Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání.

409.

Interpelace.

poslance Tichého

ministrům vnitra, spravedlnosti a národní obrany

ve věci terorisování a týrání obyvatelstva v České Kamenici

orgány armády (OBZ) a osobami, vystupujícími jako partyzáni,

a nezákonného postupu místní správní komise v České Kamenici

a okresního národního výboru v Děčíně.

Dne 28. května 1945 byl na slavnostní schůzi, konané u příležitosti oslav narozenin pana presidenta Dr. Edvarda Beneše, zvolen celou českou veřejností místní národní výbor v České Kamenici. Tento národní výbor byl zvolen podle směrnic košického vládního programu, pracoval přesně podle dekretů presidenta republiky až do doby, kdy byl za pomoci štábního kapitána Dovary a jeho podřízených důstojníků, poddůstojníků a vojínů a dobrodruha Adolfa Charouse násilně odstraněn; někteří členové tohoto národního výboru byli pak bezprávně zavřeni a nelidsky týráni.

Přibližně v polovině měsíce června 1945 usadila se v České Kamenici posádkou vojenská jednotka vedená škpt. Dovarou. Tato jednotka bez vědomí místního národního výboru a proti právě vyšlému zákazu o konání domovních prohlídek vojskem prováděla domovní prohlídky bez asistence členů národní bezpečnosti a zabavovala majetek nikoliv ve prospěch státu, nýbrž ve prospěch svůj vlastní. Její členové zabavovali nákladní auta, traktory, osobní auta, kromě jiných ještě věcí, a dokonce vypáčili garáže národního výboru a odvlékli auta tam uložená. V předvečer evakuace dne 5. července 1945, domnívajíce se, že Němci budou za několik hodin evakuováni, vnikli do bytů ing. Scheberle, MUDr. Traube a zabavili tam perské koberce, chirurgické nástroje a jiné cenné věci v hodnotě přes sto tisíc korun předmnichovských. Tyto věci byly odvezeny do vily škpt. Dovary. Když toto zlovolné jednání dal předseda místního národního výboru Cajdler prostřednictvím orgánů národní bezpečnosti vyšetřit, byl škpt. Dovarou uvězněn a vojáky a t. zv. partyzány ztýrán, aby jim nemohl v jejich neodpovědném řádění překážet. Tento škpt. Dovara s ostatními důstojníky odvezl mnoho cenného nábytku po Němcích do svého bytu v Praze- Vokovicích, jakož i na jiná místa vnitrozemí. Vzhledem k tomu, že Česká Kamenice byla městem velmi bohatých jednotlivců, je jisto, že šlo o velmi cenný majetek. Když se tito lidé obohatili, opustili město, v němž po nich zbyla jejich přičiněním ustavená místní správní komise, v čele s pověstným Adolfem Charousem.

Adolf Charous, jako samozvaný předseda nové místní správní komise resp. národního výboru v České Kamenici, zahájil zasedání tohoto sboru s býkovcem v ruce a slovy: "Pánové, toto je naše nová lidová demokracie a touto budu zde vládnout." Tento slib doslovně plnil a staly se i případy, že občané, dožadující se vyřízení svých žádostí, byli Charousem zbiti přímo v úředních místnostech národního výboru. Mimo uvězněného předsedy národního výboru Cajdlera byli uvězněni a nelidsky týráni občané Jelínek st., Jelínek ml., vysoce tuberkulosní holič Smetana a mnoho dalších občanů a občanek, kteří teprve po několikaměsíčním věznění byli propuštěni na svobodu, aniž bylo před tím proti nim podáno trestní oznámení nebo jiné obvinění.

Na řádění škpt. Dovary a Charouse bylo podáno mnoho stížností okresnímu národnímu výboru v Děčíně, který se však o nápravu nestaral. Jsou tedy zejména jeho předseda JUDr. Doležal a okresní bezpečnostní referent spoluvinni, že tak dlouho byli nevinní občané města České Kamenice vystaveni Charousově hrůzovládě. Podobné byť i méně drastické stížnosti docházely na okresní národní výbor v Děčíně i z Verneřic, Louček a jiných míst správního okresu děčínského, ale stěžovatelé se nikdy nápravy nedočkali. Proto 15. března 1946 si podali postižení občané českokameničtí stížnost přímo ministerstvům vnitra, spravedlnosti a národní obrany, v níž se podrobně o všech zvěrstvech, krádežích, zneužívání moci úřední atd. vyslovili a žádali o ochranu, zadostiučinění a spravedlnost. Žel, mimo to, že byl soudně vyšetřován Adolf Charous, t. č. z vazby opět propuštěný, nebylo jejich žádosti dosud vyhověno.

Případ tento budí v České Kamenici a okolí velké pohoršení a uvádí vojenskou a veřejnou státní správu do nepříznivého světla a v nevážnost.

Velké řadě občanů děčínského okresu vznikla touto zlovůlí velká škoda na cti, zdraví a majetku.

Poněvadž utrpěl i stát velké škody mravní a hmotné, táži se pánů ministrů vnitra, spravedlnosti a národní obrany:

1. zda jsou jim tyto skutečnosti známy,

2. zda jsou ochotni vyšetřiti stížnosti dne 15. března 1946 jejich ministerstvům dodané, ve kterých daleko podrobněji jsou všechny trestné činy popsány a kde i poškozené osoby, svědci i vinníci jsou podrobně označeni,

3. zda jsou ochotni postarati se o nápravu tak, aby vinníci byli přísně potrestáni a aby se poškozeným osobám dostalo plného zadostiučinění i náhrady za utrpěné příkoří a ztrátu na zdraví i majetku.

V Praze dne 8. února 1947.

Tichý,

dr. Novotný, Slíva, Mikuláš, Bartoš, Torn, Deči, Kleinerová, Šulík, Bolen, dr. Horáková, Klátil, Šmejcová, dr. Šíp, Čížek, Žáčková-Batková, Ulrich, dr. Hřebík, Urbánek, Hora, dr. Burian.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP