Ústavodárné Národní shromáždění republiky československé 1946.

2. zasedání

232.

Návrh

poslanců Oty Hory, Jaromíry Žáčkové-Batkové, dr. Neumana, Aloise Čížka a druhů

na vydání zákona

o některých opatřeních ve prospěch dětí pojištěnců veřejnoprávního důchodového pojištění.

Podepsaní navrhují: Ústavodárné Národní shromáždění rač se usnésti:

Zákon

ze dne.................................1946

o některých opatřeních ve prospěch dětí pojištěnců veřejnoprávního důchodového pojištění.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

Zákon ze dne 21. února 1929 čís. 26 Sb., o pensijním pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách, ve znění právních předpisů jej měnících a doplňujících se mění a doplňuje takto:

1. § 22, odst. 2 zní:

(2) Příplatek vychovávací činí pro každé dítě 1/8 důchodu, vyměřeného podle § 21 pensijního zákona nejméně však 1.200 Kčs ročně; toto minimum však nepřísluší, jde-li o příplatek k důchodu vyměřenému podle § 21, odst. 2.

2. § 22, odst. 3 zní:

(3) Ustanovení § 33, odst. 2 a 3 platí obdobně.

3. § 33 se doplňuje tak, že za odstavec 2 se připojuje jako odstavec 3 ustanovení tohoto znění:

(3) Prodloužená výplata sirotčího důchodu podle ustanovení předcházejícího odstavce může býti k žádosti oprávněného povolena i přes 24. rok věku, jestliže se vědecká nebo odborná průprava dítěte pro příští povolání zdržela pro zavření českých vysokých škol nebo pro národní, politický či rasový útlak a nebo pro účast na domácím nebo zahraničním odboji a to po dobu pokračování vědecké či odborné průpravě, nejdéle však po dobu, která v den, kdy toto pokračování bylo z uvedených důvodů znemožněno, chyběla do 24. roku věku.

Čl. II.

Zákon ze dne 13. prosince 1945, čís, 156 Sb. o přídavcích k důchodům z veřejnoprávního sociálního pojištění se mění a doplňuje takto:

§ 1 doplňuje se na konci odstavcem 4 tohoto znění:

(4) K vychovávacím příplatkům, k příplatkům a k přídavkům na děti poskytuje se důchodcům veřejnoprávního důchodového pojištění od 1. ledna 1946 na každé dítě přídavek ve výši Kčs 100,- měsíčně.

Čl. III.

Účinnost zákona a jeho provedení.

1. Tento zákon nabývá účinnosti prvním dnem kalendářního měsíce, následujícího po dni vyhlášení a vztahuje se i na důchody napadlé před jeho účinností.

2. Příslušní nositelé veřejnoprávního důchodového pojištění provedou úpravu důchodů podle ustanovení článku I, čís. 1 a čl. II, tohoto zákona z moci úřední.

3. Tento zákon provede ministr sociální péče v dohodě s ministrem financí a s ostatními zúčastněnými ministry.

Důvodová zpráva.

K článku I.

Nejmenší přípustná výše vychovávacího příplatku v pensijním pojištění soukromých zaměstnanců ve vyšších službách označovaném vždy jako pojištění nejhodnotnější, činí až dosud pouze Kčs 660.- ročně, ačkoliv v pojištění dělnickém a hornickém byla výše obdobné dávky upravena již v době nesvobody - vládním nařízením čís. 2/1944, resp. čís. 70/1943 Sb. - na Kčs 1.200.- ročně.

Otázka odstranění křivd, které na svých nárocích utrpěly děti pojištěnců veřejnoprávního sociálního pojištění tím, že se jejich vědecká nebo odborná průprava pro příští povolání zdržela z důvodů v návrhu zákona uvedených přes 24. rok věku, není v zákoně ze dne 5. března 1946, čís. 46 Sb. o odstranění křivd a o některých ochranných opatřeních v oboru veřejnoprávního sociálního pojištění řešena, ačkoliv v oboru státního pensijního zaopatření byla upravena již zákonem ze dne 10. ledna 1946, čís. 20 Sb.

K článku II.

Zákonem ze dne 13. prosince 1945, čís. 156 Sb., o přídavcích k důchodům z veřejnoprávního sociálního pojištění, jímž měly býti tyto důchody přizpůsobeny změněným hospodářským poměrům, byl ženatým důchodcům, majícím případně 4 i více dětí přiznán stejný přídavek jako důchodcům svobodným.

Zákonem o některých opatřeních ve prospěch dětí pojištěnců veřejnoprávního důchodového pojištění, jehož návrh se předkládá, mají býti tyto nesrovnalosti odstraněny.

Náklad na provedení ustanovení čl. I uhradí příslušní nositelé pojištění z běžného pojistného v dosavadní výši. Zatížení, jež by pro státní pokladnu vyplynulo z provádění ustanovení článku II. lze pro rok 1946 odhadnouti celkovou částkou asi 70 milionů Kčs a náklad bude uhrazen obdobně jak stanoví zákon ze dne 13. prosince 1945, čís. 156 Sb.

Návrh zákona budiž přikázán k projednání výborům sociálně-politickému a rozpočtovému.

V Praze dne 2. listopadu 1946.

Hora, Žáčková-Batková, dr. Neuman, Čížek,

Tichota, Kobylka, Přeučil, Děd, Kleinerová, Zeminová, dr. Horáková, Šulík, dr. Hobza, Lesák, Caňkář, dr. Hřebík, Šmejcová, Bolen, Urbánek, Parez, dr. Jan Stránský, Tichý.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP