Prozatímní Národní shromáždění republiky Československé 1946.

463.

Odpověď

vlády na interpelaci

poslanců Malečka a Sýkory

ve věci učňovského školství (tisk 145).

Vláda odpovídajíc na interpelaci poslanců Malečka a Sýkory ve věci učňovského školství sděluje toto:

Současný neutěšeny a naprosto nevyhovující stav učňovského školství je vládě dobře znám a vláda proto vyvíjí veškeré úsilí k tomu, aby rozřešila nynější potíže a aby zaručila tomuto v dnešní době zvláště důležitému odvětví našeho školství zdravou základnu. Vládě je též dobře známo, že především je nutno rozřešiti nejpalčivější otázky učňovského školství, totiž otázku školních budov a učeben a nesnáze vyplývající z neujasněné kompetence několika resortů.

Nedostatečné vybavení učňovských škol učebnami, které stále ještě trvá, je následkem toho, že se příslušní místní činitelé starali po této válce většinou o školy vyšší, ať odborné či všeobecně vzdělávací, zapomněli však při tom téměř úplně na školství učňovské. (Opakem toho jsou moderně vybudované školy v některých velkých průmyslových podnicích.) Budou proto upozorněny místní a okresní národní výbory na důležitost a význam učňovských škol a uloženo jim, aby v příštích letech plánovaly velkorysou výstavbu učňovských škol moderně a technicky dokonale vybavených. Třeba ještě dodati, že ministerstvo školství a osvěty přispívá na výstavbu učňovských škol, prováděnou dosud místními národními výbory, 1/3 stavebního nákladu a má za to vyhraženo disposiční právo s těmito budovami. Připravované školské zákony počítají ovšem s tím, že veškeré školství bude státní a pak také připadne výstavba učňovských škol státu.

Pokud se týče druhé nesnáze, vynasnaží se vláda urychleně odstraniti trvající dosud kompetenční konflikt mezi ministerstvem ochrany práce a sociální péče, vnitřního obchodu, průmyslu a částečně též ministerstvem školství a osvěty a to ihned, jakmile se podaří překonati určité legislativně-technické překážky, které zatím brání zdárnému odklizení kompetenčního konfliktu. I nyní za trvání tohoto konfliktu jsou však všechny zúčastněné resorty naprosto jednotny v tom, že učňovské školství má býti vybaveno nejen po stránce materiální (budovami, učebnami atd.), nýbrž musí býti postaveno také na nový právní základ, což se stane uzákoněním připravovaných osnov o odborné výchově pracujícího dorostu.

V Praze dne 5. května 1946.

Předseda vlády:

Zd. Fierlinger v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP