Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

543.

Návrh

poslance Sajala a druhů

na vydání zákona,

kterým se prohlašuje živnost tkalcovská a výroba koberců za řemeslnou.

Podepsaní navrhují: Ústavodárné Národní shromáždění račiž se usnésti:

Zákon

ze dne .............................. 1947,

kterým se prohlašuje živnost tkalcovská a výroba koberců za řemeslnou.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Živnost tkalcovská a výroba koberců prohlašuje se za řemeslnou s obmezeními obsaženými v § 1, odst. 5 ž. ř.

§. 2.

(1) Od průkazu způsobilosti pro živnosti řemeslné jinak předepsaného (§ 14 ž. ř.) je osvobozen, kdo před účinností tohoto zákona

a) živnost tkalcovskou a výrobu koberců samostatně provozoval, nebo

b) byl nejméně po 5 let v živnosti tkalcovské a výrobě koberců zaměstnán.

(2) Osobám uvedeným v odst. 1, písm. b), které v den účinnosti tohoto zákona ještě nedokončily pětiletou dobu zaměstnání tam požadovanou, započítává se do tohoto pětiletí také doba ztrávená v zaměstnání po účinnosti tohoto zákona.

§ 3.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Účinnost tohoto zákona se vztahuje na zemi Českou a Moravskoslezskou. Provede jej ministr průmyslu.

Důvodová zpráva.

Ad § 1:

Výroba tkaného zboží stejně jako výroba koberců vyžaduje stejných odborných znalostí a zručností jako je tomu i u jiných řemeslných živností.

Při výrobě tkaného zboží jest zapotřebí vedle zručností, které lze získati jedině vyučením a delším zaměstnáním, odborných znalostí jako je znalost suroviny, ladění barev, provádění vzorů, nehledě k znalostem k výrobě používaných strojů nezbytně nutných.

Neodborným zacházením, jakož i obsluhováním těchto strojů způsobují se velké národohospodářské škody, a to nejen na těchto strojích, nýbrž i na surovinách, které se zpracovávají.

Ad § 2:

Od průkazu způsobilosti jsou osvobozeni ti, kdož živnost již samostatně provozovali nebo v ní byli po delší čas zaměstnáni.

Ad § 3:

Účinnost tohoto zákona se omezuje pouze na české země z toho důvodu, poněvadž na Slovensku je tato živnost živností řemeslnou.

Provedení tohoto zákona nevyžádá si finančních nákladů.

V Praze dne 11. března 1947.

Sajal,

dr. Bělehrádek, Bezděk, Cígler, dr. Erban, Pavlán, A. Gottvald, inž. Jankovcová, Sluka, dr. Jelínek, dr. Veverka, Kaplan, Kovář, Hladký, Görner, J. Novotný, dr. Bláha, Doležel, Beneš, dr. John, Holub, Kubát, Hatina, Jungwirthová.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP