Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

539.

Odpověď

ministra průmyslu, vnitřního obchodu a dopravy

na interpelaci poslanců Žáčkové-Batkové, Nedomy, Urbánka, Křepely a Torna (tisk 404)

ve věci organisace sběru odpadkových hmot jako starého železa, barevných kovů, kostí, papíru, odpadkových odstřižků vlny a bavlny.

Předmětem interpelace dotčena je působnost ministerstva vnitřního obchodu, které organisaci sběru odpadkových surovin provádí, takže dvě další interpelovaná ministerstva jsou zúčastněna jen nepřímo.

Sběr odpadkových surovin se provádí v zemích historických na základě vlád. nař. č. 29 Sb. ze dne 21. prosince 1939 o hospodaření odpadky. Uvedené vládní nařízení ukládá všeobecnou povinnost sbírati, uschovávati, odevzdávati, odebírati a zužitkovati staré předměty a odpadkové hmoty, kterých se pro další zužitkování v domácnosti, podniku neb jiném zařízení již nepoužívá a které mají býti jako nepotřebné odstraněny.

Organisace sběru odpadků je upravena vyhláškou ministerstva průmyslu, obchodu a živností ze dne 12. února 1940, č. j. 10.385/40.

Na podkladě těchto předpisů přikročilo ministerstvo vnitřního obchodu ihned po osvobození k reorganisaci sběru odpadkových surovin a podařilo se mu dosavadní organisaci zlepšiti, dobudovati a rozšířiti i na pohraničí.

Sběrem odpadkových surovin zabývá se v zemích historických celkem 627 obchodníků a nejméně dvojnásobný počet sběračů. Obchodníci obchodují buď všemi druhy odpadků, tak zv. okresní sběrny, jichž je t. č. 225, nebo se specialisují na jeden druh odpadkových surovin (na př. obchod starým papírem). Těchto je 211, ostatní z počtu 627 jsou maloobchodníky. Do pohraničí vyslalo ministerstvo vnitřního obchodu přes 100 odborníků, kteří jako obchodníci, či dočasně jako národní správci, se řádně starají o sběr.

Aby bylo patrno, jaké množství surovin sebrali v roce 1946 toliko okresní sběrny, uvedeme několik dat, pořízených z měsíčních hlášení, zasílaných okresními sběrnami ministerstvu vnitřního obchodu.

Starého železa217,614000 kg, t. j. 21.761 vag.
starých kovů15,467.000 kg, t. j. 1.546 vag.
starého papíru29,399.000 kg, t. j. 2.939 vag.
starých tkanin12,330430 kg, t j. 1.233 vag.
kostí a rohoviny7,642.000 kg, t. j. 764 vag.
staré gumy1,130.000 kg, t. j. 113 vag.
skelných střepů3,874.000 kg, t. j. 387 vag.

atd.

Otázka sběru tanků, vraků a jiného kořistního materiálu nemohla býti dosud vyřízena, protože souvisí s dosud nevyřešenou otázkou, zda má náš stát právo tímto majetkem disponovati. Krom toho neúměrný náklad s odvozem a úpravou (řezání autogenem a p.) tohoto materiálu. Též sběr plechovek z akce UNRRA je nevýnosný. Předpokládá lisování plechovek, které nemohlo býti provedeno pro nedostatek lisů. Přes uvedené potíže bylo značné množství plechovek dodáno hutím pro výrobu ocele.

Hromadění železného šrotu v živnostech je odůvodněno tím, že je rentabilní teprve odvoz většího množství surovin, nejméně 3 až 5 tun. Odvážeti menší množství z podniku by bylo nákladné, nehospodárné.

Předpokládaná spotřeba železného šrotu pro splnění hospodářského plánu v r. 1947 je 1,300.000 tun. Z domácího sběru možno zatím krýti potřebu jen v množství 450.000 tun železného šrotu. Výkon ve sběru bude nutno zvýšiti přílivem pracovních sil a dopravních prostředků. Protože výroba železa je naprosto závislá na dodávkách této suroviny, musí si přirozeně scházející množství surovin opatřiti dovozem.

Pokud se týče sběru textilních odpadků, byl kromě normálního stálého živnostenského sběru proveden na podzim loňského roku sběr mimořádný, který sice neměl očekávaný výsledek pro ještě nedostatečnou souhru všech místních organisačních, sběrných a dopravních činitelů, vedl však k tomu, aby objevivší se nedostatky byly odstraněny a připraven na širokém podkladě nový mimořádný sběr ve dnech 16. 3. až 6. 4. t. r., který slibuje dobrý výsledek.

Sběr kostí se provádí běžně a je velmi uspokojivý (na př. v měsíci lednu letošního roku bylo sebráno 120 vagonů kostí), takže průmysl ani nestačí sebrané množství kostí zpracovati, protože podnik, který měl u nás největší kapacitu, byl v březnu r. 1945 zničen bombardováním. Širší sběrová akce bude proto moci býti organisována až po dokončení neratovického závodu národního podniku Spolek pro chemickou a hutní výrobu v Praze, jehož kapacita bude dosahovati 100 vagonů měsíčně.

Také sběr papíru a skelných střepů stačí dnešní kapacitě průmyslu a může ji i překročiti.

V současné době připravuje ministerstvo vnitřního obchodu mimořádný sběr lahví.

K jednotlivým otázkám interpelace se uvádí:

K otázce č. 1. - Ministerstvo vnitřního obchodu připravilo jak osnovu zákona o hospodaření sběrnými surovinami, tak osnovu vyhlášky o organisaci sběru surovin, které probíhají současně připomínkovým řízením a jimiž bude sběr odpadků postaven na novou právní základnu, zaručující jeho plánovitou organisaci.

K otázce č. 2. - Do sběru surovin zapojují se kromě mládeže též dospělé osoby z řad tělovýchovných spolků, Junáka, členů hasičských sborů, Svazu brannosti a pod., leč řádně organisovati sběr bez pomoci mládeže nelze. Neboť právě sběr mládeže podchytí drobný sběr, který ve skutečnosti představuje velkou část celkového sběru a jímž se umožňuje, hlavně domácnostem odevzdati pohodlně sběrné suroviny. Ministerstvo vnitřního obchodu dbá při tom úzkostlivě, aby při sběru byly dodržovány zdravotní předpisy. Pokud je známo ze zpráv z ciziny, je ve všech hospodářsky uspořádaných státech, bohatších na suroviny než naše země, prováděn sběr surovin též za pomoci mládeže.

K otázce č. 3. - Urychlení odvozu sebraných odpadků je věnována soustavná péče. Potíže, které se vyskytovaly, byly způsobeny jednak všeobecným nedostatkem pracovních sil a malým zájmem o tento obor, jednak nedostatkem dopravních prostředků. Situace však, jak na pracovním trhu, tak také v množství dopravních prostředků kolejových a silničních se podstatně zlepšuje.

K otázce č. 4. - Ministerstvo vnitřního obchodu uložilo ihned po osvobození a znovu u příležitosti mimořádného sběru tkanin v březnu letošního roku místním národním výborům, aby opatřily pro vysbírané suroviny vhodné prostory. Také v připravovaném zákoně o hospodaření sběrnými surovinami ukládá se národním výborům povinnost opatřiti a udržovati vyhovující skladiště pro přijímání a uschovávání sběrných surovin. Pokud tato opatření nebudou provedena, nelze od přechodného soustřeďování odpadků sebraných školní mládeží (starého papíru, tkanin a vyvařených kostí) upustiti, ježto by nastala porucha v celkovém sběru, která by s ohledem k velké potřebě sběrných surovin byla nežádoucí.

Na otázku č. 5 je odpověděno obsahem odpovědi na otázku č. 4.

K otázce č. 6. - Ze všech předchozích odpovědí je patrno, že sběr surovin je organisován pomocí husté sítě obchodníků s odpadky a sběračů a děje se za spolupráce Odborné skupiny odpadkových surovin při HSVZ v Praze, národních výborů, okresních školních správ, školní mládeže, tělovýchovných spolků a svazů. Letošního roku byly přizvány též ženy-hospodyně prostřednictvím Rady čs. žen a Ústředí čs. hospodyň k spolupráci v Náborovém výboru pro sběr a zhodnocení sběrných a živočišných průmyslových surovin při ministerstvu vnitřního obchodu, jehož účelem je připravovati, prováděti a finančně podporovati veškeré akce související se sběrem.

Budou přizvány další ÚRO, ÚRD, ÚSO, ÚSČŘ, Svaz brannosti a jiné celostátní organisace.

Ministerstvo vnitřního obchodu se také soustavně stará o účinnou propagaci sběru a záleží nyní na lidu samém a na jeho zástupcích, zejména na národních výborech, aby všechna organisační opatření byla správně chápána a dodržována, aby vytčeného cíle, t. j. dokonalého využití všech domácích surovin, bylo plně dosaženo.

V Praze dne 25. dubna 1947.

Ministr průmyslu:
Ministr vnitřního obchodu:
Ministr dopravy:
Bohumil Laušman v. r.
Antonín Zmrhal v. r.
Dr. Ivan Pietor v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP