Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání

227.

Odpověď

ministra zemědělství

na interpelaci poslanců inž. Sochorce, Štambachra, Plesla a Tomáska (tisk 33),

ve věci řádného prozkoumání výrobní zemědělské situace na jižní Moravě,

způsobené mimořádným suchem.

Ad 1.

Stav úrody na jižní Moravě byl vyšetřen ve dnech 8. - 14. července t. r. zástupcem ministerstva zemědělství za přítomnosti zástupců zemského národního výboru v Brně, JSČZ, Svazu pro hospodaření obílím a příslušných okresních národních výborů.

Ad 2.

Vyjmutí z povinnosti dodávek sena a slámy patří do kompetence ministerstva výživy, jehož vyjádření k tomuto bodu jsem si vyžádal. Podle sdělení ministerstva výživy nebylo možno se zřetelem k značnému rozsahu oblastí více nebo méně postižených uvažovati o úplném vyjmutí některých okresů z kontingentních povinností. Důsledky katastrofálního sucha nepostihují zpravidla celé okresy, nýbrž pouze jejich část. Požadavky povinných dodávek sena a slámy u nejvíce postižených okresů byly upraveny na nejmenší možná množství s tím, že případný výkup sena a slámy v těchto okresech bude použit v rámci okresu ve prospěch obcí a zemědělců suchem katastrofálně postižených. Dodávky slámy byly upraveny v rámci Moravskoslezské země zemským národním výborem v Brně a dodávka sena byla pro oblast jižní Moravy snížena celkem o 250 vagonů.

Ad 3.

Předpisy kontingentu stanoví komise složená ze zástupců ministerstva zemědělství, ministerstva výživy, Jednotného svazu českých zemědělců, zemských národních výborů, Svazu pro hospodaření obilím a Státního úřadu statistického. Na podkladě stavu sklizně zjištěného zástupci jednotlivých postižených okresů bylo již při rozvrhu dodávkových kontingentů obilí postupováno tak, aby předpisy odpovídaly dodávkovým možnostem v těchto okresech. Při jednání se zástupci jednotlivých okresů byly vysloveny protinávrhy okresů k zamýšleným předpisům. Podle těchto protinávrhů byly pak ve prospěch postižených okresů, u nichž se jevil značný rozdíl mezi nabídkou okresů a zamýšleným předpisem, stanoveným zmíněnou komisí, na zákrok ministerstva zemědělství provedeny u chlebového obilí ještě další úpravy. Dodávkové kontingenty krmného obilí stanovené zmíněnou komisí, při jichž vyčíslení bylo jmenovanou komisí přihlíženo ke stavu dobytka a ostatním okolnostem, nebylo možno výše uvedeným způsobem dále snižovati pro všeobecný nedostatek krmiv a s ohledem na program produkce živočišné. Dodávky sladařského a průmyslového ječmene a ovsa byly podpořeny protidodávkami jadrných krmiv, neboť za každých 100 kg skutečně dodaného sladařského a průmyslového ječmene se poskytuje 25 kg a za každých dodaných 100 kg ovsa 15 kg jadrných krmiv.

Každých 100 kg skutečně dodaného sladařského a průmyslového ječmene započítává se na dodávkový kontingent krmného obilí 125 kg.

Povinnost pěstování pozdních brambor byla zrušena vyhláškou ministra zemědělství o povinném osevu některých hospodářských plodin pro sklizeň v r. 1947.

Ad 4.

Přidělení krmiv postiženým krajům patří rovněž do kompetence ministerstva výživy, jehož vyjádření jsem si vyžádal i k tomuto bodu. Ministerstvo výživy sdělilo, že již koncem měsíce června učinilo opatření, aby pro postižené kraje jižní Moravy byla uvolněna značná množství krmiv a přisunuta kukuřičná mouka a kukuřice k účelům vyživovacím, čímž byly uvolněny opět jiné obiloviny k účelům krmným.

Celkem bylo do moravských okresů, postižených suchem, přiděleno 35.954 q jadrných krmiv.

V Praze dne 5. října 1946.

Ministr zemědělství:

Ďuriš v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP