Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

503.

Odpověď

ministra školství a osvěty

na interpelaci poslanců Koubka, Olbrachta a Homoly (tisk 257)

ve věci divadel.

Divadlo mladých pionýrů a Pražské divadlo mládeže provozoval podle přání Divadelní rady Svaz české mládeže až do 31. prosince 1946. Tomuto provozovateli poskytlo ministerstvo školství a osvěty pro rok 1946 státní podporu v celkové částce 1,000.000 Kčs. Z této částky bylo 300.000 Kčs proplaceno do 30. června 1946 a zbytek, t. j. 700.000 Kčs, po této době.

Ke konci roku 1946 rozhodl se Svaz české mládeže, že nebude od 1. ledna 1947 tato divadla provozovat. Pražské divadlo mládeže bylo převzato pražskou obcí. Zaměstnanci a herci Divadla mladých pionýrů utvořili družstvo, které toto divadlo dále provozuje.

Trvání divadla Větrník bylo ohroženo tím, že se jeho dosavadní provozovatel ÚRO dnem 31. července 1946 rozhodla k tomu, že nebude toto divadlo dále provozovat. Zaměstnanci divadla, vedeni režisérem Šmídou, se snažili utvořením družstva zaměstnanců divadla, divadelních pracovníků a návštěvníků udržet divadlo dále v provozu, přesto, že toto družstvo nebylo schváleno zemským národním výborem a nemělo provozní koncesi, odpovídající platným předpisům. Jest nutno též podotknout, že z původního souboru zůstala necelá polovina, ke které byly přibrány nové síly. Tito noví členové ensemblu, jichž byla ostatně většina, byli po výtce začátečníci. Počet návštěvníků divadla Větrník stále klesal, až došlo k tomu, že veřejnost toto divadlo úplně ignorovala (čtyři návštěvníci v hledišti). Divadlo nemajíc žádný příjem neplatilo mzdy, daně, sociální dávky a nájemné.

Zástupci divadla odhadli částku potřebnou k úhradě vzniklého schodku na 200.000 Kčs. Ministerstvo školství a osvěty tuto částku uhradilo. Krom toho uhradí ministerstvo školství a osvěty z mimořádného úvěru na sanaci divadel částku 76.491.30 Kčs, o kterou skutečný schodek převyšoval částku 200.000 Kčs. Protože neexistovala žádná fysická nebo právnická osoba ručící za provoz divadla, musila být likvidace provedena prostřednictvím Svazu českého herectva a dlužné částky proplaceny prostřednictvím tohoto svazu.

Jak plyne z výše uvedeného, nepostupovalo ministerstvo školství a osvěty proti divadlům uvedeným v interpelaci ostrým způsobem, nýbrž poskytlo jim naopak plnou podporu v rámci řádného rozpočtu.

Ministerstvo školství a osvěty ve snaze sjednat ve věci divadel nápravu a pomoci divadlům z hospodářské krise, požádalo vládu o povolení dodatečného mimořádného úvěru na sanaci divadel ve výši 51,300.000 Kčs. Tento úvěr byl vládou povolen pod podmínkou, že v roce 1947 musí ministerstvu školství stačit pro podporu divadel řádně povolené rozpočtové částky.

Pro rok 1947 jest v rozpočtu ministerstva školství a osvěty pro tento účel preliminována částka 50,000.000 Kčs. Ministerstvo školství a osvěty se snaží, aby v nejbližší době za účasti ministerstva financí a NÚKÚ stanovilo maximální částky státních podpor, se kterými by jednotlivá divadla mohla pro tento rok najisto počítat.

Jest samozřejmé, že ministerstvo školství a osvěty se musí starat především o Národní divadlo, kterému je také reservována pro subvenci táž částka jako v předchozím roce. V druhé řadě musí ministerstvo podporovat hlavní mimopražská divadla, a ministerstvo musí dbát především celostátních, nikoliv jen lokálních zájmů.

V Praze dne 24. března 1947.

Ministr školství a osvěty:

JUDr. Jaroslav Stránský v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP