Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání.

411.

Interpelace

poslanců Ulricha, St. Nováka, Torna, Zeminové,

dr. Neumana a Josefa Ševčíka

vládě republiky Československé,

ve věci přídělu uhlí pro zemědělce v období 1946/47.

Zemědělci v českých zemích velmi trpce si stěžují na nedostatečné zásobování uhlím v r. 1946. Venkovská obydlí postrádají ústředního topení, nemohou býti zapojena na plyn, ani užívat výhod topení a vaření elektřinou. Na druhé straně jeví se v zemědělských usedlostech zvýšená potřeba uhlí k hospodářským účelům. Ve dvouletém plánu předpokládá se podstatné zvýšení výroby zemědělské, zejména v oboru živočišném. Nedostatek paliva znemožňuje však každodenní vaření a přípravu krmiv, takže je ohrožen denní provoz v jednotlivých hospodářstvích a zásobování obyvatelstva živočišnými produkty. Živočišná výroba jest úzkým místem dvouletého plánu, žádá se zvýšení, jest tedy bezpodmínečně nutné, aby zemědělství bylo dotováno zvýšeným přídělem uhlí a ne snížením, jak se na mnohých okresech v důsledku revise děje.

Je podivné, že těžba uhlí je podle zpráv tisku neustále zvyšována, avšak příděly zemědělcům nejsou dodržovány.

Na př. v okrese hradeckém bylo do dnešního dne dodáno z celkového přídělu uhlí 50% přídělu uhlí rakovnického, 50% přídělu uhlí kladenského, 60% přídělu uhlí ostravského, 90% přídělu hnědého uhlí, třebaže přídělové období končí za 2 měsíce. Kvalita uhlí jest podřadná, uhlí obsahuje velmi mnoho zemin a kamení, čímž zvyšuje váhu a zmenšuje výhřevnost.

Kontingenty pro jednotlivé zemědělce jsou nedostatečné. Zemědělec má nárok na základní příděl 6 q kamenného uhlí na rodinu, jenž se zvyšuje na výměru do 3 ha o 1 q uhlí, od 3-5 ha o 1) q uhlí, od 5 do 10 ha o 2 1/2 q uhlí, od 10-15 ha o 3 1/2 q uhlí, od 15 do 25 ha o 7 q uhlí, od 25 ha nahoru o 10 q uhlí.

Protože jest obecně známo, že se krmivo nevaří pro hektary, nýbrž pro hospodářské zvířectvo, jest nejvýš nutné, aby kontingent byl upraven podle počtu chovaného hospodářského zvířectva, minimálním přídělem 150 kg uhlí na 100 kg živé váhy. Ani příděl palivového dřeva neuspokojuje a neřídí se zásadami hospodářskými, ale příčí se zdravému rozumu. Dřevo se prodává na váhu, to znamená, že méně hodnotné dřevo musí býti mnohem dráže placeno, než normální dřevo suché. Jeden prost. m dřeva v lese je průměrně za 165.- Kčs, jeden prost. m dodaný zemědělcům na váhu je za 400-500 Kčs.

Jest nejvyšší čas umožnit zemědělcům přímý nákup dřeva v lese, nebo odběr v prostorových mírách prostřednictvím družstva a obchodu.

Podepsaní poslanci se zdvořile táží:

1. Je vláda ochotna v zájmu uskutečnění dvouletého plánu krýti příděly zemědělcům v rámci kontingentu pro r. 1946/47?

2. Je vláda ochotna stanovit nové kontingenty uhlí pro zemědělce v r. 1947 se zřetelem na stav chovaného hospodářského zvířectva?

3. Je vláda ochotna postarat se o okamžitou nápravu obchodu s palivovým dřevem?

V Praze dne 8. února 1947.

Ulrich, St. Novák, Torn, Zeminová, dr. Neuman, Josef Ševčík,

dr. Novotný, dr. Šíp, dr. Horáková, Jirásek, Žáčková-Batková, dr. Burian, dr. Krajina, Tichý, dr. Uhlíř, inž. dr. Ješ, Děd, Deči, Langr, Nedoma, inž. dr. Kameníček, Křepela, Rychtera,

Kobylka, Přeučil, Bartoš, Caňkář, Šulík, Šmejcová, dr. Hřebík, Lesák, Čížek, dr. Jan Stránský, Parez, A. Jaroš, Weiland, Vandrovec, dr. Loubal, Mikuláš, Hora, Tichota, Urbánek.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP