá nic dělat, ale že ZNV očekává různé vysoké protesty v této věci, protože on, Dr. K., musí věc stále sledovat, protože se na mne obrátil. Za této choulostivé situace moc schvaluji paní baronce, že nejela na pohřeb a prosím, aby byla paní baronka moc a moc opatrná ve styku s německým dělnictvem včetně K. a aby i nadále mluvila jen česky a také jen česky korespondovala a aby se raději vyhýbala osobním jednáním se zástupci úřadů a pod., pokud se nejedná o lidi, kterým by anglický přízvuk paní baronky nevadil. - S rukypolíbením oddaný služebník."

Přípis Ing. Nádherného svému právnímu zástupci ze dne 26. XII. 1945. (Jedná se o Dra Slavomíra Novotného v Táboře.)

"Vážený pane doktore! Dověděl jsem se sice právě, že při návštěvě jednoho pána z Jindřichova Hradce, který přijel stran přejímání rybníků, mu bylo řečeno v Táboře, že jelikož jsem si podal odvolání, je parcelace prozatím zastavena, ale to je sice veliká laskavost onoho pána v Táboře, která však může býti kdykoliv změněna. Stran záležitosti mé manželky nechápu, proč Tábor k tomu potřebuje opět rozhodnutí Prahy. Prosím, promluvte tedy v tom smyslu s uvedeným referentem a pakli by bylo zapotřebí nějakého rozhodnutí Prahy, obraťte se ihned telefonicky na Dra Kallmünzera, aby se on obrátil na Dra Dohalského, který je v kanceláři presidenta republiky a milerád mi v tom pomůže. Ta věc spěchá, jelikož budu muset přiznat jmění, které mám společně s manželkou a z mnoha jiných důvodů bych měl rád konečně tuto věc vyřízenou."

Pan Dr. Schneider pokračuje ve své intervenční činnosti ve prospěch rodiny "barona" Nádherného, což vysvítá z dalšího dopisu:

"Vysoce urozený pane barone! ............ Znám se s Drem. Kostiukem již řadu let jako s jedním s nejseriosnějších kolegů zemědělských inženýrů a s jeho paní jsme hrávali Mozartovy sonaty pro housle a klavír. Než ho plně zaujal revoluční vír, býval jsem v jeho rodině častějším hostem. Díky těmto okolnostem podařilo se mi jeho přičiněním dosáhnouti uvolnění Vrchotových Janovic, ač to nebylo tak jednoduché, zvláště v souvislosti s Vaším zatčením, kdy zemský národní výbor si nebyl sám jistý, zda i paní baronka Sidy (naše poznámka: sestra barona Nádherného) je Češkou či nikoliv. Vysvětloval jsem neúnavně, jak v její tak ve Váš prospěch a ke cti a chvále Dra Kostiuka budiž konstatováno, že měl nejlepší snahu zachovati si postoj spravedlivý i ve Vašem případě. Tlak odjinud na něho vykonávaný byl však příliš silný a tak došlo k nepříznivému rozhodnutí zemského národního výboru co do Chotovin. Dr. K. ale přesto záleželo na všech pro Vás příznivých skutečnostech, které by mohly posloužiti v zájmu věci alespoň v pozdějším řízení. Proto doufám, že po Vašem odvolání se nyní vynasnaží žádané zaříditi. ............ S rukypolíbením urozené paní baronce zůstávám oddaný služebník."

Pan "baron" hledá dále cesty, jak zabránit konfiskaci jeho majetku. V přípisu ze dne 12. 1. 1946 svému právnímu zástupci Dr. Kallmünzerovi v Praze píše:

"Vážený pane doktore! Dovídám se právě z dopisu Dra Novotného, že můj spis byl zemským národním výborem odeslán již 20. 12. 45 na ministerstvo zemědělství. Prosím Vás proto, abyste nezapomněl na rozmluvu s Drem Haskem, který by Vás pak prostřednictvím svého bratra uvedl k dotyčnému referentu na ministerstvu. Jest to velmi důležité a doufám proto, že jste již patřičné kroky zařídil. Chápete, mně se jedná, pakliže bychom mohli dosáhnouti u ministerstva již konečné rozhodnutí, byla by to časově velká výhoda. ............ Když nám to ale ministerstvo zamítne, pak půjde o odvolání na Nejvyšší správní soud. To znamená event. o půl roku déle. Nevím, nemám-li se zúčastnit oné intervence u ministerstva. Jedni mi radí, abych se osobně raději vůbec neukazoval a na druhé straně pak se pamatuji, že mi můj otec často říkal, že jedině tomu, že intervenoval na úřadech osobně při první pozemkové reformě mám co děkovat, že poměrně pozemková reforma v Chotovinách dopadla tak kloudně. Nevím co bych měl dělat, poraďte se prosím přímo s Drem Haskem a podejte mi zprávu. Zájezd do Prahy pro mne nic neznamená. V dokonalé úctě."

Na ministerstvu zemědělství pan "baron" Nádherný neměl se svou intervencí štěstí. Hledá proto cestu k Nejvyššímu správnímu soudu, což je vidno z přípisu Dra ing. Schneidera ze dne 11. 1. 1946:

"Vysoce urozený pane barone! .......... Dr. Kostiuk proto radí, abyste se obrátil prostřednictvím Vašeho advokáta na Nejvyšší správní soud a podnikl všechny kroky s ním, aby Vaše podání bylo vyřízeno do jara, než zase "propukne" zájem o parcelaci, který nyní prý s ohledem na roční dobu ochabl. Dr. K. mi dává naději, že u Nejvyššího správního soudu věc pro Vás dopadne příznivě, poněvadž prý právníci ZNV mají od svých kolegů od Nejvyššího správního soudu předběžná soukromá avisa, že zemský národní výbor bude muset v řadě případů své rozhodnutí rušit. Podání na Nejvyšší správní soud nemá odkladného účinku co do parcelace. Proto by mohly vzniknout komplikace, kdyby do jara Nejvyšší správní soud Váš případ nevyřídil. Dodatkem k minulému dopisu dovoluji si upozorniti, že čeština informací, které jste mi ráčil zaslati, není zcela bezvadná, a bylo by dobře vždy dáti podobné věci prohlédnout. ......... S rukypolíbením nejmilostivější paní baronce Váš oddaný."

Pan Dr. Schneider radil a pan Dr. Slavomír Novotný, advokát a obhájce ve věcech trestních v Táboře, jednal, co je vidno z dalšího přípisu (dopis jmenovaného advokáta):

"Slovutný pane barone! Na základě našeho telef. jednání ze 7. 1. 1946 zajel jsem včera osobně do Prahy intervenovat ve Vašich záležitostech. U Nejvyššího právního soudu jsem zjistil, že stížnost se tam projednává pod číslem 429/45. Intervenoval jsem u pana 1. presidenta, jenž mi přislíbil urychlené projednání, jež jem si i jinak zajistil. Není sice obvyklé, aby Nejvyšší správní soud upouštěl od písemného přípravného řízení, ale vyžádá si spisy zemského národního výboru, v němž byl vydán naříkaný výměr. .......... Váš zcela oddaný Dr. Novotný.

"Panu baronovi" se podařilo též před parcelací statku v Chotovinách se postarati o to, aby národním správcem se stal pan Bartáček, bývalý správce chotovinského panství. Citujeme dopis "pana barona" jmenovanému národnímu správci ze dne 16. 12. 1945:

"Milý pane správče! Stran Vašeho definitivního stanovení co národního správce v Chotovinách jsem mluvil včera na Zemském národním výboru a počítám, že dostanete během tohoto týdne jmenovací dekret. Přeji Vám hodně zdaru ve Vašem správcovství a doufám, že věci povedete dobře. Zasílejte mi týdenní zprávu do Proseče, ovšem ne z Chotovin, nýbrž z Tábora. Neadresujte dopis na mne, nýbrž na Proška. Je zapotřebí, aby veřejnost netušila, že jsme ve spojení, to bude pro oba díly lepší a Vaše práce tím usnadněna. Já Vám budu zasílat odpověď na adresu........ Se srdečným pozdravem Váš."

"Pan baron" Nádherný po dobu národního správcovství vědomě sabotuje úsilí o hospodářskou výstavbu republiky a v této své činnosti je podporován tak zvaným národním správcem Bartáčkem a jinými osobami, svými dřívějšími zaměstnanci. Což jest vidno z následujících dopisů:

(Dopis Ing. Nádherného nadlesnímu Svobodovi ze dne 8. 1. 1946.)

.,Milý pane lesní! S povděkem kvituji zásilku všech potřebných záznamů rybničních. Jelikož musím s Vámi mluvit, ....... proto budete muset přijet sem k nám do Proseče. ....... Zašlu Vám ještě telegram. Aby však ten syčák na poště nevěděl oč se jedná, pošlu Vám telegram následujícího znění: Očekávám Tě, následuje den kdy Vás očekávám v poledne, což znamená tím vlakem ze Skutče, kterým přijela Krejčová. Podpis Franta. Telegram nepodám z Proseče, nýbrž z Jarošova nebo z Prahy. Pro Vaši informaci Vám sděluji, že již vyšly směrnice těžby, cen dříví atd. Jelikož jsou však mzdy prostě nehorázné, musí se letos pracovat co možná nejméně a to výkonnými dělníky........ Jelikož se mezi těmito otázkami jedná o těžbu a hlavně mzdy, které musíte míti schváleny závodní radou, nežli za ně začnete pracovati, a zatím těžba nespěchá, dal jsem Vám telefonovat Drem Novotným, abyste prozatím těžbu zastavili. To prosím učiňte ihned ....... Zdejší poštmistr zdá se býti velmi zvědav a proto mi zasílejte veškerou korespondenci v obálce, kterou vložíte do jiné obálky a tuto adresujte: Pan Josef Sochor, nadlesní, Budislav 111, u Litomyšle."

Podobné další dopisy jsou adresovány výše uvedeným osobám:

(Dopis kontrolorovi Novákovi ze dne 31. 12. 1945.)

"Svobodnému řekněte, aby těžbu v lese zase omezil na nejmenší míru a hlavně na nejmenší počet dělnictva. Stojí to ohromné peníze a čím více lidí, tím jsou výlohy větší."

"Pan baron" Nádherný, který organisuje vědomě sabotáž, jak jest dokázáno citovanými dopisy, posílá kromě toho své agenty přímo mezi lesní dělnictvo, aby tam obviňovali instituce národních správ jako příčinu nezaměstnanosti lesního dělnictva.

"Baron" Nádherný má též zvláštní poměr k národním výborům a jejich funkcionářům. Citujeme dopis z 18. 1. 1946 advokátu Novotnému:

"....... Stran potvrzení jsem psal na MNV dle Vašeho popudu žádost a zplnomocnil jsem kontrolora Nováka k převzetí onoho potvrzení. Pak-li mě ten lump (Nádherný zde mluví o předsedovi MNV v Chotovinách - poznámka interpelujících) v Chotovinách to odepře vystavit, prosím zakročte proti němu se vší přísností."

K provádění své činnosti potřebuje "pan baron" peníze, které se snaží získat nedovolenými prostředky. Jak vidno z dalších dopisů:

(Dopis "pana barona" ze dne 31. 12. 1945.)

"Milý pane kontrolore! Stran oněch peněz zařiďte věc následovně: Dojděte ihned k národnímu správci Šrámkovi do Občanské záložny a zeptejte se ho, zda-li by mi občanská záložna nedala úvěr na 20.000 Kčs. Byl by to čistě soukromý úvěr, který provádějí nyní všechny ústavy proti zástavě nějakých cenností. Jako zástavu bych jim dal vkladní list jejich ústavu č. 6872, str. hl. knížky 37779, znějící na jméno "Joachim" a na 772.437.10 K. Myslím, že Krytí mají tedy dostatečné. Pakli by Vám nechtěl vyhověti, naznačte mu, že si to budu pamatovati pro budoucnost a zeptejte se pak ředitele Bouška od Hospodářské záložny, kterého osobně znám a můžete mu naznačiti v případě, že by Vám to Šrámek odmítl, že přejdu jakmile se opět stanu pánem Chotovin, se všemi vklady k nim. Toto proveďte ihned a podejte mi po Frantíkovi zprávu. Tím bych Vám mohl nejrychleji pomoci penězi, byste neměli žádných nepříjemností. Potřebné formality byste mohl dáti též Frantíkovi s sebou. Já bych je zde vyplnil a podepsal a poslal bych Vám ihned poukaz na oněch 10.000 Kčs a druhé bych si dal poukázati sem do Občanské záložny v Prosečnici. Dále bych se pokusil získati od ZNV apanáž, ale to by již trvalo trochu déle. V nejkrajnějším případě bych Vám musel sehnati peníze zde v Prosečnici, ale nerad bych to učinil, neb mám zde také finanční obtíže, které Vám nemohu blíže vysvětlovati a musím mimo toho odsud vydržovati úplně mé dvě sestry, které byly jak sám snad víte, odkázány na apanáž mé matky a nyní nemají z čeho býti živy. Očekávám tedy v tomto směru Vaše zprávy."

Pan kontrolor odpovídá "panu baronovi" dne 6. 1. 1946 tímto dopisem:

"Pane barone! ...... Dnes jsem byl v Táboře u Šrámka v Občanské záložně, vyložil jsem mu vše náležitě, říká že si osoby para barona velice váží, že vždycky, jak s ním, tak i se zvěčnělým panem baronem stála Občanská záložna v nejlepším obchodním styku, že jest však nutno předložiti potvrzení o státní spolehlivosti, to mají v předpisu a vyžaduje to každý peněžní ústav. V případě, že zatím nelze tento doklad předložiti, radí mi následující: Nechť pan baron předá vkladní list "Joachim" mně, abych já vypůjčil si potřebnou částku třebas i do 50.000 Kčs pro sebe a předal panu baronovi dle potřeby. Pro tento případ bych potřeboval heslo od vkladního listu "Joachim", bez kterého vybírání vkladu by bylo nemožné. Dále potřeboval bych písemné prohlášení pana barona, že mi předává vkladní list číslo 5872, str. hl. kn. 37719, znějící na jméno "Joachim" a částku 772.347.10 Kčs, abych mohl volně do výše ........ odvádět částečně pro pana barona a částečně pro provoz, bude třeba provésti v prohlášení, že mě pan baron za vybíranou částku do výše ........ Kčs ručí. Toto prohlášení by zůstalo u mne a je ke krytí mé osoby. Ve čtvrtek odpoledne má Občanská záložna schůzi, mohl bych již v pátek míti peníze. Pakli by Svobodný jel za týden k panu baronovi do Proseče, vzal by je již s sebou. Krytí 10.000 Kčs mně Bartáček již provisorně obstaral."

"Pan baron" odpovídá kontrolorovi Novákovi dne 8. 1. 1946 tímto dopisem:

"Milý pane kontrolore. Stran peněz Vám zasílám požadované prohlášení i vkladní list a prosím, proveďte výběr peněz následovně: Vyberte ihned 30.000 Kčs, z těch si ponechte oněch 10.000 pro likvidaci známé záležitosti. 20.000 mi poukažte na nevázaný můj nový běžný účet znějící na jméno Ing. Ervín Nádherný do Občanské záložny v Prosečnici. Začátkem února vyberte pak dalších 20.000 Kčs a poukažte je opět na můj účet sem do Proseče. Jsem rád, že se věc mohla tímto způsobem rozřešit a očekávám Váš poukaz."

"Panu baronovi" nestačí takto získané peníze a snaží se získat další prodejem dříví na černo. Svědčí o tom dopis kontrolora Nováka ze dne 28. 12. 1945:

"...... pane barone, máme zde však věc vážnější. Máme v pokladně chotovinské složeny peníze, které plně kryjí peníze vybrané. Ovšem peníze složené ve staré měně. Vyplaceny byly však v měně nové, což jest v době, kdy není měnová reforma hotová, trestné. Jedná se o těch 10.000 Kčs Vám Bartáčkem v Praze složených. Já jsem je z opatrnosti dosud nezanesl a tím mně také v pokladně chybí a jest třeba je nějakým černým způsobem opatřiti a složiti. Čekáme po Novém roce revisi. Pro první chvíli těch 10.000 opatří Bartáček v Záhoří, ale as na 3 týdny. V této těžké době musí se to vytlouci jak se dá a proto myslím, že by se pan baron poradil s Proškem, zda by to šlo uhradit prodejem dříví na černo."

"Pan baron" samozřejmě tvrdí, že se prý zúčastnil odboje.

Svědek František Macák udává v protokole sepsaném vyšetřovací komisí ve Vysokém Mýtě dne 14. 1. 1946:

"Lesní správce Prošek shání pro Ervína Nádherného potvrzení, že jmenovaný byl zapojen na podzemní odboj ve zdejším kraji a tento odboj podporoval. Ing. Nádherný souhlasil se shazováním zbraní pro partyzány na svých pozemcích v Proseči. Někdy v červenci, nebo v srpnu 1945, kdy byl Ing. Nádherný ve vazbě v Táboře, přišel lesní Prošek za lesním personálem a nařídil nám, abychom podepsali všichni prohlášení, že Ing. Nádherný věděl a souhlasil se shazováním zbraní pro partyzány na svých pozemcích v Proseči. Toto potvrzení jsem sám nepodepsal, totéž potvrzení jsem doručil Krňanskému a Konzlovi, aby si to zařídili jak sami chtějí. Pokud vím, že to žádný z nich nepodepsal, pouze správce Prošek potvrzení odeslal do rukou právního zástupce Ing. Nádherného, Dra Novotného v Táboře."

Skutečné smyšlení "pana barona" a jeho poměr k lidově-demokratické republice je zřejmý z další výpovědi F. Macáka ve Vysokém Mýtě:

"Po příchodu do vily byli jsme zavolání do jeho bytu, kde nás nejdříve pohostil sklenkou likéru. Po chvíli počal Ing. Nádherný vypravovat, že byl puštěn na svobodu. Při této příležitosti vypravoval svoje poznatky z doby, kdy byl v Táboře zajištěný a poukazoval na to, že příslušníci vyšetřující komise ONV v Táboře dávali při výslechu Němcům a gestapákům cigarety a on jako Čech, že musel jísti jídlo horší, než Němci. Říkal, že naše vláda provozuje nyní společně se stranou komunistickou takovou politiku, že to jde s kápce a že to v nejbližší době praskne. Pokud vím, říkal, že ministerský předseda, resp. předseda vlády je poloviční bolševik a společně s vládou vede republiku do záhuby, takže co nejdříve republika praskne. Z celého hovoru a jednání Ing. Ervína Nádherného bylo patrno, že jmenovaný nesouhlasí s programem dnešní vlády a říkal nám, že my, jako dobří Češi, nemůžeme souhlasiti s postupem a jednáním naší vlády, která nás vede do záhuby. Dále říkal, že do voleb se to musí již nějak vydržeti, a že po volbách se to změní tím, že národní fronta, která má dneska rovnoprávné zastoupení, po volbách odpadne a komunistická strana to prohraje a teprve potom že se poměry i režim zlepší ve prospěch náš ...... Též říkal, že president republiky vydává dekrety bez schválení poslanecké sněmovny a že si dělá společně s vládou co chce."

Vzhledem k výše uvedenému táží se podepsaní pánů ministrů vnitra, spravedlnosti a zemědělství:

1. Jsou pánům ministrům shora vylíčené okolnosti známy?

2. Jsou páni ministři ochotni celý případ Ing. Nádherného řádně vyšetřiti a co nejpřísněji zakročiti proti všem provinivším se osobám?

3. Je pan ministr zemědělství ochoten přikročiti k parcelaci půdy zmíněného velkostatku ve Vrchotových Janovicích?

V Praze dne 11. května 1946.

Čihák, dr Dolanský, Nepomucký,

Kubín, Mráz, Janouš, dr Bureš, Čivrný, Jungman, Kubíček, Macháčová-Dostálová, Štětka, Zmrhal, V. David, Gerlichová-Petrusková, Pavlásek, Paleček, Mráček, B. Procházka, Svoboda, Škrlantová, Václavů, Zimáková-Zemanová, Bláha, Kazimour, Jirásek, Pešák, Ledl, Šling, Souček.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP