Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

544.

Návrh

poslance Sajala a druhů

na vydání zákona,

kterým se prohlašuje živnost výroby prádla za řemeslnou.

Podepsaní navrhují: Ústavodárné Národní shromáždění račiž se usnésti:

Zákon

ze dne ........................ 1947,

kterým se prohlašuje živnost výroby prádla za řemeslnou.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Výroba prádla a pracovních plášťů prohlašuje se za řemeslnou s obmezeními obsaženými v § 1, odst. 5 ž. ř.

§ 2.

(1) Od průkazu způsobilosti pro živnosti řemeslné jinak předepsaného (§ 14 ž. ř.) jest osvobozen, kdo před účinností tohoto zákona

a) výrobu prádla samostatně provozoval, nebo

b) byl nejméně po 5 let v živnosti výroby prádla zaměstnán.

(2) Osobám, uvedeným v odst. 1, písm. b), které v den účinnosti tohoto zákona ještě nedokončily pětiletou dobu zaměstnání tam požadovanou, započítává se do tohoto pětiletí také doba ztrávená v zaměstnání po účinnosti tohoto zákona.

§ 3.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provede jej ministr průmyslu.

Důvodová zpráva.

Ad § 1:

Obory uvedené v § 1 jsou dosud provozovány jako živnosti svobodné. Důsledkem toho jest, že tyto činnosti jsou provozovány zhusta osobami bez odborné kvalifikace, což má neblahý vliv na kvalitu výrobků a způsobuje rovněž národohospodářské ztráty. Poněvadž se jedná vesměs o obory, které jsou uznanými učebnými obory, má skutečnost, že jsou tyto činnosti provozovány jako svobodné živnosti, nezdravý vliv na odbornou výchovu učňů. Je proto ve veřejném zájmu, aby tento neuspokojivý dnešní stav byl změněn tím, že veškeré obory sem spadající budou prohlášeny za živnosti řemeslné.

Předpoklady § 1, odst. 2 ž. ř. jsou v oborech uvedených v § 1 osnovy splněny. K provozování těchto oborů totiž je třeba zručnosti a odborné kvalifikace, jakož i vědomostí, kterých lze nabýti jedině vyučením se živnosti a delším zaměstnáním v ní.

Ad § 2:

Navrhované osvobození od průkazu způsobilosti pro obory uvedené v § 1 osnovy jest stanoveno ve prospěch těch, kteří uvedené obory buď samostatně po živnostensku provozovali, nebo kteří po delší dobu u oprávněných živnostníků byli zaměstnáni.

Provedení tohoto zákona nevyžádá si finančních nákladů.

V Praze dne 11. března 1947.

Sajal,

Doležel, Holub, Hladký, J. Novotný, dr. Erban, dr. Bělehrádek, dr. Jelínek, dr. Veverka, Kubát, dr. Bláha, Bezděk, Kaplan, Beneš, Pavlán, Cígler, Görner, inž. Jankovcová, A. Gottvald, Kovář, Jungwirthová, Hatina, dr. John, Sluka.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP