Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

2. zasedání

443.

Interpelace

posl. dra Řehulky, dra Bunži, dra Rozehnala, Kaďůrka, Tomáška a Hořínka

ministrům vnitra a spravedlnosti

ve věci nezákonného zatčení a dání do vazby přednosty okresního soudu

v Rymařově.

V roce 1945 byl okresní soudce JUDr. Josef Martinek ustanoven přednostou okresního soudu v Rýmařově na Moravě. Dle dekretu Okresní správní komise v Rámařově byl koncem září ustanoven národním správcem domu v Rýmařově, ul. Julia Sedláčka č. 9, do nějž se nastěhoval a v němž v jednom pokoji bydlil prozatímní správce téhož soudu, soudce Dr. Benda. V domě se nalézalo asi 800 kg topiva (uhlí a koksu). JUDr. Martinek to ohlásil na zásobovací oddělení Okresní správní komise v Rymařově, kde mu člen OSK Gažar dal příkaz, aby třetinu topiva dal k disposici soudci Dru Bendovi, který si toto kvantum odvezl na nové působiště. Zbytek topiva přidělil Gažar JUDru Martinkovi. Toto přidělení nalezeného topiva ohlásil Dr. Martinek téhož dne úředníku OSK p. Rozsívalovi, který to vzal na vědomí.

JUDr. Josef Martinek má jako objektivní soudce velmi dobrou kvalifikaci a v úřadě se řídí toliko zákonem a služebními předpisy.

V poslední době bylo u okresního soudu v Rýmařově zahájeno trestní vyšetřování proti členům Okresního národního výboru v Rýmařově Gažarovi (býv. členu OSK tamtéž), Prudilovi a společníkům pro podezření z neoprávněného zcizení národního majetku (konfiskátů po Němcích). Trestním vyšetřováním byl po věřen soudce JUDr. Havelka. Radní komora krajského soudu v Olomouci nařídila, aby dožádaný vyšetřující soudce Dr. Havelka zabavil u člena ONV Prudila corpora delicti (koberce). Když došlo k výkonu zabavení, telefonoval předseda ONV Novák soudci Dru Havelkovi, ze nedovolí u Prudila corpora delicti zabaviti a odvézti k soudu. Když mu soudce Dr. Havelka vysvětlil o co jde, a tázal se jej, zda chce zameziti výkon spravedlnosti, odpověděl mu předseda ONV, že pro takovou spravedlnost není a že případ odevzdá poslancům KSČ.

Když pak přednosta soudu Dr. Martinek dal provésti odhad zabavených doličných věcí, hrozil mu Gažar, že jej vyhodí od soudu.

Brzo nato, dne 27. února 1947 podal předseda ONV v Rýmařově Novák na Dra Josefa Martinka u kriminální úřadovny SNB v Rýmařově trestní oznámení pro zpronevěru uhlí (onoho, jež mu bylo v září 1945 úředně přiděleno) s příkazem, aby kriminální úřadovna ihned Dra Martinka zatkla a předala jej do vazby krajskému soudu v Olomouci. Zatčení provedl inspektor Řondek o 19 hod. 30 min. večer u okresního soudu v Rýmařově, kde Dr. Martinek ještě vyřizoval se soudními úředníky soudní agendu, která je tak rozsáhlá, že úřední hodiny nestačí.

Po zatčení odmítl inspektor Řondek Dru Martinkovi vysvětliti, proč je zatčen a předestříti mu trestní oznámení, aby se mohl k němu vyjádřiti a vésti svědky, dva soudní zaměstnance, soud. kanc. revidenta Vařechu a soud. podúředníka Šindlera, kteří byli přítomni. Když Dr. Martinek upozornil insp. Řondka, že je proti předpisu, když zatčeného a svědky nevyslechne, prohlásil insp. Řondek s posměchem, "že by mohlo dojít k justičnímu omylu". Teprve, když svědkové se energicky domáhali svého svědeckého výslechu, bylo jim vyhověno.

JUDr. Josef Martinek byl pak bez výslechu a vysvětlení, o co se jedná, v noci odvezen do Olomouce a dodán ke krajskému soudu do vazby.

Dne 28. února 1947 byl Dr. Martinek z vazby před veden k vyšetřujícímu soudci krajského soudu v Olomouci Dru Jurášovi, vyslechnut, a na jeho návrh, se souhlasem prokurátora Dra Turka ihned propuštěn na svobodu a odpoledne se vrátil na své úřední působiště v Rýmařově.

Téhož dne se dali všichni zaměstnanci okresního soudu v Rýmařově presidentu krajského soudu v Olomouci, Dru Černovskému k disposici, ježto za shora uvedených okolností nemohou v Rýmařově konat službu.

Se zřetelem na shora uvedené a prokázané skutečnosti je zřejmo, že zatčení přednosty okresního soudu v Rýmařově Dra Josefa Martinka bylo svémocným a protizákonným aktem odvety trestním vyšetřováním postižených členů ONV v Rýmařově a že jeho přednosta Novák překročil přinejmenším meze své pravomoci. Rovněž postup člena kriminální úřadovny SNB v Rýmařově, inspektora Řondka jest v rozporu se služebními předpisy. JUDr. Josef Martinek, nehledě k tomu, že v jeho jednání nemůže býti spatřována skutková podstata zpronevěry, byl zatčen a dán do vazby protizákonně, ježto nebylo zde nebezpečí, že by uprchl, nebo že by působil na svědky (Koluse). Bude třeba vyšetřiti, zda v jednání zúčastněných není skutková povaha zneužití moci úřední.

Podepsaní se proto táží

1. pana ministra vnitra

a) zda je mu tento přehmat členů ONV v Rýmařově, zejména jejího předsedy a člena kriminální úřadovny SNB v Rýmařově, isp. Řondka znám,

b) zda je ochoten proti tomuto přehmatu důrazně zakročiti, pohnati původce a spolupachatele k zodpovědnosti, vyvoditi proti nim zákonné důsledky a o výslechu podati tazatelům urychleně zprávu;

2. pana ministra spravedlnosti

a) zda jest mu známo bezdůvodné zatčení okresního soudce v Rýmařově, Dra Josefa Martinka i příčina tohoto zatčení,

b) zda jest ochoten poskytnouti v zájmu soudcovské neodvislosti plnou ochranu a vymoci zadostiučinění tomuto soudci, jenž proti zlořádům v pohraničí a za účelem ochrany národního majetku dle zákona postupuje.

V Praze dne 4. března 1947.

Dr. Řehulka, dr. Bunža, dr. Rozehnal, Kaďůrek, Tomášek, Hořínek,

dr. Chudoba, Plesl, inž. Janáček, Charvát, Polomský, Jul. Klimek, Vičánek, dr. Klimek, inž. Sochorec, inž. Herl, dr. Ducháček, inž. dr. Benda, Zvěřina, Konvalina, Matýsek, A. Fránek, Nermuť, Brukner, Štěpán, dr. Chytil.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP