Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání.

292.

Zpráva

výborů branného, sociálně-politického, právního a rozpočtového

o vládním návrhu zákona (tisk 249)

o služebních a platových poměrech vojenských gážistek z povolání a délesloužících poddůstojnic.

I.

Branný výbor projednal vládní návrh zákona o služebních a platových poměrech vojenských gážistek z povolání a délesloužících poddůstojnic (tisk 249) a přijal uvedený návrh zákona ve schůzi konané 17. prosince 1946 jednomyslně a beze změny.

V Praze dne 17. prosince 1946.

Rudolf Slánský v. r.,
Alois Hložek v, r.,
předseda.
zpravodaj.


II.

Výbor sociálně politický projednal předložený vládní návrh zákona o služebních a platových poměrech vojenských gážistek z povolání a délesloužících poddůstojnic. Předložený zákon byl beze změn a jednomyslně přijat. Sociálně politický výbor doporučuje jej plénu ústavodárného Národního shromáždění ku schválení.

V Praze dne 17. prosince 1946.

Josef Kapoun v. r.,
Marie Trojanová-Genyková v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.


III.

Právní výbor přijal tento vládní návrh zákona ve znění navrženém a usnesl se doporučiti ho plénu k přijetí.

V Praze dne 18. prosince 1946.

Dr. Antonín Gregor v. r.,
Josef Vítek v. r.,
předseda.
zpravodaj.


IV.

Rozpočtový výbor projednal tento vládní návrh ve schůzi dne 18. prosince 1946, schválil jej ve znění navrženém a doporučuje jej plénu ústavodárného Národního shromáždění ke schválení.

V Praze dne 18. prosince 1946.

Dr. Michal Zibrín v. r.,
Josef Vičánek v. r.,
předseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne ............... 1946

o služebních a platových poměrech vojenských gážistek z povolání a délesloužících poddůstojnic.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vojenskými gážistkami z povolání mohou býti ustanoveny nebo jako délesloužící poddůstojnice mohou býti přijaty podle ustanovení tohoto zákona na podkladě dobrovolné přihlášky:

a) příslušnice československé branné moci (§ 1 zákona ze dne 24. ledna 1946, č. 14 Sb., o zatímní úpravě vojenské služby žen v československé branné moci),

b) ženy, které byly z československé branné moci propuštěny (§ 3, odst. 1 zák. č. 14/1946 Sb.),

c) československé státní občanky, vyjma ženy národnosti německé nebo maďarské, které se dobrovolně přihlásily do některé spojenecké armády a konaly v ní vojenskou službu v době druhé světové války,

d) ženy-partyzánky (§ 1 zákona ze dne 14. února 1946, č. 34 Sb., jímž se vymezuje pojem "Československý partyzán").

§ 2.

K ustanovení vojenskou gážistkou z povolání nebo k přijetí za délesloužící poddůstojnici se vyžaduje zásadně splnění podmínek platných pro ustanovení vojenským gážistou z povolání nebo pro přijetí za délesloužícího poddůstojníka.

§ 3.

(1) Pokud z tohoto zákona nevyplývá jinak, nabývají ženy ustanovením vojenskými gážistkami z povolání nebo přijetím za délesloužící poddůstojnice téhož postavení jako vojenští gážisté z povolání nebo délesloužící poddůstojníci; vztahují se na ně s odchylkami uvedenými v § 4 všechny služební, kázeňské a kárné předpisy a podléhají vojenské trestní soudní pravomoci.

(2) Z doby dosud ztrávené v činné službě vojenské nebo ve službě v partyzánské jednotce se pokládá doba šesti měsíců za službu presenční.

(3) Vojenským gážistkám z povolání přísluší výchovné a délesloužícím poddůstojnicím přísluší měsíční příspěvek na jejich vlastní děti, které jsou prokazatelně svou výživou zcela na ně odkázány, není-li jiné osoby k výživě povinné a schopné. Nepřísluší-li jim výchovné nebo měsíční příspěvek na děti, může ministerstvo národní obrany v dohodě s ministerstvem financí v případech hodných zvláštního zřetele povoliti přiměřený příspěvek až do výše výchovného, po případě měsíčního příspěvku na děti, není-li jiné osoby k výživě dítěte povinné a schopné.

(4) Ustanovení § 145 zákona ze dne 24. června 1926, č. 103 Sb., o úpravě platových a některých služebních poměrů státních zaměstnanců (platový zákon), platí obdobně pro délesloužící poddůstojnice.

§ 4.

(1) Povinnost k činné službě žen, které se podle tohoto zákona stanou vojenskými gážistkami z-povolání nebo délesloužícími poddůstojnicemi, se řídí příslušnými předpisy pro vojenské gážisty z povolání, po případě pro délesloužící poddůstojníky. Ministr národní obrany může v případech hodných zvláštního zřetele propustiti vojenské gážistky nebo délesloužící poddůstojnice ze závazku k další činné službě i bez vrácení částek vynaložených na jejich výcvik nebo zdokonalení podle § 17, odst. 2 branného zákona.

(2) Branná povinnost vojenských gážistek z povolání, přeložených do výslužby, trvá do konce roku, v němž vojenské gážistky dokončí 60. rok věku, a obsahuje povinnost k činné službě za mobilisace, ve válce a v době mimořádných opatření podle § 27 branného zákona.

(3) Branná povinnost vojenských gážistek přeložených do zálohy trvá do konce roku, v němž vojenské gážistky dokončí 45. rok věku, a obsahuje povinnost k činné službě za mobilisace, ve válce a v době mimořádných opatření podle § 27 branného zákona.

(4) Pečuje-li vojenská gážistka ve výslužbě nebo v záloze o dítě mladší 14 roků, může být povolána do činné služby jen na svou žádost.

(5) Ustanovení odst. 3 a 4 platí obdobně o délesloužících poddůstojnicích, přeložených do zálohy a o délesloužících poddůstojnicích, přeložených do výslužby podle § 8, odst. 4 zákona ze dne 31. května 1932, č. 83 Sb., o úpravě náležitostí vojenských osob z počtu mužstva v činné službě a některých jiných osob jim co do náležitostí na roveň postavených, jakož i zaopatření délesloužících; ostatní délesloužící poddůstojnice přeložené do výslužby branné povinnosti nepodléhají.

§ 5.

Vláda vydá nařízením podrobné předpisy k provedení tohoto zákona.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr národní obrany v dohodě se zúčastněnými ministry.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP