Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

203.

Interpelace

poslanců A. Gottvalda, Smejkala, Sluky, Bezděka a Kováře

vládě republiky Československé

v záležitosti jednotné ceny za řepu cukrovku.

Vláda republiky stanovila pro sklizen řepy v roce 1946 cenu řepy tak, že obce, které dosáhnou v tomto roce 110% osevu z roku 1945, obdrží 60.- Kčs, obce, které dosáhnou 100%, 55.- Kčs a obce, které nedosáhnou 100% loňského osevu Kčs 52.- za 1 q cukrovky čisté váhy. Vláda měla tímto uspořádáním cen na mysli dosáhnouti soutěživosti jednotlivých řepařských obcí a tím zvýšeného osevu. V praxi však tato snaha nesetkala se s žádoucím výsledkem, poněvadž zemědělci nemohli přistoupiti ke zvýšení osevu cukrovky jednak z obav před nedostatkem pracovních sil, ale hlavně proto, že v době vyhlášení těchto cen cukrovky měli již pevně stanoveny osevní plány. Nyní, kdy přichází k realisaci cen cukrovky, jeví se systém trojích cen nespravedlivý. Dle našeho zjištění je velmi málo těch obcí, které vpravdě podmínkám pro výhodnější ceny cukrovky vyhovují. Naproti tomu však značná část řepařících zemědělců těmto podmínkám dostála, ale výhodnější ceny obdržeti nemůže, poněvadž je tu povinnost kolektivního splnění podmínek obcí.

Uznalá čs. veřejnost je si vědoma, jakého vypětí bylo třeba v letošním roce zejména u řepařů, aby také sklizeň cukrovky byla zabezpečena. Tyto okolnosti vyžadují, aby vyhlášená cena cukrovky byla podrobena revisi. Revisi umožňuje zlepšená situace ve výrobě cukru. Jsme přesvědčeni, že lze stanoviti jednotnou cenu za cukrovku v částce Kčs 60.- za 1 q pro všechny řepařící zemědělce bez rozdílu osevu a velikosti zemědělského závodu.

Podepsaní poslanci táží se vlády:

1. Je vláda republiky ochotna provésti revisi stanovených cen cukrovky a stanoviti jednotnou cenu na Kčs 60.-?

2. Je vláda republiky ochotna odstraniti úpravou ceny nespravedlivé stanovení cen pro jednotlivé obce?

3. Je si vláda vědoma, že tímto navrhovaným řešením vytvoří psychologické předpoklady pro splnění osevu cukrovky stanoveného dvouletým plánem?

V Praze dne 24. října 1946.

A. Gottvald, Smejkal, Sluka, Bezděk, Kovář,

Lindauer, Kaplan, Beneš, Doležel, Vilím, dr. Bernard, dr. Veverka, dr. Jelínek, Pavlán, Pažoutová, dr. John, Holub, Jan Novotný, Cígler, Görner, Hatina, dr. Bláha, dr. Bělehrádek, Sedlák, inž. Jankovcová, dr. V. Erban, Sajal.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP