Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

567.

Interpelace

poslanců Plojhara a inž. dra Bendy

ministru zemědělství

ve věci osidlování volyňských Čechů.

Při provádění akce osidlovací pro volyňské Čechy, vracející se do vlasti, bylo těmto přislíbeno, že se dostanou do stejných nebo aspoň podobných hospodářských podmínek v jakých volyňští Čechové žili na Volyni. Zvláště pak zemědělcům, kteří pěstovali na Volyni chmel, bylo přislíbeno, že dostanou se rovněž do chmelařských oblastí, především pak na Žatecko. Tyto sliby však nebyly splněny a právě v těchto dnech větší skupina volyňských Čechů, kteří pracovali ve chmelařství, jest osídlována do horských krajů šumavských. Jest pochopitelné, že tito osídlenci pociťují jako křivdu nedodržení daných slibů a s obavami hledí do budoucnosti, když budou musiti hospodařiti ve zcela odlišných poměrech a prostředí než na jaké po celý život byli zvyklí. Ozývá se u nich volání, aby byli osídleni do chmelařských oblastí, aby zde nejenom mohli najíti své uspokojení, ale aby také mohli republice svými bohatými zkušenostmi a pilnou prací přinést co největší prospěch. Ukrajinští osídlenci na hospodářských objektech přejímaných od volyňských Čechů v SSSR, jak svědčí dopisy i zprávy v denním tisku otištěné, cítí se v novém osídlení spokojeni a vděčně vzpomínají jak volyňští Čechové odevzdávají usedlosti vzorně zařízené a k řádnému hospodaření připravené. Jak trpce pak musí nésti do staré vlasti se vracející volyňští Čechové, když přicházejí do zanedbaných a nevybavených hospodářství a zvláště, když se nedostávají ani do podobného prostředí, v němž žili celý život, případně i celé generace.

Proto dovolují si podepsaní tázati se Vás, pane ministře zemědělství:

1. zda jste ochoten podati zprávu jak probíhá osidlovací akce volyňských Čechů,

2. zda jste ochoten sděliti, co bylo zařízeno, aby volyňští Čechové dostali se do podobného prostředí a do podobných objektů v jakých dosud hospodařili na Volyni,

3. zda jste ochoten zaříditi vše, aby osídlení volyňských Čechů probíhalo urychleně, v pořádku a k úplné spokojenosti osídlenců i k prospěchu našeho zemědělství.

V Praze dne 6. května 1947.

Plojhar, inž. dr. Benda,

Štambachr, Plesl, Nermuť, Zvěřina, dr. Bunža, Hořínek, Sova, Hynek, Matýsek, dr. Chudoba, dr. Řehulka, Kaďůrek, Desenský, J. Klimek, Charvát, Broj, Polomský, inž. Herl, Tomášek, Pexa.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP