476.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne............1947

o sloučení některých peněžních ústavů v Praze a v Brně.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

"Český akciový hypoteční ústav, národní podnik" v Praze se zrušuje a veškerá jeho práva a závazky přecházejí s účinností od 1. ledna 1947 universální sukcesí bez likvidace na "Zemskou banku pro Čechy - ústřední banku spořitelen v Čechách a na Moravě -" v Praze, která odvede za to Fondu znárodněného hospodářství úplatu ve výši náhrady připadající na majetek zrušeného národního podniku podle § 2 dekretu presidenta republiky ze dne 24. října 1945, č. 102 Sb., o znárodnění akciových bank. Výměna zástavních listů zrušeného podniku se provede podle zvláštních předpisů.

§ 2.

(1) Spolek "První moravská spořitelna v Brně" se zrušuje a veškerá jeho práva a závazky přecházejí s účinností od 1. ledna 1947 universální sukcesí bez likvidace na "Spořitelnu zemského hlavního města Brna".

(2) "Ústav zástavních listů První moravské spořitelny v Brně" přechází s účinností od 1. ledna 1947 universální sukcesí bez likvidace na "Zemskou banku pro Moravu a Slezsko"; výměna jeho zástavních listů se provede podle zvláštních předpisů.

§ 3.

(1) Zápisy ve veřejných knihách a rejstřících, potřebné k vyznačení změn vyplývajících z §§ 1 a 2, provedou soudy na návrh přejímajícího peněžního ústavu s odvoláním na tento zákon.

(2) Vyskytnou-li se pochybnosti při provádění ustanovení §§ 1 a 2, rozhodne ministr financí.

§ 4.

Právní jednání, listiny, knihovní podání a úřední úkony, jichž je třeba k provedení ustanovení §§ 1 a 2 tohoto zákona, jsou osvobozeny od daní, poplatků, dávek za úřední úkony ve věcech správních a od jiných veřejných dávek.

§ 5.

Tento zákon nabývá účinnosti 15. dnem po vyhlášení; provede jej ministr financí v dohodě s ministrem vnitra a s ministrem spravedlnosti.

Důvodová zpráva

V rámci chystané reorganisace peněžnictví nutno s urychlením, pokud možno s bilanční účinností již od 1. ledna 1947, jednak zrušiti ony zbývající peněžní ústavy, které jsou ještě vedle zemských bank oprávněny poskytovati emisní hypotekární úvěr, jednak sloučiti obě spořitelny v Brně. V době řízeného hospodářství, jemuž přirozeně podléhati musí i vydávání bankovních dluhopisů za účelem získání prostředků ku poskytování dlouhodobého úvěru, není již místa pro více emisních ústavů v jednotlivých zemích, poněvadž soutěžní moment nemůže již přicházeti v úvahu. Vládním nařízením č. 413/1942 Sb. sloučeny byly emisní ústavy obou tehdejších pražských spořitelen se Zemskou bankou pro Čechy, takže od té doby zbývá v Praze vedle Zemské banky již jen jeden emisní ústav, a to "Český akciový hypoteční ústav"; nyní jest národním podnikem podle dekretu presidenta republiky č. 102/1945 Sb. Jeho další emisní činnost byla již loňského roku ministerstvem financí zastavena a jedná se o to, aby jeho obchody převzala co nejjednodušším způsobem Zemská banka pro Čechy. To se může státi nejlépe zákonnou normou, která umožní formu převzetí všech aktiv a pasiv universální sukcesí bez likvidace (§ 1 osnovy). Zemská banka nahradí ovšem Fondu znárodněného hospodářství to, co tento fond bude musiti dáti dřívějším akcionářům ústavu jako náhradu podle § 2 cit. dekretu č. 102/1945 Sb. Je to stejný postup, jaký jest předepsán v § 14 dekretu č. 100/1945 Sb. o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků, v těch případech, kdy se podnik nebo závod podléhající znárodnění přenechává státem jinému subjektu.

Rovněž nelze s hlediska řízeného hospodářství ospravedlniti další existenci dvou spořitelen a dvou emisních míst pro úvěr hypoteční v městě Brně a má proto podle § 2 osnovy zaniknouti brněnská spořitelna spolková, jejíž aktiva a pasiva převezme universální sukcesí bez likvidace brněnská spořitelna komunální; současně přejde Ústav zástavních listů zrušované spořitelny na Zemskou banku pro Moravu a Slezsko. Toto opatření se děje se souhlasem a na návrh zemského národního výboru v Brně.

Bankovní dluhopisy obou zrušovaných emisních ústavů stanou se již po zákonu z titulu universální sukcese od 1. ledna 1947 bankovními dluhopisy příslušné přejímací zemské banky; jich výměna za nové titry se provede podle zvláštních předpisů.

Pro osnovou zamýšlená sloučení se navrhují v § 4 obvyklá daňová a poplatková osvobození.

V Praze dne 21. března 1947.

Předseda vlády:
Klement Gottwald v. r.
Ministr financí:
Dr. Dolanský v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP