Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

545.

Návrh

poslance Sajala a druhů

na vydání zákona,

kterým se živnost chemického čistění prohlašuje za řemeslnou.

Podepsaní navrhují: Ústavodárné Národní shromáždění račiž se usnésti:

Zákon

ze dne ........................ 1947,

kterým se živnost chemického čistění prohlašuje za řemeslnou.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé se usneslo na tomto zákoně:

§ 1.

§ 1, odst. 3, č. 33 živnostenského řádu se doplňuje a zní: "33, Barvíři látek a příze, chemické čistírny".

§ 2.

(1) Od průkazu způsobilosti pro živnosti řemeslné jinak předepsaného (§ 14 ž. ř.) je osvobozen, kdo před účinností tohoto zákona

a) živnost chemického čištění samostatně provozoval, nebo

b) byl nejméně po 5 let v živnosti chemického čištění zaměstnán.

(2) Osobám, uvedeným v odst. 1, písm. b), které v den účinnosti tohoto nařízení ještě nedokončily pětiletou dobu zaměstnání tam požadovanou, započítává se do tohoto pětiletí také doba ztrávená v zaměstnání po účinnosti tohoto zákona.

§ 3.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provede jej ministr průmyslu.

Důvodová zpráva.

Ad § 1:

Snahy o zřemeslnění této živnosti jsou již staršího data. Již za první republiky t. zv. "malá živnostenská novela", která byla schválena v roce 1934 v plenární schůzi státní rady živnostenské prohlásila chemické čištění za živnost řemeslnou.

Živnost chemického čištění úzce souvisí s řemeslnou živností barvířskou a proto je také navrhováno, aby byla uvedena s touto v jedné lince. K provozování obou těchto živností bude předkládán společný průkaz způsobilosti. K výkonu odborného čistícího procesu, který se provádí v příslušném strojovém zařízení různými rozpustidly (benzin, trichlorethylen, tetrachlorid a j.) je nezbytně potřebí nejen odborných znalostí všech soustav příslušného strojního zařízení, ale zejména složení a účinek uvedených rozpustidel na různá tkaniva a potřebné zručnosti nutné k provádění těchto prací. Předpoklady pro zřemeslnění této živnosti jak je stanoví § 1, odst. 2 ž. ř. jsou v tomto případě dány. Dalším nezbytným předpokladem řádného provozování chemického čištění je stejně jak u řemeslné živnosti barvířské přesná znalost různých tkaniv, zejména novodobých umělých látek, jakož i přesná znalost různých potřebných lučebnin a jejich účinků na tkaniva čištěných látek a šatů. Nejsou-li tyto předpoklady splněny, dochází při výkonu čistícího procesu k poškozování tkaniv a látek a tím i ke zbytečným a nenahraditelným národohospodářským ztrátám. Je tedy nejen v zájmu odborného provádění těchto prací, nýbrž i v zájmu veřejném, aby provozování chemického čištění bylo prováděno skutečnými odborníky, což se může za nynějšího právního stavu státi jedině prohlášením této činnosti za řemeslnou, vázanou na průkaz způsobilosti.

Ad § 2:

Aby ani s hlediska sociálního nemohl se cítiti někdo poškozen, bylo pojato do osnovy ustanovení uvedené v § 2 v odst. 1 a 2.

Provedení tohoto zákona nevyžádá si finančních nákladů.

V Praze dne 11. března 1947.

Sajal,

J. Novotný, dr. Bělehrádek, Kovář, Holub, inž. Jankovcová, dr. John, dr. Erban, Hatina, Bezděk, dr. Bláha, Cígler, Jungwirthová, Görner, dr. Jelínek, Hladký, Kaplan, Sluka, A. Gottvald, Pavlán, Doležel, dr. Veverka, Beneš, Kubát.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP