Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání

431.

Odpověď

ministra zemědělství

na interpelaci poslanců Sedláka a Smejkala (tisk 211)

ve věci přídělu drobných selských lesů osídlencům v pohraničí.

Podle zcela jednoznačných ustanovení dejretu presidenta republiky č. 12/45 Sb. z. a n. přejímá souvislé konfiskované lesní plochy o výměře nad 50. resp. 100 ha stát. Lesní plochy nad 100 ha výměry přejímá stát všechny, lesní plochy o výměře od 50 do 100 ha jen tehdy, jestliže souvisí se státní lesní půdou původní. Lesní části o výměře do 50 ha, resp. státem nepřevzaté lesní části o výměře od 50 do 100 ha jsou vyhraženy pro příděl.

Podle § 7, odst. 3 cit. dekretu mohou býti tyto plochy přiděleny pouze obcím a lesním družstvům. Podle směrnic o přídělu lesní půdy, vydaných jako výnos ministerstva zemědělství č. 45063/45-IX/2, byl příděl konfiskovaných lesů, pokud jde o lesní družstva, omezen pouze na lesní družstva utvořená z obcí a to vzhledem k tomu, že v zásadě i lesy obecní svým výnosem přicházejí k dobru obyvatelstva příslušných obcí a při tom v plném rozsahu zaručují řádné hospodaření.

Vzhledem k tomu, že ve vyšších polohách potřeba lesa jako přidruženého závodu hlavního závodu zemědělského jest velmi naléhavá a že přídělem obcím mohly by v určitých případech přidělené lesy býti vyloučeny ze zájmové sféry zemědělských osídlenců, doplnilo ministerstvo zemědělství směrnice o přídělu lesní půdy v tom směru, že přípustným je příděl lesů i lesním družstvům, utvořeným ze zemědělských osídlenců, avšak pouze v rozsahu nepřesahujícím obvyklou výměru selského lesa na jednoho osídlence.

Příděl lesů lesním družstvům zemědělských osídlenců, který byl tímto doplněním směrnic umožněn, bude míti pro osídlence stejný význam, jako příděl do individuálního vlastnictví. V určitém směru bude příděl lesním družstvům z osídlenců výhodnější než příděl do individuálního vlastnictví, neboť lesní družstva tohoto druhu zaručují jednak řádné hospodaření a docílení plného přírůstku dřevní hmoty, jednak i plynulost a pravidelnost dřevních výnosů pro každého člena družstva. Současně tímto způsobem budou drobné lesy mezi uchazeče spravedlivě rozděleny, což při přídělu do individuálního vlastnictví by bylo nemožné, nehledě k tomu, že tento příděl by se neobešel bez parcelace lesů, jež jest ve vyšším veřejném zájmu zcela nepřípustná.

Přidělovati lesy jednotlivým osídlencům zásadně není možno, jelikož není pro to zákonného podkladu. Dekret presidenta republiky č. 12/45 Sb. z. a n. zásadně nepřipouští přímý příděl lesů jednotlivcům. Proto jest pouze u isolovaných lesních parcel nepatrné výměry, jež jsou uzavřeny nebo vklíněny do přídělu zemědělské půdy z arondačních důvodů výjimečně povolován i příděl lesů jednotlivým osídlencům.

Jednotlivci se za vlastníky lesů nehodí vůbec, neboť produkční doba lesního hospodářství přesahuje značně lidský věk. S výjimkou lesů velkostatkářských byly lesy původně majetkem společným a nebyly v individuálním vlastnictví jednotlivých zemědělců vůbec. Takřka všechny selské lesy vznikly tím, že lesy obecní, resp. lesy společně užívané a označované jako lesy starousedlých, lesy rustikální, singulární a pod., byly rozparcelovány mezi obyvatele obce nebo oprávněné uživatele, což rozhodně bylo v rozporu s vyššími veřejnými zájmy. Těchto vyšších zájmů musíme však při přidělování konfiskované půd v plné míře dbát.

V Praze dne 21. února 1947.

Ministr zemědělství:

Július Ďuriš v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP