Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

1. zasedání.

208.

Interpelace

poslanců Fuska, Pexy, Horáka, Hořínka a Bruknera

ministru průmyslu

ve věci cen a prodeje rozhlasových přijimačů.

Znárodněním radiového průmyslu došlo ke sloučení 8 výroben rozhlasových přijimačů v jeden národní podnik "Tesla". K němu byly připojeny ještě výrobny elektronek a radiových součástek, takže dnes jest v národním podniku soustředěno 87% veškeré výroby radiových přijimačů a jejich součástek. Dalo se očekávati, že toto soustředění přinese nejen zdokonalení výroby, ale také i její zlevnění a tím také zlevnění rozhlasových přijimačů, které jsou dnes předmětem denní potřeby a nejsou žádným zbožím luxusním. Široká veřejnost však jest silně znepokojena zprávami o prodejní ceně přijimače, který pod názvem "národní přijimač" má přijíti na trh jako dokonalý přijimač lidový. Tento přístroj, který měl by se státi majetkem nejširších vrstev lidových, jest však kalkulován v prodejní ceně asi 6.000 až 6.500 Kčs. Tato cena jest na dnešní poměry neúnosná a takto drahý lidový přijimač by si nemohl ani dělník či úředník, ani zemědělec či živnostník koupiti za hotové ani na splátky.

Národní podnik "Tesla" vyrobil a vystavoval také na veletrhu hudební skříň značky "Trenčín", jejíž cena byla stanovena na 18.126.60 Kčs. Také tato cena jest velmi vysoká, ale ježto se jedná o speciální stroj pro velmi náročné zájemce a pro speciální účely, jest již cena únosná. Znárodněný průmysl připravil však jiné překvapení a totiž to, že odmítá dáti tento stroj do normálního obchodu koncesovaným radioobchodníkům a prodává jej přímo spotřebitelům. Tímto postupem cítí se radioobchodníci, kteří jsou důležitým činitelem distribuce a řádnými daňovými poplatníky, poškozeni.

Táží se proto podepsaní pana ministra průmyslu,

1. zda jest mu známo, že t. zv. "národní přijimač", vyrobený znárodněným průmyslem, má býti prodáván za cenu 6.000 až 6.500 Kčs,

2. zda uznává vykalkulovanou cenu za "národní přijimač" za přiměřenou a širokým vrstvám lidovým za dostupnou,

3. zda jest ochoten zaříditi, aby výrobky znárodněného průmyslu rozhlasových přijimačů byly dávány do prodeje prostřednictvím řádně koncesovaných radioobchodníků?

V Praze dne 24. října 1946.

Fusek, Pexa, Horák, Hořínek, Brukner,

dr. Bunža, dr. Chudoba, inž. Janáček, Jul. Klimek, Trojanová, Konvalina, inž. Herl, Desenský, Nermuť, Plesl, inž. dr. Benda, Štambachr, dr. Chytil, dr. Řehulka, Matýsek, A. Fránek, Broj, Sova, Kaďůrek, dr. Klimek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP