Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání

251.

Odpověď

ministra zemědělství

na naléhavou interpelaci poslanců Křepely, Kobylky a Torna (tisk 195)

v záležitosti úpravy obchodu s užitkovým hovězím dobytkem, telaty, prasaty, ovcemi a kozami.

Jedním z nejnaléhavějších úkolů zemědělské výroby je zvýšení živočišné výroby a její postavení nejen na úroveň předválečnou, ale ještě vyšší. Mezitím byl odhlasován parlamentem zákon o dvouletém hospodářském plánu, který stanoví, že počet dojnic má stoupnouti asi o 10% proti dnešnímu stavu a stav vepru dokonce o 30%. Současně máme zvýšiti porážkovou váhu jednotlivých kusů nejméně o 20%. Základní podmínkou splnění tohoto úkolu je produkce hodnotného dobytka, jíž může býti dosaženo vypěstováním standardních typů ušlechtilého dobytka s vysokou užitkovostí. Je proto bezpodmínečně nutno živočišnou výrobu řádně usměrňovati, zejména dosáhnouti rozmístění dobytka, a to tak, aby dobytek, resp. jeho druh, nebo rasa byl chován tam, kde pro něj jsou nejvýhodnější podmínky.

Zásahy soukromého obchodu dobytkem mařily chovatelské snahy sledované ministerstvem zemědělství. Jednotným svazem českých zemědělců a uznanými chovatelskými organisacemi. Je dále známa okolnost, že soukromý obchod dobytkem, který je provozován bez ohledu na vyšší hospodářské momenty, je roznašečem nebezpečných nemocí, jako je obrna vepřů a přispívá neregulovaným přemisťováním na veliké vzdálenosti k stálému míšení ras v rozporu se zásadami chovatelskými.

Na druhé straně zemědělská veřejnost musela býti chráněna před činností nezodpovědných obchodníků dobytkem, kteří provozovali pro naši živočišnou výrobu tak důležitou činnost z důvodů především ziskuchtivých. Musely býti odstraněny veškeré zásahy soukromého obchodu dobytkem, aby nepřišly nazmar veliké částky, které ministerstvo zemědělství vynakládá na zvelebení chovu. Proto je převedení obchodu dobytkem na zemědělská družstva velikým krokem dopředu. Zemědělské družstevnictví jest pověřeno zvelebováním zemědělské výroby a proto dbá při provádění obchodu dobytkem o zájem chovu dobytka i o zájem zemědělců.

Z uvedených důvodů jsem byl ve smyslu vl. nař. č. 55/45, které zmocňuje ministra zemědělství k učinění všech nutných opatření v zájmu zajištění zemědělské výroby nejenom oprávněn, ale také povinen upraviti obchod užitkovým dobytkem tak, jak to stanoví vyhláška ze dne 16. května 1946.

Jest nemístné tvrditi, jak to dělají pp. poslanci, podávající interpelaci, že citovaná vyhláška je v rozporu s košickým vládním programem, který tvoří podklad hospodářského povznesení naší osvobozené republiky. Rovnoprávnost soukromého obchodu neznamená, že by nebylo možno vyjmouti z jeho dosahu hospodářský úsek, pro který se nehodí vzhledem k vyšším zájmům.

Je zbytečná starost o právo zemědělce co do způsobu výkupu nebo prodeje užitkového dobytka. Zemědělci úpravu podle vyhlášky ze dne 16. května 1946 plně schvalují a žádají, aby výkup též jatečného dobytka byl svěřen zemědělským družstvům. Jest naléhavým přáním zemědělců, aby z obchodu dobytkem byly jednou provždy vyloučeny spekulace, využívaní dočasných krisí, podbízení a přeplácení. Jest známo, že právě v soukromém obchodu dobytkem tyto zjevy se silně uplatňují.

Počet osob dotčených předmětnou úpravou jest malý. Podle vyhlášení ministerstva vnitřního obchodu jedná se celkem asi o 2.000 obchodníků. Z tohoto malého počtu je jenom zlomek odkázán existenčně, výlučně na obchod dobytkem. Tento obchod nevyžaduje žádné zvláštní předběžné přípravy a v mnohých případech se ho chopily osoby, pocházející z jiných povolání, k nimž se mohou vrátiti.

Je překvapující, že pp. poslanci podávající interpelaci považují zájem několika jednotlivců za důležitější, než zájem statisíců chovatelů dobytka a povznesení naší živočišné výroby vůbec, a to obzvláště dnes, kdy v zájmu splnění dvouletého plánu přikročujeme k mobilisaci pracovních sil a k převedení mnoha tisíc zaměstnanců z kanceláří do výroby. Je zřejmo, že tím několika jednotlivcům nehrozí ztráta existence, protože bez těžkosti mohou nalézt práci a slušný výdělek při činnosti produktivní.

Z uvedených důvodů nejsem ochoten jmenovanou vyhlášku zrušiti, protože tím bych poškodil zájem zemědělců a zájem naší živočišné výroby vůbec. Znamenalo by to navrácení se právě k těm chaotickým poměrům, které zmíněná vyhláška odstranila.

V Praze dne 18. listopadu 1946.

Ministr zemědělství:

J. Ďuriš v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP