Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání.

415.

Interpelace.

poslance Skaunice

předsednictvu vlády

ve věci výmazu zástavního práva německých soudů učiněných

v pozemkových knihách v době okupace.

Německé soudy přikázaly za doby okupace našim soudům zápis pohledávek za soudní řízení a uvěznění účastníků národního boje za osvobození, ba i za poplatky za popravy, na vlastnictví persekvovaných nebo jejich pozůstalých. Dosud nebyly vydány předpisy podle nichž soudy mohou provésti výmaz těchto pohledávek.

Vyličuji tu jeden z mnoha případů:

Antonín Skoták, bytem v Těchově u Blanska byl členem odbojové skupiny "Legie Svobody". Pro svoji protinacistickou činnost byl dne 14. července 1943 zatčen gestapem a německým lidovým soudem ve Vratislavi dne 8. května 1944 odsouzen na 5 let káznice. Za převoz k soudu a za vězeňské výlohy byla mu účtována částka 32.000.- korun, kterou Staatsanwaltschaft b) Oberlandesgericht Breslau dal zaknihovati na základě spisu č. j. 20 JS 14/44 na jeho nemovitost. Položka je zapsána v pozemkové knize u okresního soudu v Blansku.

Do dneška není tato položka z pozemkové knihy vymazána a při soudním přelíčení u jmenovaného soudu bylo Antonínu Skotákovi sděleno, že neexistuje dosud zákon ani nařízení, podle kterého by soud mohl výmaz provésti.

Jmenovaný persekvovaný občan potřebuje nutné opravy na domě, na něž nemá hotových prostředků. Hypotekární výpůjčka je mu odpírána pro váznoucí pohledávku za jeho věznění. Nepochopením úřadů a nedostatečnými předpisy je tento domovní majetek vydán postupné zkáze a znehodnocován. Také všechna podání v této věci jak u soudu, tak i u Fondu národní obnovy a jiných úřadů zůstala bez výsledku.

Podepsaní se proto táží předsednictva vlády:

Zda vláda hodlá vydati nařízení, podle kterého by příslušné soudy byly povinny provésti výmazy takových pohledávek německé říše, bude-li žadateli nebo jejich příbuznými prokázáno, že byli souzeni, vězněni nebo popraveni nacistickými soudy z důvodů národní, politické, náboženské nebo rasové persekuce.

V Praze dne 12. února 1947.

Skaunic,

Doležel, Kubát, Cígler, dr. John, inž. Jankovcová, Jungwirthová, Skokánek, A. Gottvald, Beneš, Görner, Frlička, Šabršula, Bezděk, Sedlák, Hladký, dr. Bernard, dr. Bělehrádek, Pavlán, Vilím, dr. Bláha, Holub, Kovář, Kaplan, Sluka.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP