Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání

218.

Interpelace

poslanců Štambachra, inž. Sochorce a Plesla

ministrům zemědělství a výživy

ve věci zvýšení ceny cukrovky pro zemědělce na jižní Moravě.

Vyhláškou Nejvyššího úřadu cenového čís. 979 ze dne 6. dubna 1946 byla stanovena základní cena řepy cukrové pro rok 1946 na 52 Kčs za 1 q č. v. Teprve splní-li celá obec předepsaný osev cukrovky, zvýší se cena na 55 Kčs a je-li předepsaný osev cukrovky překročen nejméně o 10%, zvyšuje se cena cukrovky na 60 Kčs. Předpokladem je, že určené limity budou dosaženy v celé obci. Tyto ceny stanoveny jsou lineálně pro celé obce a nepřihlíží se při tom k úbytku a poškození, k němuž došlo živelními pohromami. Je všeobecně známo, že jižní Morava a hlavně okresy Brno-venkov, Hustopeče, Kyjov, Hodonín, Uh. Hradiště byly letos poškozeny katastrofálním suchem nejenom v létě, ale již v jarních měsících. V této oblasti na některých místech i z 90% musila býti řepa seta po druhé, ba mnohde dokonce i po třetí. Nejenom, že tím hospodáři utrpěli značné ztráty, ale nemohouce na příklad v červnu znovu osívati řepné semeno, protože by to bylo nehospodárné a řepa by vůbec nevzešla, musili poškozené plochy osíti jinými náhradními kulturami. Tak ovšem nemohli splniti ani minimální povinnost osevu řepy a byli by dnes odkázáni na cenu řepy v nejnižší kategorii. Máme zjištěné případy, že na příklad v oblasti cukrovaru hodonínského někteří zemědělci musili zaplatiti za náhradní řepné semeno i přes 2000 Kčs a nyní budou poškozeni znovu nízkou cenou řepy cukrové. Tito zemědělci ničeho nezavinili, nebylo však v jejich moci, aby splnili podmínky stanovené vyhláškou o ceně řepy z letošní kampaně a bylo by nespravedlivé, aby ke všem škodám, které již utrpěli, byli znovu trestáni nízkou cenou cukrovky.

Tážeme se proto pánů ministrů zemědělství a výživy:

1. zda jsou jim známy těžké osevní a sklizňové podmínky řepařů jihomoravské oblasti,

2. zda uznávají tvrdost a nespravedlnost odstupňovaných cen cukrovky pro zemědělce této oblasti,

3. zda jsou ochotni navrhnouti a zaříditi, aby těmto postiženým zemědělcům byla vyplacena bez ohledu na splnění nebo překročení osevního plánu cukrovky nejvyšší stanovená cena 60 Kčs za 1 q čisté váhy,

4. zda jsou ochotni zaříditi, aby tito poškození řepaři byli osvobozeni od placení náhradního semena?

V Praze dne 6. listopadu 1946.

Štambachr, inž. Sochorec, Plesl,

Tomášek, Kaďůrek, inž. dr. Benda, Nermuť, Konvalina, Matýsek, Polomský, Fusek, inž. Synek, dr. Řehulka, Trojanová, Zvěřina, Hořínek, inž. Herl, dr. Bunža, Desenský, Horák, inž. Janáček, dr. Chytil, dr. Rozehnal, A. Fránek, Brukner.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP