Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání

430.

Odpověď

ministra zemědělství

na interpelaci poslanců Bezděka, Smejkala, Ant. Gottvalda,

Sluky a Kováře (tisk 217)

ve věci českého chovatelství.

1. Poválečné těžkosti, organisační neujasněnost a fluktuace zaměstnanců Svazu chovatelů měly nepříznivý vliv na chovatelství a zavinily značný pokles počtu kontrolovaných dojnic.

Možno doufat, že i zde nastane obrat k lepšímu, když současně s uzákoněním Jednotného svazu českých zemědělců se vyřeší i organisační problém Svazu chovatelů.

Nedostatek kontrolních asistentů není problémem. Odborníci Svazu chovatelů vyškolili již náležitý nový kádr zaměstnanců a dnes znovu několik set asistentů pracuje. Také se vrátí více než 150 asistentů z vojny. O doplnění potřebného počtu kontrolních asistentů je postaráno pořádáním kursů pro jejich školení, které se pořádají pravidelně v Praze a Brně. K zlepšení jejich existenčních poměrů byla provedena úprava jejich platů s platností od 1. VI. 1946. Základní otázkou je však otázka existenčního zajištění kontrolních asistentů, která úzce souvisí s otázkou úhrad výloh kontroly. Dnešní způsob úhrady vybíráním přímých příspěvků nevyhovuje a bude třeba hledat způsob jiný, tím více, že mnoho zemědělců odmítá povinnou kontrolu skotu pro příspěvky s tím spojené. V rámci dvouletého plánu bude vydáno nové nařízení o kontrole skotu.

2. K umožnění studia našich chovatelských odborníků a praktiků v cizině nemáme potřebných devis. Zatím se musíme spokojiti s vysíláním delegací v omezeném rozsahu a omezené krátké době. Jakmile se poměry zlepší, budeme náležitě pamatovati i na tuto potřebu.

3. Akce znovuzakládání a zlepšování pastvin a luk jest ministerstvem zemědělství každoročně prováděna v rámci rozpočtových prostředků, které má ministerstvo zemědělství pro tento účel po ruce. Pro velký rozsah prováděných úprav bylo však nutno povolení příspěvků omeziti pouze na úpravy družstevní a obecní a to především v pohraničí, kde horská pastvinářská družstva obhospodařují 150.000 ha. Na uvedené úpravy přispělo v roce 1946 ministerstvo zemědělství celkovou částkou okrouhle 9,000.000 Kčs. V r. 1947 bude v akcích pokračováno v rámci dvouletého zemědělského planu. V rozpočtu na rok 1947 je určena na zvelebovací akce v lukařství a pastvinářství částka 16,365.000.- Kčs pro země české.

4. V důsledku stížnosti Jednotného svazu českých zemědělců, že některé místní národní výbory se starají nedostatečně o výměnu, resp. nákup plemenníků, vydalo ministerstvo zemědělství výnos ze dne 22. října 1946, č. j. 125.538/46, adresovaný zemskému národnímu výboru v Praze a v opise zemskému národnímu výboru v Brně, v němž s odvoláním se na vládní nařízení ze dne 18. září 1941 o plemenitbě hospodářských zvířat, č. 361 Sb. uložilo zemskému národnímu výboru v Praze, aby prostřednictvím okresních národních výborů působil k tomu, aby opatřování a výměně plemeníků byla věnována zvýšená pozornost.

5. Vybudování veterinárně-bakteriologických ústavů patří do kompetence ministerstva zdravotnictví. Dle sdělení tohoto ministerstva jest na veterinárně bakteriologické ústavy v rozpočtu na rok 1947 pamatováno částkou okrouhle 37,000.000 Kčs, kterou ministerstvo zdravotnictví pokládá za dostatečně vysokou. Dále zůstává z prostředků mimořádného rozpočtu na rok 1946 pro účely veterinárních vyšetřovacích ústavů k dobru 4,000.000 Kčs a pro Ústav pro výrobu vakciny proti slintavce a kulhavce v Brně 2,000.000 Kčs. Výše uvedena částka okrouhle 37,000.000 Kčs je rozdělena takto:

Státní veterinární vyšetřovací ústavy 10,413.300 Kčs
Ústav pro výrobu vakciny proti slintavce a kulhavce 2,979.000 Kčs
Státní veterinární ústav v Ivanovicích na Hané 12,080.000 Kčs
Vybavení státních výzkumných a vyšetřovacích ústavů 5,000.000 Kčs
Rekonstrukce ústavu pro výrobu vakciny proti slintavce a kulhavce v Brně 3,000.000 Kčs
Obnova státního veterinárního ústavu pro výrobu biologických produktů 3,500.000 Kčs

6. V programu dvouletého hospodářského plánu je vybudovati jak ve vnitrozemí tak v pohraničí v každém soudním okrese kmenová stáda prasat, která by se stala reservoárem plemenného materiálu pro další systematické rozšíření kvalitních prasnic do zemského chovu. Pohraničí je již do chovu prasat postupně zapojováno, k čemuž nemalou měrou přispěl Národní pozemkový fond, který novým osídlencům v pohraničí poskytl na nákup plemenných prasnic úvěr ve výši 14,000.000 Kčs.

Pokud jde o stanice pro kontrolu výkrmnosti a žíru prasat, byl již v září m. r. zahájen provoz na kontrolních stanicích v Brankách na Moravě, který byl za okupace přerušen.

Vzhledem k důležitosti těchto stanic je v rámci dvouletého hospodářského plánu navrženo vybudovati pro potřeby kontroly užitkovosti a dědičnosti nejméně jednu kontrolní stanici v Čechách. Kontrola užitkovosti a dědičnosti skotu bude zavedena také na všech pastevních družstvech a státních statcích. Tak zvětší se počet vysoce výkonných plemenných stád pro produkci jatečného materiálu a zajistí se každoroční potřeba plemeníků kontrolovaného původu.

7. Snahy o vývoz plemenného materiálu jsou ztěžovány tím, že v dřívější době byla u nás živočišná výroba opomíjena, takže nebyla v cizině ceněna a také všechny světové bulletiny zootechnické zařazovaly nás takřka na poslední místo v Evropě. Světové jméno pro náš materiál a kupce, kteří se obraceli po desítiletí na jiné země, možno získati jen pozvolna a usilovnou prací. Ministerstvo zemědělství pozvalo a přijalo řadu deputací z cizích států a umožnilo jim poznat naše poměry. Také naši odborníci navázali již v řadě zemí přímý styk. Pokud se týká konkrétního vývozu, právě se jedná o vývoz plemenného skotu do Jugoslavie a Bulharska. Dále bylo nabídnuto k vývozu do Polska a francouzské zóny v Německu 1.500 - 2.000 plemenných prasnic a 500 - 1.000 kusů plemenných kanců.

8. Ceny chovného materiálu, jak byly stanoveny výnosem Nejvyššího úřadu cenového z 1. března 1946 na základě návrhu ministerstva zemědělství podaného po dohodě s Jednotným svazem českých zemědělců, představují zvláště ve vyšších chovných třídách dobré zhodnocení práce. Tyto ceny nelze všeobecně zvyšovati, neboť třeba udržeti také plynulý odbyt. Také zahraniční kupce odrazovaly by příliš vysoké ceny při zahájení našeho styku.

Námitky co do výše cen mohou se vztahovati snad na plemenné býky jakostní třídy IV-b, které obnáší: cena vyvolávací Kčs 11.000, nejvyšší cena Kčs 13.000. Pokud však jde o tuto třídu, není účelno v zájmu stupňování kvality udržovati vyšší cenou nižší plemennou kvalitu. Naopak je třeba právě zde vylučovati takové kusy, stojící na úzké hranici mezi dobytkem jatečným a chovným.

9. Odpověď na otázku týkající se uvedení Svazu chovatelů hospodářského zvířectva v činnost a jeho vztahu k Jednotnému svazu českých zemědělců je obsažena sub 1.

V Praze dne 18. února 1947.

Ministr zemědělství:

Ďuriš v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP