Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

548.

Návrh

poslance Sajala a druhů

na vydání zákona,

kterým se živnost kapelnická prohlašuje za koncesovanou.

Podepsaní navrhují: Ústavodárné Národní shromáždění račiž se usnésti:

Zákon

ze dne .................................... 1947,

kterým se prohlašuje živnost kapelnická za koncesovanou.

Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Živnost kapelnická se prohlašuje za živnost koncesovanou, vázanou na zvláštní průkaz způsobilosti ve smyslu § 23 ž. ř.

§ 2.

(1) Žadatelé o koncesi k provozování živnosti kapelnické musí splniti vedle všeobecných podmínek předepsaných pro všechny živnosti též spolehlivost vzhledem k této živnosti a zvláštní způsobilost.

(2) Zvláštní způsobilost se prokazuje dokladem o úspěšném složení kapelnické zkoušky.

§ 3.

Zkoušce kapelnické může se podrobiti každý, kdo předloží doklad:

a) o nejméně čtyřletém soustavném hudebním školení nebo

b) o šestileté nepřetržité praxi.

§ 4.

Zkušební řád stanoví vyhláškou ministerstvo školství a osvěty. Zkušební komisi, kterou jmenuje Jednota společenstev kapelníků (dále jen jednota), schvaluje ministerstvo školství a osvěty.

§ 5.

(1) Koncese kapelnická jest oprávněním ryze osobním, nemůže býti s výjimkou ustanovení § 56, odst. 4, 5 ž. ř. převáděna mezi živými ani na případ smrti a zní na určité stanoviště. Majitel koncese kapelnické jest oprávněn provozovati živnost kapelnickou s výhradou ustanovení odst. 3 a 4 pouze ve správním okrese stanoviště živnosti.

(2) Koncese kapelnická opravňuje majitele i k samostatnému hudebnímu výkonu bez spoluhráčů.

(3) Přechodné (sezonní) provozování živnosti kapelnické mimo obvod správního okresu je vázáno na povolení jednoty. Žádost se podává prostřednictvím společenstva příslušného podle stanoviště živnosti žadatele. Proti rozhodnutí jednoty přísluší straně právo odvolací k Ústřednímu svazu československého řemesla. Proti rozhodnutí svazu má strana právo odvolací k ministerstvu školství a osvěty, které rozhoduje s konečnou platností.

(4) Příležitostné, jednotlivé vystoupení mimo správní okres stanoviště živnosti může uděliti v naléhavých a zvláštního zřetele hodných případech příslušné společenstvo. Vystoupení mimo obvod společenstva vyžaduje nad to souhlasu společenstva, v jehož obvodě působnosti má býti výkon proveden.

§ 6.

(1) Porušení ustanovení § 5, odst. 3 a 4 může předsednictvo jednoty trestati pořádkovými pokutami do 5000 Kčs.

(2) Proti uložení pořádkové pokuty jest přístupna do 15 dnů stížnost k předsednictvu Ústředního svazu československého řemesla, které rozhoduje s konečnou platností.

(3) Pořádkové pokuty vymáhají se politickou exekucí - na základě nálezu předsednictva jednoty, potvrzeného co do vykonatelnosti předsedou jednoty - a odvádějí se jednotě. Výnos pokut plyne na sociální účely pro nemajetné, nemocné a přestárlé členy jednoty.

§ 7.

Kapelníkům, kteří v době účinnosti tohoto zákona živnost kapelnickou na základě pravoplatného oprávnění provozují, budou do 6 měsíců jejich živnostenské listy příslušnými okresními národními výbory vyměněny za koncesní dekrety.

§ 8.

Pokud tímto zákonem není jinak stanoveno, platí ustanovení živnostenského řádu.

§ 9.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a platí v zemích České a Moravskoslezské (na území Československé republiky). Provede jej ministr průmyslu v dohodě s ministrem školství a osvěty.

Důvodová zpráva.

Živnost kapelnická, která je dosud živností svobodnou, může býti provozována i osobami, které nemají náležitých odborných znalostí. V roce 1943 byly tehdejším ministerstvem školství a lidové osvěty zavedeny zvláštní zkoušky, kterým se každý uchazeč musí podrobiti a tyto zkoušky byly potvrzeny i ministerstvem školství a osvěty v roce 1946. Poněvadž je tu nesoulad mezi stavem faktickým a stavem právním, je nutno v zájmu veřejném, aby tato otázka byla definitivně vyřešena. Tak se může stát jedině prohlášením této živnosti za koncesovanou, což činí § 1 osnovy. Důvody veřejné vyžaduji, aby provozování této živnosti bylo vázáno na zvláštní povolení (koncesi).

K § 2:

Je nutné s ohledem na veřejný zájem, aby živnost kapelnická byla provozována pouze kvalifikovanými osobami. Žadatel o koncesi ve smyslu § 1 musí splniti nejen všeobecné podmínky, předepsané pro dosažení každé živnosti, nýbrž ještě i zvláštní podmínky.

K § 3:

V tomto paragrafu je vyjádřen požadavek, aby každý, kdo se přihlásí ke zkoušce kapelnické, měl za sebou buď odborné školení anebo delší praxi hudební.

K § 4:

Zkušební řád vypracuje ministerstvo školství a osvěty. Rovněž i zkušební komise jmenovaná jednotou bude schválena ministerstvem školství a osvěty, neboť to náleží svojí povahou do kompetence tohoto ministerstva.

K § 5:

§ 5 má v úmyslu zavésti v živnostech kapelnických pořádek a má zameziti chaos, který vzniká tím, že na určitém místě provozuje hudební produkce nadbytečný počet kapelníků z jiných správních okresů, zatím co na jiném místě je jich nedostatek. Z toho důvodu se omezuje oprávnění na obvod správního okresu stanoviště živnosti. Na případy, které by tímto ustanovením mohly býti dotčeny, pamatuje odst. 3 a 4 tohoto paragrafu.

K § 6:

Aby ustanovení § 5, odst. 3 a 4 nebyla porušována, je nutno, aby byla stanovena určitá sankce. Tou jsou pořádkové pokuty.

K § 7:

Aby tu nevznikla nejednotnost, t. j. aby tu nebyly na jedné straně živnostenské listy na živnost svobodnou a na druhé straně koncesní dekrety, obsahuje tento paragraf ustanovení, že nejdéle do 6 měsíců pravoplatný živnostenský list bude vyměněn za koncesní dekret.

K § 8:

Ustanovení živnostenského řádu zůstávají i nadále, pokud zákonem výslovně není jinak stanoveno, nedotčena.

K § 9:

V zájmu principu jednotnosti bylo by účelné, aby se zákon vztahoval na celou Československou republiku. Poněvadž však v tomto oboru jsou na Slovensku jiné poměry (na Slovensku totiž činnost kapelnická nepodléhá ustanovení živnostenského řádu), bude případně nutno omeziti účinnost tohoto navrhovaného zákona pouze na země historické.

Provedení tohoto zákona nevyžádá si finančních nákladů.

V Praze dne 11. března 1947.

Sajal,

Hladký, Kaplan, Holub, Kovář, Hatina, Doležel, J. Novotný, dr. Bělehrádek, Jungwirthová, dr. Erban, dr. John, dr. Veverka, Görner, Bezděk, dr. Bláha, Beneš, Pavlán, Cígler, dr. Jelínek, A. Gottvald, Sluka, inž. Jankovcová, Kubát.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP