Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

541.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ........................ 1947

o péči o přistěhovalce, jakož i o některých jejich přednostních právech.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ustanovení tohoto zákona se vztahují na přistěhovalce, t. j. na osoby uvedené v § 1, odst. 1 a 2 zákona ze dne 12. dubna 1946, č. 75 Sb., o přiznávání hospodářských a právních úlev krajanům vracejícím se do vlasti, zejména z Maďarska, které se přestěhovaly (navrátily)

a) před vyhlášením tohoto zákona,

b) po vyhlášení tohoto zákona,

přestěhovaly-li (navrátily-li) se v souvislosti s československou úřední přesidlovací akcí; v případech hodných zvláštního zřetele, může ministerstvo sociální péče tuto podmínku prominouti.

§ 2.

Péči o přistěhovalce - pokud není zvláštními předpisy svěřena jiným orgánům - provádí ministerstvo sociální péče.

§ 3.

(1) Přistěhovalci mají za předpokladu, že jinak vyhovují podmínkám stanoveným pro všechny uchazeče, bez újmy přednostních práv osob uvedených v § 1 zákona ze dne 19. prosince 1946, č. 255 Sb., o příslušnících československé armády v zahraničí a o některých jiných účastnících národního boje za osvobození, a v § 84 zákona ze dne 18. července 1946, č. 164 Sb., o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce, dále bez újmy nároků národních správců a uživatelů rodinných domků na přidělení drobných živnostenských podniků jimi spravovaných nebo rodinných domků jimi užívaných podle oddílu III. zákona ze dne 14. února 1947, č. 31 Sb., o některých zásadách při rozdělování nepřátelského majetku zkonfiskovaného podle dekretu presidenta republiky ze dne 25. října 1945, č. 108 Sb., o konfiskaci nepřátelského majetku a Fondech národní obnovy, přednostní právo

a) na udělení živnostenského oprávnění a na povolení provozování výdělečných podniků jiného druhu, jakož i na připuštění k výkonu svobodných povolání,

b) na přidělení zkonfiskovaného majetku, zejména podniku zemědělského nebo živnostenského nebo jiného nemovitého i movitého nepřátelského majetku podle příslušných předpisů, jakož i na nájem (pacht) takového majetku,

c) na ustanovení národními správci majetku uvedeného pod písmenem b).

(2) Nárok na přiznání přednostních práv uvedených v předchozím odstavci jest uplatniti nejpozději do dvou let ode dne vyhlášení tohoto zákona. Vláda může nařízením prodloužiti tuto lhůtu a stanoviti další podmínky a omezení pro uplatnění přednostního práva.

§ 4.

Všechny úřady a orgány veřejné správy jsou povinny spolupůsobiti v mezích své působnosti při provádění tohoto zákona.

§ 5.

Ministr (ministerstvo) sociální péče vykonává svou působnost podle tohoto zákona na Slovensku zásadně prostřednictvím pověřence (pověřenectva) sociální péče, který se při tom řídí směrnicemi vydanými ministrem (ministerstvem) sociální péče.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provedou jej všichni členové vlády.

Důvodová zpráva.

I. Část všeobecná:

Vláda se ve svém dvouletém plánu rozhodla, že poskytne účinnou pomoc Čechům a Slovákům v cizině usedlým při jejich snaze o návrat do vlasti. K tomuto rozhodnutí vládu vedly především pohnutky rázu hospodářského, t. j. aby reemigranti přispěli k odstranění nedostatku pracovních sil a k dokončení velkého osidlovacího díla. Nepochybně hrály však při tomto rozhodnutí úlohu též pohnutky jiné než hospodářské. Z důvodů etnických a strategických je nutno posílit slovanský živel uvnitř našich hranic a v tom hlavní úkol by připadl reemigraci. Nelze nemíti na zřeteli, že část našich zahraničních krajanů žije v zemích s rozvráceným hospodářstvím, takže jejich reemigrací je můžeme zachránit před zkázou hospodářskou a v některých případech též před škodami na zdraví a životech. To platí především o krajanech v Německu a v Rakousku, kde v důsledku odsunu Němců z Československa do těchto zemí vznikla nenávist proti Čechům a Slovákům, čímž klidný život našich krajanů jest tam úplně znemožněn.

Hlavním problémem reemigrace je usidlování reemigrantů na území Československé republiky. Na hladkém průběhu tohoto usidlování závisí úspěch celé reemigrační akce a její příznivé hospodářské důsledky. Je proto nutno zaručiti reemigrantům přednostní práva při umisťování, zejména v samostatné výdělečné činnosti. Jelikož reemigranti přicházejí k nám z úplně odlišného prostředí, je nutno jim věnovati zvláštní péči a tuto péči nutno soustřediti u jednoho resortu, a to u ministerstva sociální péče, které pro tuto agendu vzhledem k její sociální povaze je především příslušné. Jde o péči rozmanitou, pokud zvláštními předpisy není dána do působnosti jiných úřadů (orgánů), zejména o dopravu reemigrantů a jejich svršků, o jejich přechodné ubytování a stravování a sociální pomoc všeho druhu (ošacování, poskytování podpor a zápůjček), poskytování právních porad a pomoci při vyřizování právních a hospodářských záležitostí v souvislosti s likvidací jejich hospodářských a právních vztahů v cizině a založení takových vztahů v tuzemsku a pod. Rozsah této péče nelze pro její rozmanitost vymeziti ani taxativním ani demonstrativním výpočtem a nutno proto se spokojiti se všeobecnou formulací, jak uvedeno v § 2.

Náklady spojené s prováděním tohoto zákona mají býti hrazeny z řádného rozpočtu. Do rozpočtu na rok 1947 byly již pojaty příslušné položky.

II. Část zvláštní:

K § 1:

Toto ustanovení určuje okruh osob, na které se ostatní ustanovení zákona mají vztahovati.

K § 2:

Toto ustanovení určuje působnost ministerstva sociální péče při provádění péče o přistěhovalce.

K § 3:

Toto ustanovení obsahuje taxativní výpočet přednostních práv, jež se poskytují přistěhovalcům a určuje pořadí těchto přednostních práv v poměru k přednostním právům, jež přiznávají osobám jiným jiné zákonné normy. Odstavec 2 omezuje možnost uplatniti přednostní práva na 2 roky ode dne vyhlášení tohoto zákona, dává zároveň vládě možnost, aby nařízením tuto lhůtu prodloužila a zároveň stanovila další podmínky a omezení.

K § 4:

Podle tohoto ustanovení všechny úřady a orgány veřejné správy jsou povinny spolupůsobiti v mezích své působnosti při provádění tohoto zákona.

K § 5:

Toto ustanovení upravuje vykonávání působnosti dané tímto zákonem ministru (ministerstvu) sociální péče na Slovensku.

V Praze dne 22. dubna 1947.

Předseda vlády:

Klement Gottwald v. r.

Za ministra sociální péče:

Václav Nosek v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP