Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání

440.

Interpelace

poslanců dra V. Erbana a dra Jelínka

ministru vnitra

ve věci nezákonného zavedení společné správy pro obce Neratovice,

Libis a Byskovice a začlenění sloučené obce do správního okresu Mělník.

Ministr vnitra rozhodnutím ze dne 26. listopadu.1946, č. j. B-8111-7/11-46/II-4, opřeným o ustanovení § 27 dekretu presidenta republiky č. 121/45 Sb. nařidil, aby obce Neratovice, Libiš a Byškovice, jež v době nesvobody zanikly sloučením a jež byly podle cit. dekretu obnoveny, byly zatím i nadále spravovány jako celek společným místním národním výborem a současně začlenil tuto sloučenou obec pod názvem "Neratovice" do správního okresu Mělník, podřídiv ji, jako v době nesvobody, dozoru ONV v Mělníku.

Toto opatření, jež odporuje zákonu a vyvolalo v celém okrese Brandýs nad Labem velké nespokojenosti, jest netoliko - jak níže odůvodněno - nezákonné, nýbrž i svým hospodářským dosahem a svými následky nedomyšlené a nezdravé. Městys Neratovice patřil za prvé republiky okresu Brandýs n. Labem a byl za okupace z tohoto okresu vyloučen a přičleněn k okresu Mělník. Současně byly Neratovice sloučeny s dvěma obcemi mělnického okresu Libiší a Byškovicemi v jedinou obec.

Tento zásah okupační moci byl odstraněn dekretem presidenta republiky o územní organisaci veřejné správy ze dne 27. října 1945, č. 121 sb., jenž obnovil obvody správních okresů podle stavu ke dni 29. září 1938. Byl tudíž městys Neratovice dnem 28. listopadu 1945 (dnem účinnosti dekretu) opět součástí svého mateřského okresu Brandýs nad Labem.

Cit. dekret zmocnil však pana ministra vnitra, aby do roka ode dne jeho účinnosti (tedy nejpozději do 27. listopadu 1946) a nejdéle na tuto dobu jednak zavedl společnou správu pro obce za okupace sloučené (a dekretem opět rozloučené), pokud se arci nacházejí na území téhož správního okresu (§ 27 cit. dekretu) jednak, aby v téže lhůtě, a to vyhláškou ve Sbírce z. a n. zmocnil jednotlivé okresní národní výbory k výkonu pravomoci i mimo jejich dosavadní hranice (§ 26 dekretu).

Ministr vnitra tohoto zmocnění použil a dne 26. listopadu 1946, tedy právě den před uplynutím zákonné lhůty, zavedl společnou správu pro obce Neratovice, Libiš a Byškovice a současně tuto spojenou obec přičlenil ke správnímu okresu Mělník. Svoje rozhodnutí opřel o § 27 cit. dekretu.

Tím byl porušen zákon jednak v tom směru, že byla zavedena společná správa do obcí patřících do dvou různých okresů, zejména však i v tom směru, že opatření to bylo učiněno poslední den lhůty a mělo tudíž - pokud se tyče změny hranic správních okresů - platnost pouze na dobu do půlnoci téhož dne. Že nebylo, ani nemohlo býti publikováno ve Sbírce zákonů a nařízení, netřeba ani zvláště podotýkat.

Tím byl vytvořen zvláštní stav, neboť všechny správní akty, dotýkající se Neratovic, které po 27. listopadu 1946 (na příklad ve věcech konfiskačních, trestních atp.) vydal okresní národní výbor v Mělníku, jsou zmatečné a veškeré tyto výroky bylo by možno před Nejvyšším správním soudem porazit, ježto je vydal orgán k tomu po zákonu nepříslušný.

Vzhledem k tomu, že takto byl vyvolán nezákonný stav, který nelze déle trpět, ježto ohrožuje plynulý chod veřejné správy, táží se podepsaní pana ministra

1. zda je ochoten k tomuto opatření podati zprávu, z jakých důvodů k tomuto opatření došlo,

2. zda je ochoten učiniti bezodkladné opatření, aby byl znovu zaveden právní stav, odpovídající předpisům dekretu presidenta republiky č. 121/45 Sb. a obec Neratovice vrácena opět svazku okresu Brandýs nad Labem.

V Praze dne 24. února 1947.

Dr. Erban, dr. Jelínek,

Beneš, dr. Bernard, Doležel, dr. Bělehrádek, Bezděk, Cígler, Kubát, Hladký, dr. Bláha, Kovář, E. Erban, Görner, A. Gottvald, Holub, dr. John, Sedlák, dr. Veverka, Pavlán, J. Novotný, Sluka, Skaunic, inž. Jankovcová, Jungwirthová, Hatina.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP