Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

494.

Interpelace

poslanců Holuba, Hladkého a Kubáta

vládě republiky Československé

o poměrech volyňských Čechů po návratu do vlasti.

Na základě dohody uzavřené mezi vládou Československé republiky a vládou Svazu sovětských socialistických republik o právu opce a vzájemného přesídlení občanů české a slovenské národnosti, žijících v SSSR na území bývalé Volyňské gubernie, byla větší část občanů - volyňských Čechů - přesídlena do ČSR. V důvodové zprávě k vládnímu návrhu, předloženému ÚNS, se praví, že potomci českých vystěhovalců, kteří v minulém století opustili svou vlast, nikdy nezapomněli svůj mateřský jazyk ani na svou vlast. Na důkaz toho se jich z celkového počtu 35 až 40 tisíc přihlásilo asi 12.000 do řad československých vojsk v SSSR a bojovalo po boku slavné Rudé armády za osvobození své staré vlasti. Přes 4.000 volyňských Čechů položilo své životy a kolem jednoho tisíce z nich, v důsledku svých těžkých zranění, jsou válečnými invalidy. Volyňští Češi, příslušníci naší zahraniční armády, pokryli se tak nesmrtelnou slávou a svým statečným postojem v těžkých dobách ukázali se být důstojnými syny své staré vlasti.

Tito stateční synové českého národa projevili ještě během bojových akcí přání vrátiti se se svými rodinnými příslušníky do ČSR. Tomuto jejich přání vyhovuje dohoda podepsaná v Moskvě dne 10. července 1946. Vláda tu na sebe převzala veliký úkol a mravní závazek vytvořit vhodné předpoklady pro jejich návrat a zajistit těmto rodinám i jednotlivcům možnosti založit si nové existence. Poněvadž jde převážně o zemědělské obyvatelstvo a pěstitele chmele, bylo určeno v Čechách několik okresů jako Žatecko, Podbořansko, Litoměřicko, Mostecko a Chomutovsko, kde mají být volyňští Češi usídleni.

Domnívali jsme se, že bylo učiněno se strany úřadů všechno, aby tito reemigranti po svém návratu mohli ihned obsadit určitá, pro ně reservovaná místa, domky, zemědělské usedlosti, živnosti a pod. To se však ve většině případů nestalo. Tito reemigranti jsou soustřeďováni v t. zv. táborech, odkud potom mají být přemísťováni do přikázaných oblastí. Podle zjištění tyto tábory nebyly pro takové účele vůbec připraveny a v důsledku toho vznikla řada obtíží. Lidé jsou špatně živeni, nehygienické ubytování, špatná lékařská péče, nedostatek prádla, oděvů a obuvi a zejména nedostatečný příděl topiva (uhlí). Zdravotní stav, zejména dětí je velmi špatný a na příklad z transportu, který byl ubytován v táboře č. 43 v Dolním Jiřetíně bylo 12 lidí odvezeno do nemocnice s poznámkou TBC. V mnohých táborech je důvodná obava, aby nevznikl tyfus. Téměř ve všech táborech je naprostý nedostatek slámy (do slamníků i pro dobytek), stejně jako ječmene a jiných krmiv.

Podepsaní se proto táží:

1. Proč úřady ve spolupráci s místními a okresními národními výbory včas nepřipravily tábory tak, aby byly způsobilé k dočasnému obývání?

2. Je vláda ochotna uložiti zúčastněným ministrům, aby byly okamžitě odstraněny všechny závady a nedostatky a reemigrantům poskytnuty urychleně zvláštní příděly potravin, prádla, šatstva, obuvi, mýdla, uhlí, lékařských potřeb a jiných nezbytností?

3. Kdo zavinil, že nebyla včas připravena důkladná organisace transportů, když bylo známo o jaký počet lidí jde, aby nemuselo dojíti k chaosu a improvisaci. Proč nebyly reservovány určité oblasti výlučně jen pro volyňské Čechy?

4. Co hodlá vláda všechno učinit, aby tento nedůstojný stav, v němž se naši krajané po návratu do staré vlasti bez své viny ocitli, byl změněn a volyňským Čechům dány za jejich věrnost k národu i se zřetelem k obětem, všechny možnosti spokojené práce, záruka právní i majetkové jistoty a klidného života?

V Praze dne 31. března 1947.

Holub, Hladký, Kubát,

Kovář, Skokánek, J. Novotný, Beneš, Doležel, Pažoutová, Cígler, dr Bernard, dr Erban, A. Gottvald, dr Jelínek, Pavlán, Bezděk, Sedlák, inž. Jankovcová, Sluka, dr Veverka, Hatina, dr Bláha, Kaplan, Frlička.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP