467.

Interpelace

poslanců Caňkáře a dr. Buriana

ministru vnitra

ve věci nezákonného zatčení přednosty okresního soudu na Mělníku.

Předseda okresního národního výboru na Mělníku Bedřich Štastný upozornil na sebe jíž vícekráte tím jak plní úkol, který mu jeho funkce v lidové správě ukládá.

Projevy, jako ve Vysoké, nebo novoroční projev k zaměstnancům okresního národního výboru, vzbudily v širokých kruzích obyvatelstva znepokojení, neboť obsahovaly nezastřené hrozby násilím spoluobčanům jiného politického přesvědčení, byly naplněny útoky na orgány státu (Nejvyšší správní soud, zemský národní výbor), a netajily se pohrdáním platnými zákony.

Předseda okresního národního výboru na Mělníku sel však tak daleko, že dokonce dal zatknouti přednostu okresního soudu na Mělníku JUDr. Jar. Štěpanovského a ředitele hospodářského družstva v Děčíně, Miloslava Krejčího, které obvinil, že vypovídali křivě v trestní věci vedené proti manželce Bedřicha Šťastného u mimořádného lidového soudu v Praze (spisová značka Ls XLII 4840/46), ve kterémžto řízení byla manželka Bedřicha Štastného odsouzena.

Po odsouzení této dal Bedřich Šťastný v místním týdeníku ze dne 27. února 1947 uveřejniti na Miloslava Krejčího a JUDr. Jar. Štěpanovského útok pro jejich výpověď před mimořádným lidovým soudem.

Nato pak dal dne 3. března 1947 Miloslava Krejčího zatknouti v Děčíně, tedy mimo obvod okresního národního výboru v Mělníku a dne 4. března 1947 dal zatknouti dr. Jar. Štěpanovského.

Při obou těchto zatčeních došlo k vážnému porušení zákona předsedou ONV na Mělníku Bedřichem Šťastným a k vážnému porušení služební povinnosti okresním velitelem SNB na Mělníku nadporučíkem Kašparem, který rozkaz Bedřicha Šťastného k zatčení pro vedl.

Především předseda ONV, dav rozkaz k zatčení, osobil si pravomoc, která mu podle platných zákonů nepřísluší. Podle § 3 vl. nař. č. 45/1945 Sb. přešla pravomoc, kterou podle dosavadních předpisů vykonávalo okresní zastupitelstvo, okresní úřad a okresní hejtman na okresní národní výbor, tedy na orgán korporační a nikoliv na předsedu ONV.

Není právního podkladu pro názor, že by na předsedu ONV přešla kompetence bývalého okresního hejtmana. Předseda ONV není sám oprávněn vydávati jakýkoliv příkaz k zatčení. Z tohoto právního názoru vychází jistě osnova zákona o Sboru národní bezpečnosti, která teprve navrhuje zavést instituci monokratického rozhodování v naléhavých případech bezpečnostních.

Jestliže tedy předseda ONV, aniž si vyžádal usnesení rady ONV nebo bezpečnostní komise ONV dal příkaz k zatčení, osvojil si pravomoc, která podle zákona mu nepřísluší.

Předseda ONV na Mělníku porušil však také ústavní zákon o ochraně osobní svobody č. 293/1920 Sb., podle něhož může být vzat do vazby občan jen v případech zákonem stanovených. Podle § 177 t. ř. mohou orgány bezpečnostních úřadů jen výjimečně zajistiti bez soudcovského rozkazu osobu podezřelou z trestného činu, pokud nelze předem si vyžádati rozkazu soudcovského pro nebezpečí z prodlení.

Tohoto nebezpečí v daném případě zřejmě nebylo, neboť útok na oba zatčené dal předseda ONV Bedřich Šťastný uveřejniti již 27. února 1947, takže do dne zatčení, t. j. 3.a 4.března byla dostatečně dlouhá doba, aby bezpečnostní orgány si opatřily podle § 177 t. ř. soudcovský rozkaz k event. zatčení.

Jestliže tento rozkaz nebyl vyžádán, ačkoliv nebylo nebezpečí v prodlení, jednal předseda ONV proti jasnému znění ústavního zákona o ochraně osobní svobody č. 293/1920 Sb., když dal sám rozkaz k zatčení obou jmenovaných.

Okresní velitel SNB na Mělníku nadpor. Kašpar, který rozkaz předsedy provedl, porušil své služební povinnosti, neboť u něho nutno předpokládat bezpečnou znalost trestního řádu a bylo tedy jeho povinností odmítnout rozkaz předsedy, nebo opatřiti si sám soudcovský rozkaz k zatčení.

To bylo tím více na místě, že v daném případě šlo o věc, která se dotýkala manželky předsedy ONV, který zatčení nařídil, takže bylo přesné dodržování zákona tím více na místě.

Pokud jde o obvinění samo, nechtějí podepsaní poslanci předbíhati trestnímu řízení, jež v této věci bylo zavedeno, poněvadž však v daném případě došlo k vážnému porušení ústavního zákona, a to proti příslušníku stavu soudcovského, vznášejí na pana ministra vnitra tento dotaz:

1. jest pan ministr vnitra ochoten dát vyšetřiti, za jakých okolností došlo k zatčení přednosty okresního soudu na Mělníku a zda při tom nedošlo se strany předsedy ONV na Mělníku a bezpečnostních orgánů k porušení zákona, případně služebních povinností?

2. nepovažuje pan ministr vnitra za vhodné upozorniti národní výbory a orgány SNB na to, že k zatčení občana jest zásadně třeba soudcovského rozkazu a že zatčení bez tohoto rozkazu jest přípustné jen výjimečně, pokud nelze předem si tohoto soudcovského rozkazu vyžádati pro nebezpečí z prodlení.

3. jest pan ministr vnitra ochoten dáti příkaz k zavedení trestního případně kárného řízení proti osobám, které v případě zatčení přednosty soudu na Mělníku porušily zákonné nebo služební povinnosti?

V Praze dne 20. března 1947

Caňkář, dr. Burian,

Deči, Langr, Mikuláš, Jirásek, Vandrovec, Kleinerová, Šulík, Urbánek, Křepela, Šmejcová, Lesák, Nedoma, Hora, Bartoš, Tichota, Bolen, Tichý, Klátil, Slíva, dr. Loubal.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP