Ústavodárné Národní shromáždění republiky Československé 1947.

3. zasedání.

569.

Odpověď

ministrů výživy a zemědělství

na interpelaci poslanců Kaďůrka, inž. Sochorce, Soukupa, Štěpána a Broje (tisk 386)

ve věci zrušení zásobovací kontroly v zemědělství a předběžného stanovení cen zemědělských výrobků pro rok 1947.

1. Jakmile nabídka zemědělské výroby spolu s potravinami, které budeme moci dovézti, postačí pro výživu všeho obyvatelstva, přikročí ministerstvo výživy samo ihned k zrušení hospodářských kontrol.

Při dnešním nedostatku tuků, vepřového masa, másla, vajec a pod. se však nelze bez kontroly obejíti. Ze zkušeností, jichž ministerstvo výživy nabylo, plyne, že kontrola je stále ještě nutnou a v zájmu zemědělců. Ministerstvo výživy se však všemožně snaží říditi ji tak, aby nebyla institucí obtížnou. Kontrola, na niž se někdy neprávem pohlíží nepříznivě, zabraňuje prodeji zemědělských výrobků na černém trhu a tak chrání poctivé zemědělce, neboť způsobuje, že tíhu dodávek nenesou jen oni, nýbrž i takoví jedinci, kteří se svým povinnostem z důvodů osobního prospěchu snaží vyhnouti.

Zrušení kontroly u zemědělců by vedlo k požadavku, aby byla zrušena také v distribuci, což však zatím rovněž není možné ani žádoucí.

Kontroloři vyživovací služby jsou orgány okresních národních výborů. Trestním komisím, respektive radám týchž národních výborů přísluší rozhodování o trestních případech. Pro přenesení kontroly a trestní pravomoci z ní vyplývající na místní národní výbory není právního podkladu.

Protiváhou dodávkové povinnosti zemědělců bude plný výkup všech zemědělských výrobků, vyrobených podle plánu, který je hlavní zásadou připravované nové distribuční organisace pro hospodaření zemědělskými výrobky.

2. Ministerstvo zemědělství a ministerstvo výživy připravují a s urychlením projednávají návrhy na výkupní ceny zemědělských výrobků tak, aby mohly býti schváleny a Nejvyšším úřadem cenovým vyhlášeny, jak toho potřeby zemědělské vyžadují. Předběžných porad se podle okolností případu zúčastňují též zástupci ostatních ministerstev a poverenictev, Nejvyššího úřadu cenového, Jednotného svazu českých zemědělců, Jednotného svazu slovenských rolníků, trhových svazů, hospodářských skupin i pěstitelů z produkčních oblastí českomoravských a slovenských a Ústřední rady odborů. Nejen v otázkách cenových, ale i v otázkách hospodářského rázu je používáno číselného materiálu získávaného, po případě zpracovávaného Zemědělským ústavem účetnicko-zpravovědným, který je přímo podřízen ministerstvu zemědělství a pracuje ve velmi intensivní součinnosti s tímto ministerstvem.

Ve své schůzi dne 28. března 1947 stanovila vláda ceny obilí, cukrovky, čekanky, chmele, bramborů, zeleniny, olejnin, lnu, konopí a luštěnin.

V Praze dne 6. května 1947.

Ministr výživy:
Ministr zemědělství:
V. Majer v. r.
J. Ďuriš v. r.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP