Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání

217.

Interpelace

poslance Bezděka, Smejkala, Ant. Gottvalda, Sluky a Kováře

ministru zemědělství

ve věci českého chovatelství.

Počátky našeho chovatelství sahají asi do r. 1890, kdy v našich zemích bylo zřízeno první okresní sdružení chovatelů hospod. zvířectva a do r. 1908, kdy byla zavedena první kontrola užitkovosti. Chovatelství za tuto řadu let docílilo vynikajících výsledků a bylo v mnohých krajích hlavním zdrojem příjmů našich zemědělců. Zemědělci se věnovali chovatelství již před první světovou válkou, v první republice a udrželi jej přes nepříznivé poměry i v době okupace. Výsledky chovatelství jsou tak pozoruhodné, že se dostalo na světovou úroveň a v chovu prasat je na prvním místě v Evropě, jak bylo potvrzeno řadou zahraničních chovatelských odborníků.

Dvouletý hospodářský plán předpokládá značné zvýšení produkce živočišné, ku př. u prasat o 100%. Základem této živočišné produkce je chovatelství, které usiluje o chovy zdravé, výkonné a nejproduktivnější. Přes tuto skutečnost shledáváme, že ve dvouletém hospodářském plánu není však na toto chovatelství pamatováno tou měrou, jak by si zasloužilo vzhledem k jeho velikému významu, vzhledem k možnostem vývozu chovného materiálu i vzhledem k zajištění výživy národa.

V souvislosti s touto otázkou pokládáme za nutné upozorniti na některé tyto zjevy:

a) Kontrola užitkovosti a dědičnosti se nyní podle platového vládního nařízení neprovádí všude a v plném rozsahu. Jedním z důvodů tohoto zjevu je nedostatek kontrolních asistentů, kteří v důsledku nedostatečného finančního a existenčního zabezpečení odcházejí do jiných povolání.

b) Kontrola prasat se neprovádí úplně. Schází ekonomická kontrola žíru, resp. výkrmu prasat. Podobně je tomu u kontroly drůbeže z chovů B a C.

c) Není pamatováno na studium chovatelských praktiků, zemědělců a inspektorů chovů dostatečnou položkou pro studium v zahraničí.

d) Dalším důležitým požadavkem našeho chovatelství je podpoření akcí pro znovuzakládání a zlepšování luk a pastvin z prostředků ministerstva zemědělství. Na zakládání hodnotných luk má zájem chovatelství s hlediska zajištění a zvýšení krmivové základny, bez které není možná úspěšná produkce, ani zdravý a výkonný odchov chovného materiálu.

e) Chovatelství je poškozováno nedodržováním ustanovení vládního nařízení o plemenitbě hospodářských zvířat v důsledku netečného postoje četných Místních, Okresních i Zemského národního výboru.

f) Zdravotním otázkám chovatelství není věnována dostatečná péče, ačkoliv zdravý chov je základním předpokladem zvýšené produkce a tím dokonalého zajištění výživy a zdraví národa.

Ve dvouletém hospodářském plánu není pamatováno na výstavbu veterinárně-bakteriologických ústavů, ač na takovéto výzkumnictví jsou v jiných státech, zvláště v SSSR věnovány ze státních prostředků veliké částky. V důsledku nedostatečných zdravotních opatření nám zvláště v chovu prasat průměrně ročně uhyne na 500 tisíc kusů.

g) Ve dvouletém zemědělském plánu není pamatováno na vybudování chovů v zázemí a hlavně v osídleném pohraničí, kde vybudování chovů je zvlášť naléhavé.

h) Ačkoliv ve dvouletém plánu je pamatováno na dovoz plemenného materiálu, což je velmi důležité a správné s hlediska osvěžení krve a srovnávání výkonnosti, není vůbec pamatováno na vývoz našeho plemenného materiálu, zvlášť prasat, skotu, slepic, koz, případně koní.

Vývoz chovného materiálu by posiloval rozvoj našeho chovatelství a přinášel by našemu národnímu hospodářství cenné devisy. Nutno také upozorniti, že chovný materiál, prodaný na aukčních trzích není včas proplácen, což budí u zemědělců velikou nespokojenost.

Podepsaní se táží pana ministra zemědělství:

1. Je panu ministru zemědělství známo, že kontrola dědičnosti a povinná kontrola užitkovosti se podle zákona řádně neprovádí?

2. Hodlá pan ministr zemědělství finančně zapodpořiti studium praktiků, inspektorů chovů a chovatelů v zahraničních chovatelských oblastech?

3. Má ministerstvo zemědělství v úmyslu zapodpořiti dostatečnou částkou znovuzakládání a obnovu luk a pastvin?

4. Je panu ministru zemědělství známo, že se nedodržuje zákon o plemenitbě hospodářských zvířat v důsledku lhostejného postoje MNV, ONV a ZNV? Hodlá v tomto směru pan ministr zemědělství učiniti žádoucí nápravu?

5. Je známo panu ministru zemědělství, že není pamatováno dostatečnou částkou na vybudování veterínárně-bakteriologických ústavů?

6. Má pan ministr zemědělství v úmyslu provésti rozšíření kontrolovaných chovů hospodářského zvířectva ve zbývajících oblastech vnitrozemských a zvláště v pohraničí vytvořením výkonných plemenných stád?

7. Jest si vědom pan ministr zemědělství, že není pamatováno ve dvouletém hospodářském plánu na vývoz našeho plemenného materiálu a že v důsledku toho se poráží na rozdělovnách výkonný plemenný materiál jak ve skotu, tak i v prasatech?

8. Co hodlá pan ministr zemědělství učiniti k nápravě cen chovného materiálu, jmenovitě u skotu, kde na aukčních trzích nejsou ceny úměrné cenám jatečného dobytka?

9. Tážeme se pana ministra, zda je ochoten v době nejkratší uvést v činnost Svaz chovatelů hospodářského zvířectva jako autonomní organisaci na demokratickém principu v rámci Jednotného svazu českých zemědělců?

V Praze dne 6. listopadu 1946.

Bezděk, Smejkal, Ant. Gottvald, Sluka, Kovář,

Beneš, Pavlán, Cígler, Lindauer, Holub, dr. Jelínek, Pažoutová, Kaplan, dr. John, inž. Jankovcová, dr. Bláha, Skaunic, Hladký, dr. Bělehrádek, Görner, Doležel, Sedlák, Hatina, dr. Erban, Skokánek.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP