Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1946.

2. zasedání.

299.

Zpráva

výborů zdravotnického, právního, sociálně politického a rozpočtového

o návrhu poslanců Krosnáře, Hodinové-Spurné, dra Bureše, Vítka, Koubka, Synkové a Homoly (tisk 173)

na zestátnění Pražského sanatoria v Praze-Podolí.

I.

Výbor zdravotnický projednal ve schůzi dne 21. listopadu 1946 uvedený iniciativní návrh (tisk 173) v dohodě se zástupci právního výboru a po podrobné debatě byl schválen v novém dohodnutém připojeném znění, jakožto návrh zákona poslanců celé Národní fronty.

V Praze dne 21. listopadu 1946.

M. Trojanová v. r.,
Dr. František Bláha v. r.,
předseda.
zpravodaj.


II.

Výbor právní projednal ve své schůzi, konané dne 25. listopadu 1946, návrh zákona na zestátnění Pražského sanatoria v Praze-Podolí (tisk 173), jehož text přepracoval a v připojeném znění doporučuje plenu ústavodárného Národního shromáždění ke schválení. Současně se výbor usnesl, aby tento zákon byl přijat jako zákon Národní fronty.

V Praze dne 25. listopadu 1946.

Dr. Antonín Gregor v, r.,
Dr. Ludvík Novotný v. r.,
předseda.
zpravodaj.


III.

Sociálně politický výbor projednal ve své schůzi dne 17. prosince 1946 návrh zákona na zestátnění Pražského sanatoria v Praze-Podolí a schválil osnovu tak, jak byla přepracována výborem zdravotnickým a právním s dodatkem na konci § 2, který je uveden jako odstavec 3 a který zní:

"Z této ceny budou zaplaceny všechny knihovní pohledávky a závazky na uvedených nemovitostech váznoucí."

V Praze dne 17. prosince 1946.

Josef Kapoun v. r.,
Dr. František Bláha v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.


IV.

Rozpočtový výbor schválil ve své schůzi, konané dne 18. prosince 1946, návrh zákona na zestátnění Pražského sanatoria v Praze-Podolí a schválil osnovu tak, jak byla projednána a navržena ve výboru zdravotnickém, právním a sociálně politickém.

V Praze dne 18. prosince 1946.

Josef Štětka v. r.,
Gustav Souček v. r.,
místopředseda.
zpravodaj.


Zákon

ze dne.............................................1946

o vyvlastnění Pražského sanatoria v Praze-Podolí.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

(1) Vlastnické právo k nemovitostem Pražského sanatoria v Praze-Podolí, zapsaným v knihovních vložkách čís. 1, 2, 3, 4, 73 a 82 pozemkové knihy katastrální obce Podolí č. kat. 12 stavební parcela s obytným domem čp. 1, č. kat. 15 zahrada, č. kat. 241 stavební parcela s domem čp. 159, č. kat. 16 zahrada, č. kat. 6 stavební parcela a č. kat. 7 stavební parcela s obytným stavením čp. 3, č. kat. 12/1 zahrada, č. kat. 1/1 stavební parcela se stavením čp. 5, č. kat. 1/2 stavební parcela a stavení čp. 5, se skleníkem a domem čp. 157, č. kat. 1/4 stavební parcela a obytné stavení čp. 4, č. kat. 2 zahrada, č. kat. 3 zahrada, č. kat. 6 zahrada, č. kat. 144/36 role, č. kat. 4/2 vinice, č. kat. 685 stavební parcela s domem čp. 394, č. kat. 634 stavební parcela se skleníkem, č. kat. 635 stavební parcela, č. kat. 636 čerpací stanice, č. kat. 10 stavební parcela s domem čp. 73, č. kat. 17 zahrada a č. kat. 9/1 stavební parcela s nouzovou stavbou č. 26, přechází na stát s veškerým příslušenstvím a zařízením podle stavu ke dni 9. května 1945.

(2) Způsob využití těchto nemovitostí a jejich příslušenství včetně zařízení určí vláda.

(3) Podle tohoto zákona se vloží do veřejných knih vlastnické právo k nemovitostem uvedeným v odstavci 1 pro republiku Československou.

§ 2.

(1) Československý stát poskytne Pražskému sanatoriu, akciové společnosti se sídlem v Praze-Podolí k úplnému uspokojení jejího nároku na vrácení těchto nemovitostí s veškerým příslušenstvím a zařízením podle § 6, zákona ze dne 16. května 1946, č. 128 Sb., o neplatnosti některých majetkově-právních jednání z doby nesvobody a o nárocích z této neplatnosti a z jiných zásahů do majetku vzcházejících náhradu ve výši obecné ceny nemovitostí, jejich příslušenství a zařízení jak je uvedeno v § 1, pokud byly ke dni 16. července 1942 v jejím vlastnictví.

(2) Tuto obecnou cenu nejvýše na trojnásobek upsaného akciového kapitálu určí nejvyšší úřad cenový v dohodě se zúčastněnými ministry.

(3) Z této ceny budou zaplaceny všechny knihovní pohledávky a závazky na uvedených nemovitostech váznoucí.

§ 3.

Veškeré písemnosti, jednání a úkony potřebné ku provedení tohoto zákona jsou osvobozeny od všech daní, dávek a poplatků.

§ 4.

Zaměstnanci, kteří působí v tomto sanatoriu v den účinnosti tohoto zákona a kteří nepřekročili 60 let věku, převezme stát. Práva a nároky takto převzatých zaměstnanců z jejich služebních a platových poměrů, pokud nepřesahují míru stanovenou v § 212 zákona ze dne 24. června 1926, čís. 103 Sb. zůstávají nedotčena. Služební a platové zařazení těchto zaměstnanců provedou příslušní ministři v dohodě s předsedou nejvyššího účetního kontrolního úřadu.

§ 5.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provede jej ministr školství a osvěty, ministr techniky, ministr financí, ministr zdravotnictví v dohodě s ostatními zúčastněnými ministry.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP